Alt Penedès · Barcelona
Vilobí del Penedès
1.154 habitants · 9 regidories al ple · llistes tancades
Governa CM tot i que la llista més votada va ser VV-CP, sense majoria absoluta.
Ester Vallès Pelay
Alcaldessa Presidenta · CM
- Gasta per habitant 2.221 € liquidat el 2024
- Deu per habitant 2 € l'exercici 2024
- Rebut mitjà d'IBI 545 € el més habitual als de la seva mida són 367 €
- Va anar a votar 75,1 % 6,0 punts més que el poble del mig de la seva mida
- Mana des de CM des del 2023, primera legislatura no va guanyar: hi va haver pacte
Què t'hi jugues el 23 de maig del 2027
- Regidories en joc 9 es reparteixen el 23 de maig del 2027
- En calen 5 per governar sense pactar amb ningú
- Les té CM 2 de 9 · en minoria
- Canvis de mans des del 1979 3 en 12 eleccions
Estem preparant una brúixola electoral per a Vilobí del Penedès: 25 preguntes sobre el teu poble i què n'ha dit cada candidatura, amb l'evidència al costat. Avisa'm quan s'obri
La lletra petita
La data és la del calendari electoral: les eleccions municipals se celebren el quart diumenge de maig, i el 2027 cau el 23. Les candidatures no es coneixeran fins a finals d'abril del 2027, quan la Junta Electoral les proclami.Qui mana, i com hi va arribar
- VV-CP 4 regidories 286 vots · 46,1 %
- CM 2 regidories 125 vots · 20,2 %
- ERC / ESQUERRA 2 regidories 124 vots · 20,0 %
- CUP-AMUNT 1 regidoria 85 vots · 13,7 %
La lletra petita
Calen 5 regidories de 9 per aprovar-hi res tot sol. L'índex de fragmentació que hi havia aquí (partits efectius) s'ha tret: l'hemicicle ja ho ensenya i es pot comptar amb els dits, i el número obligava a explicar-lo cada vegada.Qui seu al ple
2 regidories formen el govern de 9, totes de SENT VILOBÍ + JUNTS (CM).
SENT VILOBÍ + JUNTS (CM) 2 · al govern
ESTER VALLÈS PELAY · Alcaldessa PresidentaAlcaldessa Presidenta
MONTSERRAT PEREZ BAGES · RegidoraRegidora
VIURE VILOBÍ - CANDIDATURA DE PROGRÉS 4
ESQUERRA REPUBLICANA DE CATALUNYA - VILOBÍ I REPÚBLICA 2
CUP-AMUNT 1
La lletra petita
Composició del ple segons la seu electrònica del mateix ajuntament, consultada el 2026-08-29. Va més al dia que el registre de la Generalitat. Cada cara porta a la fitxa de la persona; el nom i el càrrec hi són, i també en passar-hi per sobre. Les fotografies les publica l'ajuntament al seu portal de transparència (fitxa original); les reproduïm en mida petita i les retirem a la primera petició de la persona. D'aquest ple en publica 6 de 9: qui no hi surt no és que no en tingui, és que el seu ajuntament no l'ha publicada, i per això les inicials van amb el color del seu grup i no com un buit. Hi surten nom, càrrec i grup, que és el que deriva del càrrec públic; cap dada de contacte.Les alcaldies des del 1979
6 persones han ocupat l'alcaldia d'Vilobí del Penedès des de les primeres eleccions municipals democràtiques.
| Mandat | Alcaldia | Partit | Des de |
|---|---|---|---|
| 2023-2027 | Ester Vallès Pelay | JUNTS | 17 de juny del 2023 |
| 2019-2023 | Francesc Xavier Edo Vargas | VV-CP | — |
| 2015-2019 | Francesc Xavier Edo Vargas | VV-CP | — |
9 alcaldies anteriors, fins al 1979
| Mandat | Alcaldia | Partit | Des de |
|---|---|---|---|
| 2011-2015 | Francesc Xavier Edo Vargas | PSC-PM | — |
| 2007-2011 | Joan Esteve Rafols | PSC-PM | 16 de juny del 2007 |
| 2003-2007 | Joan Esteve Ràfols | (PSC-PSOE)-PM | 14 de juny del 2003 |
| 1999-2003 | Joan Esteve Rafols | PSOE | 3 de juliol del 1999 |
| 1995-1999 | Joan Miquel Pares va arribar a mig mandat | CIU | 17 de juny del 1995 |
| 1991-1995 | Joan Miquel Pares | CIU | 15 de juny del 1991 |
| 1987-1991 | Joan Rovira Olivella | PSOE | 30 de juny del 1987 |
| 1983-1987 | Juan Rovira Olivella | PSOE | 23 de maig del 1983 |
| 1979-1983 | Juan Rovira Olivella | PSOE | 19 d'abril del 1979 |
Quant fa que mana el mateix
- Fa que mana JUNTS 3 anys des del 2023 · 1 legislatura seguides
- La mateixa persona 3 anys Ester Vallès Pelay
- Vots sense regidoria 3,7 % 24 vots del 2023 · la mediana dels seus, 6,0 %
La lletra petita
Hi ha hagut 4 alternances de força a l'alcaldia, i 5 persones diferents l'han ocupada.
Quant es mou el ple d'una elecció a l'altra. De mitjana, 14,5 de cada 100 escons canvien de família política entre dues eleccions. Zero voldria dir un ple calcat; cent, que no hi queda res del repartiment anterior. La mediana dels 107 municipis de 1.001 a 2.000 habitants és 27,2. Calculat sobre 8 de 11 trams: els que tenen massa escons de llistes locals no hi entren, perquè allà l'índex mesuraria els noms de les candidatures i no el vot.
Els vots que no van arribar al ple. 24 vots del 2023 —el 3,7 % dels emesos— no van elegir ningú: ni un regidor. La mediana dels 109 municipis de 1.001 a 2.000 habitants és 6,0 %. Respecte del 2019, +0,6 punts.
Al vot sense regidoria hi entren els vots a candidatures que es van quedar sense cap regidoria, els nuls i els blancs. El denominador són els vots emesos i no el cens: això no parla de qui no va anar a votar —que té el seu propi bloc— sinó de qui hi va anar i va tornar a casa sense representació. No és cap defecte del sistema ni cap veredicte: és una conseqüència de repartir un nombre enter de regidories, i qui llegeix que ho jutgi.
1 persona ha entrat al ple a mig mandat, rellevant algú que va plegar: les fonts obertes no en publiquen el motiu, i de canvis de grup no n'informem perquè la font escriu les mateixes sigles de maneres diferents.
Què ha fet aquest govern amb els comptes
El balanç del mandat
Compara el primer exercici liquidat d'aquest mandat (2023) amb l'últim que consta (2024).
| Indicador | 2023 | canvi | 2024 | Diferència |
|---|---|---|---|---|
| El que el poble deu, per habitantdeute viu a 31 de desembre dividit pel padró d'aquell any | 0 € | ↑ | 2 € | +2 € el mandat anterior, −0 € |
| El que sobra cada anyun cop pagat el funcionament i les quotes del deute (estalvi net) | 12,1 % | ↓ | 7,6 % | −4,5 % el mandat anterior, −0,9 % |
| Invertit per habitantcapítol 6 liquidat | 0 € | ↑ | 578 € | +578 € el mandat anterior, −116 € |
| Part dels ingressos que va a personalno és la plantilla: hi pesen el conveni, l'antiguitat i el que està externalitzat | 30,1 % | ↓ | 27,9 % | −2,2 % el mandat anterior, −5,5 % |
Cada any d'aquest mandat s'han quedat sense gastar, de mitjana, 350.052 € del pressupost d'inversions. No se sumen els anys: els crèdits que no es gasten es traspassen al següent i es tornarien a comptar. Un pressupost d'inversions molt poc executat sol voler dir que s'ha pressupostat de més, no necessàriament que no s'hagi fet res.
La lletra petita
Hi ha 2 exercicis liquidats dels 4 que té el mandat: les liquidacions triguen, i el darrer any encara no hi és. Que una xifra millori o empitjori no vol dir que s'hagi fet bé o malament: vol dir que ha canviat.Com queda respecte dels seus
Comparat amb els 109 municipis catalans de 1.001 a 2.000 habitants. Destaca en 1 indicador i va endarrerit en 3.
- El que sobra cada any pitjor que el 72 %
- El que sobra abans de pagar el deute (estalvi brut) pitjor que el 81 %
- Saldo no financer pitjor que el 77 %
- Càrrega financera millor que el 77 %
- Inversions executades pitjor que el 54 %
- Rapidesa pagant els proveïdors pitjor que el 75 %
La lletra petita
Cada barra és la posició dins del grup, i sempre vol dir el mateix: com més llarga, millor està aquest municipi en aquell indicador. Comparar-lo amb tot Catalunya barrejaria Barcelona amb pobles de tres-cents habitants i no voldria dir res.Deute per habitant, any a any
| Any | Deute per habitant | Mediana del grup |
|---|---|---|
| 2015 | 6 € | 212 € |
| 2016 | 0 € | 149 € |
| 2017 | 0 € | 74 € |
| 2018 | 0 € | 4 € |
| 2019 | 0 € | 1 € |
| 2020 | 0 € | 1 € |
| 2021 | 0 € | 0 € |
| 2022 | 0 € | 0 € |
| 2023 | 0 € | 0 € |
| 2024 | 2 € | 0 € |
| 2025 | 2 € | 1 € |
- 2015-2019 · FRANCESC XAVIER EDO VARGAS (VV-CP)
- 2019-2023 · Francesc Xavier Edo Vargas (VV-CP)
- 2023-2027 · Ester Vallès Pelay (JUNTS)
La lletra petita
Deute viu a 31 de desembre de cada any, dividit pel padró d'aquell any; l'últim exercici tancat que consta és el 2024. Les comparacions són amb els 109 municipis catalans de 1.001 a 2.000 habitants, no amb tot Catalunya: comparar un poble amb Barcelona no diu res. Això no és una nota al govern: diu com estan els comptes, no si algú ho ha fet bé.Com ha anat aquests quatre anys
El que ha canviat des del començament del mandat, i el mateix canvi als municipis de la seva mida.
- Recollida selectiva +2,1 punts de 58 el 2023 a 60 el 2024 als 109 de la seva mida, +0,1
- Preu de l'aigua +0,730 €/m³ de 1,596 el 2023 a 2,326 el 2025 als 69 de la seva mida, +13,1 %
- Rebut mitjà d'IBI +3 € l'any de 542 el 2023 a 545 el 2025 als 109 de la seva mida, +4,0 %
- Deute per habitant +2,0 € de 0 el 2023 a 2 el 2025 sense comparació de grup
- Preu del lloguer +22,0 € al mes de 825 el 2023 a 847 el 2025 als 81 de la seva mida, +69,8
- Gent que hi viu +15 persones de 1.142 el 2023 a 1.157 el 2025 als 109 de la seva mida, +26
La xifra de la dreta és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Un poble que millora menys que els seus no ha millorat: s'ha quedat enrere, i al revés. No hi posem cap veredicte: hi són les dues xifres i qui llegeix que jutgi.
La lletra petita
De l'aigua només se'n compara el tram del subministrament, que és l'únic que vol dir el mateix a tots els municipis. El cànon el fixa la Generalitat i no compta com a decisió municipal.El preu del lloguer no el decideix l'ajuntament: hi surt com a context del que ha passat al poble, no com a resultat de cap decisió seva.La població no la decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.On han posat els diners, servei a servei
| Què | Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2024 | Municipis de 1.001 a 2.000 habitants |
|---|---|---|
| Parcs i jardins | +295,0 €/hab | +3,9 €/hab |
| Clavegueram | +260,7 €/hab | +0,5 €/hab |
| Vies públiques | +84,6 €/hab | −0,1 €/hab |
| Escombraries i residus | −56,1 €/hab | −5,4 €/hab |
| Serveis socials | +48,7 €/hab | −1,8 €/hab |
| Enllumenat públic | −19,0 €/hab | −12,0 €/hab |
| Escoles d'infantil i primària | −12,7 €/hab | 0,0 €/hab |
| Policia local i seguretat | −4,9 €/hab | 0,0 €/hab |
Els altres 4 programes, amb la mateixa escala
| Què | Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2024 | Municipis de 1.001 a 2.000 habitants |
|---|---|---|
| Neteja viària | +2,1 €/hab | 0,0 €/hab |
| Instal·lacions esportives | −1,2 €/hab | +10,2 €/hab |
| Aigua potable | −0,1 €/hab | +7,2 €/hab |
| Òrgans de govern | +0,0 €/hab | +1,2 €/hab |
La lletra petita
Euros per habitant liquidats, del 2023 al 2024, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Gastar-hi més no vol dir fer-ho millor: vol dir haver-hi posat més diners. La ratlla grisa és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Els programes on l'ajuntament no hi posava res ni al començament ni al final del mandat no hi surten. D'aquest ajuntament no en tenim la liquidació del 2025.Com ha anat la seguretat
El Ministeri de l'Interior només publica el balanç de criminalitat dels municipis de més de 20.000 habitants —70 a Catalunya—, i aquest no hi és. El que es publica per a tot Catalunya —els fets penals que coneixen els Mossos— va per àrea bàsica policial, que agrupa municipis sencers, i no es pot atribuir a un poble sol: val més cap xifra que una xifra d'una altra banda.
Què hi decideix l'ajuntament. La seguretat aquí la porten sobretot els Mossos d'Esquadra i, als ports, aeroports i fronteres, la Policia Nacional i la Guàrdia Civil. El que hi posa l'ajuntament és la policia local, les ordenances de civisme, l'enllumenat i l'urbanisme: l'entorn on passen les coses, no la investigació dels delictes.
Els diners: quants són, d'on surten i on van
Quant gasta en total
El que aquest ajuntament ha acabat gastant, abans de mirar en què.
- El que gasta en total 2.554.223 € liquidat el 2024 · 1.150 habitants
- Per habitant 2.221 € 20192024 Del 2019 al 2024: +910 € (+69,4 %) el mateix total dividit pel padró d'aquell any
D'aquest exercici no en tenim què és habitual als municipis de la seva mida, i per tant la xifra va sola. Sense comparació no diu si és molta o poca.
Això és una liquidació, no un pressupost. El pressupost és el que el ple aprova abans de començar l'any; la liquidació és el que l'ajuntament ha acabat reconeixent com a obligació, amb les modificacions de l'exercici incloses. No són la mateixa cosa i barrejar-les seria un error: del pressupost aprovat no hi ha cap font amb la mateixa definició per als 947 municipis, i per això aquesta pàgina no en publica cap xifra.
L'exercici 2025 no consta liquidat: d'aquell any no en consta cap xifra, la línia el salta, i un forat no és un zero.
La lletra petita
Obligacions reconegudes netes, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Els euros per habitant de cada exercici es divideixen pel padró d'aquell any. Liquidació del pressupost per programes, Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals.D'aquest ajuntament en tenim quant gasta però no en què: el desglossament per impostos i per àrees surt de la liquidació que publica la Generalitat, i la d'aquest municipi no hi és. Són 112 dels 947, i entre ells hi ha ciutats grans com Badalona. No vol dir que l'ajuntament no la reti ni que hi hagi res a amagar: la immensa majoria la publiquen al seu portal de transparència, però en un format que no es pot comparar amb el de la resta.
Què paga la gent
El que costa l'aigua, el que surt al rebut de l'IBI i els tipus que vota el ple, amb els avisos que fan que aquestes xifres es puguin comparar sense mentir.
L'aigua
- Subministrament, el tram comparable
- 2,326 € per metre cúbic, el 2025 20162025 Als 109 municipis de 1.001 a 2.000 habitants el més habitual són 0,960 €.
- Cànon de l'aigua
- 0,654 € per metre cúbic · no és municipal El cànon de l'aigua el fixa la Generalitat, no l'ajuntament: és idèntic el 2023 i el 2025 a 913 dels 947 municipis i no compta com a decisió municipal.
- Total del rebut
- 3,112 € per metre cúbic, segons el full de l'ACA, cànon inclòs · inclou el clavegueram i la depuració
- Gestió
- gestió directa, a càrrec de Emp. Mun. D'Aigües De Vilafranca, Sau
- Tarifa social
- Hi consta des del 2018
- Canvi del 2023 al 2025
- +45,7 % de 1,596 € a 2,326 € · als 69 de la seva mida amb la variació interpretable, +13,1 %
La lletra petita
Preus del full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, actualitzat el 2025-07-11. Aquest municipi va revisar les tarifes el 2025-04-02. La xifra que es pot comparar entre municipis és la del subministrament.L'IBI
- Rebut mitjà d'IBI urbà 545 € 20062025 l'any, el 2025 (dada provisional) · 685 rebuts Als 109 municipis de 1.001 a 2.000 habitants el més habitual són 367 €.
Del 2023 al 2025 el rebut mitjà ha passat de 542 € a 545 € (+0,6 %). Als 109 municipis de la seva mida on la variació és atribuïble al ple, la mediana ha estat +4,0 %.
La lletra petita
Rebut mitjà = quota íntegra dividida pels rebuts. No és el tipus impositiu. No és el tipus impositiu que vota el ple: dos pobles amb el mateix tipus tenen rebuts diferents si el cadastre els valora diferent. Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI), taula 173 · Idescat.Els tipus que vota el ple
- Activitats (IAE), màxim
- 2,7
- IBI urbà
- 0,62 %
- Cotxe de 12-16 CV
- 120,14 €
- Última revisió cadastral
- 1999
La lletra petita
Tipus vigents el 2025, tal com els declara cada ajuntament al mateix formulari. No els comparem amb els d'altres municipis a propòsit: un tipus més alt no vol dir un rebut més alt, perquè el que mana és el valor cadastral i la majoria de municipis el tenen revisat fa dècades. El que es paga de veritat és el rebut mitjà de més amunt, en euros.Què costa el govern, i què se'n pot saber
El que l'ajuntament dedica a retribuir els membres del seu govern, què en publica de cada regidoria i qui, a més, té un càrrec en un altre ens. Cap xifra de sou individual: la que publiquen els ajuntaments és només la part que paguen ells, i publicar-la exculparia.
Què en publica l'ajuntament
Aquí no hi ha cap import, i no és un descuit.
De les 9 regidories amb fitxa, cap no publica res del que cobra: ni una xifra de retribució, ni si en cobra d'altres administracions, ni dietes, ni indemnitzacions, ni la declaració de béns.
Apartat per apartat
| Del que cobren els electes | Regidories |
|---|---|
| Publica una xifra de retribució | cap |
| Diu si en cobra d'altres administracions | cap |
| Publica les dietes | cap |
| Publica les indemnitzacions | cap |
| Publica la declaració de béns | cap |
D'aquests camps només se'n compta la resposta, mai l'import. La xifra que hi publica un ajuntament sol ser només la part que paga ell: a Rubí, l'alcaldessa hi consta amb 17.027,70 € quan cobra 90.940,08 € més de la Diputació de Barcelona. Una xifra baixa exculpa, i publicar-la faria més mal que no publicar-ne cap. La declaració de béns no se'n descarrega: el robots.txt de seu-e prohibeix l'enllaç del document, i aquí només es diu si existeix, amb l'enllaç a la fitxa oficial per a qui la vulgui llegir.
La lletra petita
Consultat el 2026-08-29 a seu-e.cat (Consorci AOC), mòdul de càrrecs electes.Què contracta, i amb quanta competència
Quant ha adjudicat aquest ajuntament i quantes de les seves licitacions van rebre una sola oferta, comparat amb els municipis de la seva mida.
- El que ha adjudicat 21.000 € 1 contractes, de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026
- Per habitant, el 2025 18 € la mediana dels 94 municipis de 1.001 a 2.000 habitants és 392 €
- Licitacions amb una sola oferta — només 1 licitacions publiquen quantes ofertes van rebre, i amb tan poques el percentatge no vol dir res
Una sola oferta no vol dir que res s'hagi fet malament: hi ha serveis amb un únic proveïdor possible a la comarca. Vol dir que en aquell concurs no hi va haver competència, i qui llegeix que ho jutgi.
La font només publica adjudicacions de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026: és una finestra curta i no s'hi pot llegir cap tendència. Els noms de les empreses adjudicatàries hi són i aquí no es publiquen; qui vulgui saber qui ha guanyat cada contracte té l'enllaç a la plataforma.
La lletra petita
Font: Plataforma de Serveis de Contractació Pública (PSCP), via dades obertes de l'AOC.Les escombraries: el que costen i el que se'n recull
Els euros que hi van i el que se'n recull bé, any a any i amb la mateixa base temporal. És l'única manera de mirar un pressupost i veure què n'ha sortit.
| Any | Escombraries | Recollida selectiva |
|---|---|---|
| 2023 | 81,5 € | 57,9 % |
| 2024 | 25,4 € | 60,0 % |
| 2025 | sense liquidar | — |
- Despesa en escombraries Del 2023 al 2024: −56,1 €/hab · als 14 de la seva mida, −5,4 €/hab
- Recollida selectiva Del 2023 al 2024: +2,1 punts · als 109 de la seva mida, +0,1 punts
La lletra petita
Quants diners costa recollir les escombraries, que és la despesa que tothom paga per taxa i tothom veu passar pel carrer. La despesa és en euros per habitant d'obligacions reconegudes netes, sense descomptar la inflació. Dels 945 ajuntaments que van liquidar el 2024, 816 hi destinen alguna cosa i 129 no hi destinen ni un euro. «liquidacio: false» vol dir que aquell exercici encara no s'ha liquidat i no en sabem res. Un import de 0 € vol dir que l'ajuntament ha presentat els comptes i no hi ha destinat cap euro.No hi posem cap veredicte: gastar-hi més no vol dir fer-ho millor, i reciclar més amb menys diners tampoc no vol dir que la despesa sobri. Hi són les dues sèries i les dels seus.
El ple, elecció a elecció
L'ajuntament ha canviat de mans 3 vegades en 12 eleccions.
- 43 19797
- 52 19837
- 52 19877
- 34 19917
- 34 19957
- 43 19997
- 52 20037
- 63 20079
- 54 20119
- 8 20159
- 25 20199
- 224 20239
- CUP
- ERC
- PSC
- CiU
- Junts
- Llistes locals
La lletra petita
Cada columna és el ple sortit d'una elecció, i cada tros, una força. Comparem per força i no per sigles perquè les coalicions locals es rebategen sovint: el mateix partit hi surt com a PSC-PSOE, PSC-PM i PSC-CP segons l'any. Les llistes sense marca supramunicipal van totes juntes com a «llistes locals». Les tres últimes, candidatura a candidatura. Regidories obtingudes el 2015, el 2019 i el 2023, ara sí amb el nom exacte de cada llista.| 2023 |
|
|---|---|
| 2019 |
|
| 2015 |
|
Qui hi va anar a votar
- 2023 75,1 % +6,0 punts per sobre de la mediana dels 109 municipis de 1.001 a 2.000 habitants (69,1 %) 644 de 857 · 15 en blanc
- 2019 82,5 % +6,1 punts per sobre de la mediana (76,4 %) 679 de 823 · 12 en blanc
- 2015 77,3 % +6,9 punts per sobre de la mediana (70,4 %) 630 de 815 · 9 en blanc
- El més baix 36,4 %
- La mediana del grup el municipi del mig69,1 %
- El més alt 84,2 %
Qui hi viu
El cens del 2025 hi compta 1.157 persones. Del 2023 ençà, +15 persones (+1,3 %), quan als 109 municipis de la seva mida la variació habitual ha estat +2,0 %.
Això no ho decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.
- Empadronats
1.154
19982025
el 2025 · el cens en compta 1.157
Del 2023 al 2025: +13 · als 109 de la seva mida, +25
Població. Per sexe · Idescat
Què compta exactament
Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí. - Pes de la població de nacionalitat estrangera 5,5 % 20212025 64 persones · a tot Catalunya, 18,7 % Del 2023 al 2025: +0,6 punts · als 109 de la seva mida, +0,7 punts Població. Per nacionalitat · Idescat
- Pes de la població de 0 a 15 anys
17,3 %
20212025
el 2025 · a tot Catalunya, 14,4 %
Del 2023 al 2025: −1,6 punts · als 109 de la seva mida, −0,8 punts
Població. Per grups d'edat · Idescat
Què compta exactament
Persones de 0 a 15 anys sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. - Pes de la població de 65 anys o més
22,5 %
20212025
el 2025 · a tot Catalunya, 19,7 %
Del 2023 al 2025: +1,1 punts · als 109 de la seva mida, +0,5 punts
Població. Per grups d'edat · Idescat
Què compta exactament
Persones de 65 anys o més sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. - Edat mitjana
44,1 anys
20212025
el 2025 · a tot Catalunya, 43,7 anys
Del 2023 al 2025: +0,7 anys · als 109 de la seva mida, +0,3 anys
Població. Per grups d'edat · Idescat
Què compta exactament
Edat mitjana de la població censada, calculada per l'Idescat. - Renda neta per persona 17.057 € 20152023 el 270è de 927 municipis amb dada · INE, 2023 Un ajuntament no decideix quant guanya la gent que hi viu. La renda depèn de qui hi viu, de què hi treballa i de com va l'economia; el que sí que depèn del ple és què en fa a partir d'aquí: quines taxes cobra, a qui les bonifica i en què gasta.
També: 28 infants de 0 a 2 anys Població. Per grups d'edat · Idescat · 46 persones de 85 anys o més Població. Per grups d'edat · Idescat · 29 hi consten al padró però viuen a l'estranger Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe · Idescat.
Padró i cens, els anys que falten, i les dues xifres de l'origen
Al padró n'hi ha 1.154 i al cens 1.157: 3 persones menys al padró (−0,3 %). El padró compta persones empadronades i el cens estima qui hi resideix. Als municipis turístics el padró sol anar per sobre. Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí.
Persones que no tenen la nacionalitat espanyola. NO és el mateix que haver nascut fora: n'hi ha que han nascut aquí, i n'hi ha de nascudes fora que sí que tenen nacionalitat espanyola.
Els percentatges d'aquest bloc —d'on ve la gent i quines edats hi ha— no poden anar tan enrere: surten del cens de població, que l'Idescat publica any a any des del 2021 i que abans no existeix amb aquesta definició. El padró sí que hi va, i és l'única sèrie d'aquest bloc que s'ha pogut allargar.
D'on ve la gent: dues xifres que no compten el mateix. El 2025, 64 persones (5,5 %) tenen nacionalitat estrangera i 87 persones (7,5 %; a tot Catalunya, 25,1 %) han nascut a l'estranger. Persones nascudes fora d'Espanya, tinguin la nacionalitat que tinguin. NO és el mateix que ser estranger: la majoria de qui fa anys que hi viu té nacionalitat espanyola. Població. Per lloc de naixement · Idescat
Entre les dues xifres hi ha 23 persones de diferència, i la més alta és la del lloc de naixement. Són dos recomptes de coses diferents, no dues estimacions de la mateixa cosa. Ni la suma ni la resta de tots dos vol dir res.
Per què es diferencien, segons la taula creuada del 2025: 27 persones nascudes fora d'Espanya tenen nacionalitat espanyola i 6 persones estrangeres han nascut a Espanya. Xifres derivades de la taula creuada, que l'Idescat publica arrodonida. Els totals de la fitxa surten de les taules principals; aquestes dues són aproximades i no es poden afirmar a la unitat.
De la renda: La sèrie acaba el 2023, que és l'any en què es va constituir aquest ajuntament. No hi ha cap any de dades posterior a les eleccions: el que es veu aquí és el mandat anterior.
La renda surt de l'Instituto Nacional de Estadística (INE) (Atlas de distribución de renta de los hogares (ADRH)), extret el 2026-08-30. L'INE tapa per secret estadístic la renda dels municipis més petits. Un municipi sense xifra no és un municipi sense renda. Mediana dels municipis catalans amb dada, no la renda de Catalunya: dona el mateix pes a Barcelona que a un poble de trenta habitants.
Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Les condicions d'ús de les seves API són a idescat.cat; la llista de taules d'aquest municipi és al peu de la pàgina.
Dones i homes
- De dones al ple 56 % +12,0 punts per sobre de la mediana dels 103 municipis de 1.001 a 2.000 habitants (44,0 %) 5 de 9 regidories
- De dones a les llistes 42 % 15 de 36 candidatures
- Caps de llista 1 de 4 eren dones
La lletra petita
La mediana és la del ple, que és l'única de les tres xifres que es pot comparar amb la resta de municipis: de les llistes i dels caps de llista no en tenim el recompte de tothom. La llei electoral demana llistes equilibrades —ni més d'un 60 % ni menys d'un 40 % de cap sexe—, i això és de les llistes, no del resultat.Què en sabem i què no
Només tenim indexades 11 actes des del juny del 2023. És poc per explicar un mandat sencer.
El seu portal de transparència publica 143 dels 160 apartats que li tocarien (89 %).
Els 9 apartats que hi consten publicats, un per un
- Declaracions de béns i activitats dels càrrecs 82 % actualitzat el 2024
- Incompatibilitats dels càrrecs 39 %
- Ordre del dia dels plens 94 % actualitzat el 2025
- Acords dels òrgans de govern 28 %
- Opinions i propostes dels grups municipals 74 %
- Compte general (els comptes anuals) 100 %
- Auditories de comptes 81 %
- Contractes adjudicats i per quin procediment 78 %
- Ajuts i subvencions atorgats 89 % actualitzat el 2024
Els papers d'aquest mandat
El cartipàs del mandat 2023-2027 és el document que diu quina àrea porta cada regidoria i quines competències s'han delegat. Publicat el 29 de juny del 2026. Cartipàs municipal per al mandat 2023-2027.
4 ordenances i reglaments s'han aprovat des del 2023. Els últims:
- Ordenança reguladora de les prestacions patrimonials públiques no tributàries 27 de desembre del 2024
- Reglament de funcionament intern de la piscina municipal 1 d'agost del 2024
- Reglament de l'escola bressol Els Ocellets 13 de maig del 2024
- Ordenança municipal per a l'estalvi d'aigua 26 de març del 2024
La lletra petita
Fonts: Cartipàs: organització política (CIDO), via dades obertes de l'AOC · Ordenances reguladores i reglaments (CIDO), via dades obertes de l'AOC.Les actes: què n'hem llegit
Les actes d'aquest municipi les tenim indexades però no llegides: buidar-les punt per punt es fa als municipis de més de 20.000 habitants, on una votació dividida és una notícia i no una excepció. Fins que hi arribem, tot el que hi ha en aquesta pàgina surt de dades obertes i de càlculs que qualsevol pot repetir.Tot el que hi ha en aquesta pàgina, en CSV i en JSON, amb l'esquema documentat de cada camp i la seva font.
D'on surt tot això
- Padró, alcaldia i dades de l'ens: Generalitat de Catalunya,
6nei-4b44. - Vots i regidories de 2015, 2019 i 2023:
ntc4-rnwr. - Participació i vots en blanc:
irrv-2mfc. - Historial d'alcaldies:
2v2p-vu4h. - Llistes de candidats i sexe:
xnfg-weec. - Índex d'actes: Consorci AOC,
b5d370d0. - Liquidació pressupostària per capítols: AOC,
81f18313. - Deute viu: AOC,
34db8dc5. Pagament a proveïdors:eecca986. - Resultats de les dotze eleccions municipals des del 1979: AOC,
3539f7e6. - Tipus impositius: AOC,
82ae0ea2. Portal de transparència:1a9c1ede. - Ajuntaments sense oposició: Síndic de Greuges,
943d6174. - Recaptació i despesa per habitant: Generalitat,
ytva-5kp3. - Població, edats i lloc de naixement: Institut d'Estadística de Catalunya (Idescat), taules
pmh/446/477,censph/5992/5987,censph/293/296,censph/16400/19880,censph/10/5975,censph/539/5976,phre/3697/3577,censph/5990/25049. Les seves dades no són CC: Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Condicions d'ús de les seves API a idescat.cat. - Preu de l'aigua: full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, 2025-07-11.
- Rebut mitjà d'IBI: Idescat, a partir de la Direcció General del Cadastre.
- Despesa liquidada per programes: Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals,
5b96829f-d724-4059-a38a-abf514830558.