Cerdanya · Lleida
Riu de Cerdanya
96 habitants · 3 regidories al ple · Llistes obertes
Governa ERC-AM, la llista més votada, sense majoria absoluta.
David Mir Sirvent Alcaldia · ERC-AM
Què t'hi jugues el 23 de maig del 2027
- Regidories en joc 3 es reparteixen el 23 de maig del 2027
- En calen 2 per governar sense pactar amb ningú
- Les té ERC-AM 1 de 3 · en minoria
- Canvis de mans des del 1999 2 en 7 eleccions
Aquí es vota diferent. Riu de Cerdanya funciona amb llistes obertes: no es tria una llista tancada, i per això la brúixola hi tindrà un altre format.
Estem preparant una brúixola electoral per a Riu de Cerdanya: 25 preguntes sobre el teu poble i què n'ha dit cada candidatura, amb l'evidència al costat. Avisa'm quan s'obri
La lletra petita
La data és la del calendari electoral: les eleccions municipals se celebren el quart diumenge de maig, i el 2027 cau el 23. Les candidatures no es coneixeran fins a finals d'abril del 2027, quan la Junta Electoral les proclami.Qui mana, i com hi va arribar
- ERC-AM 1 regidoria 48 vots · 49,5 %
- CM 1 regidoria 25 vots · 25,8 %
- ARA PL 1 regidoria 23 vots · 23,7 %
La lletra petita
Calen 2 regidories de 3 per aprovar-hi res tot sol. L'índex de fragmentació que hi havia aquí (partits efectius) s'ha tret: l'hemicicle ja ho ensenya i es pot comptar amb els dits, i el número obligava a explicar-lo cada vegada.Qui seu al ple
ERC-AM 1
- David Mir Sirvent · 1r Tinent d'Alcalde1r Tinent d'Alcalde
ARA PL 1
La lletra petita
Composició actual del ple segons el registre de càrrecs electes de la Generalitat. Cada cara porta a la fitxa de la persona; el nom i el càrrec hi són, i també en passar-hi per sobre. Hi surten el nom, el càrrec i el grup, que és el que deriva del càrrec públic; cap dada de contacte. Si hi ha un error o vols que retirem alguna cosa, escriu-nos.Les alcaldies des del 1979
3 persones han ocupat l'alcaldia d'Riu de Cerdanya des de les primeres eleccions municipals democràtiques.
| Mandat | Alcaldia | Partit | Des de |
|---|---|---|---|
| 2023-2027 | David Mir Sirvent | ERC-AM | 17 de juny del 2023 |
| 2019-2023 | Miquel Pons Bertran | JXCAT | — |
| 2015-2019 | Miquel Pons Bertran | CiU | — |
4 alcaldies anteriors, fins al 1999
| Mandat | Alcaldia | Partit | Des de |
|---|---|---|---|
| 2011-2015 | Miquel Pons Bertran | Convergència i Unió | — |
| 2007-2011 | Joan Marginet Compaño | CIU | 16 de juny del 2007 |
| 2003-2007 | Joan Marginet Compaño | CIU | 14 de juny del 2003 |
| 1999-2003 | Joan Marginet Compaño | CIU | 3 de juliol del 1999 |
Quant fa que mana el mateix
- Fa que mana ERC-AM 3 anys des del 2023 · 1 legislatura seguides
- La mateixa persona 3 anys David Mir Sirvent
- Nuls i en blanc 5,1 % 4 vots del 2023
La lletra petita
Hi ha hagut 2 alternances de força a l'alcaldia, i 3 persones diferents l'han ocupada.
Quant es mou el ple d'una elecció a l'altra. De mitjana, 27,8 de cada 100 escons canvien de família política entre dues eleccions. Zero voldria dir un ple calcat; cent, que no hi queda res del repartiment anterior. La mediana dels 30 municipis fins a 100 habitants és 18,9. Calculat sobre 6 de 6 trams: els que tenen massa escons de llistes locals no hi entren, perquè allà l'índex mesuraria els noms de les candidatures i no el vot.
Els vots que no van arribar al ple. D'aquest municipi no en podem donar la xifra sencera: els vots per candidatura que publica la font no sumen els que ella mateixa declara. El que sí que es pot dir és que 4 vots del 2023 van ser nuls o en blanc, el 5,1 % dels emesos.
Al vot sense regidoria hi entren els vots a candidatures que es van quedar sense cap regidoria, els nuls i els blancs. El denominador són els vots emesos i no el cens: això no parla de qui no va anar a votar —que té el seu propi bloc— sinó de qui hi va anar i va tornar a casa sense representació. No és cap defecte del sistema ni cap veredicte: és una conseqüència de repartir un nombre enter de regidories, i qui llegeix que ho jutgi.
Què ha fet aquest govern amb els comptes
El balanç del mandat
Compara el primer exercici liquidat d'aquest mandat (2023) amb l'últim que consta (2025).
| Indicador | 2023 | canvi | 2025 | Diferència |
|---|---|---|---|---|
| El que el poble deu, per habitantdeute viu a 31 de desembre dividit pel padró d'aquell any | 0 € | → | 0 € | sense canvi |
| El que sobra cada anyun cop pagat el funcionament i les quotes del deute (estalvi net) | 5,5 % | ↑ | 22,6 % | +17,1 % el mandat anterior, +2,0 % |
| Del que pressuposten per invertir, quant gastensobre el pressupost definitiu d'inversions, amb les modificacions incloses | 40,2 % | ↓ | 34,2 % | −6,0 % el mandat anterior, −5,5 % |
| Invertit per habitantcapítol 6 liquidat | 2.012 € | ↓ | 433 € | −1.579 € el mandat anterior, +1.216 € |
| Part dels ingressos que va a personalno és la plantilla: hi pesen el conveni, l'antiguitat i el que està externalitzat | 21,4 % | ↑ | 22,4 % | +1,0 % el mandat anterior, −0,7 % |
| Dies que triguen a pagar els proveïdorsperíode mitjà de pagament; per sobre de 30 dies és un incompliment | 10 dies | ↑ | 13 dies | +3 dies el mandat anterior, −1 dies |
Cada any d'aquest mandat s'han quedat sense gastar, de mitjana, 140.936 € del pressupost d'inversions. No se sumen els anys: els crèdits que no es gasten es traspassen al següent i es tornarien a comptar. Un pressupost d'inversions molt poc executat sol voler dir que s'ha pressupostat de més, no necessàriament que no s'hagi fet res.
La lletra petita
Hi ha 3 exercicis liquidats dels 4 que té el mandat: les liquidacions triguen, i el darrer any encara no hi és. Que una xifra millori o empitjori no vol dir que s'hagi fet bé o malament: vol dir que ha canviat.Com queda respecte dels seus
Comparat amb els 32 municipis catalans fins a 100 habitants. Destaca en 1 indicador.
- El que sobra cada any millor que el 64 %
- El que sobra abans de pagar el deute (estalvi brut) millor que el 61 %
- Saldo no financer millor que el 64 %
- Càrrega financera millor que el 89 %
- Inversions executades pitjor que el 67 %
- Rapidesa pagant els proveïdors millor que el 66 %
La lletra petita
Cada barra és la posició dins del grup, i sempre vol dir el mateix: com més llarga, millor està aquest municipi en aquell indicador. Comparar-lo amb tot Catalunya barrejaria Barcelona amb pobles de tres-cents habitants i no voldria dir res.Deute per habitant, any a any
| Any | Deute per habitant | Mediana del grup |
|---|---|---|
| 2015 | 0 € | 0 € |
| 2016 | 0 € | 0 € |
| 2017 | 0 € | 0 € |
| 2018 | 1 € | 0 € |
| 2019 | 2 € | 0 € |
| 2020 | 3 € | 0 € |
| 2021 | 0 € | 0 € |
| 2022 | 0 € | 0 € |
| 2023 | 0 € | 0 € |
| 2024 | 0 € | 0 € |
| 2025 | 0 € | 0 € |
- 2015-2019 · MIQUEL PONS BERTRAN (CiU)
- 2019-2023 · Miquel Pons Bertran (JXCAT)
- 2023-2027 · David Mir Sirvent (ERC-AM)
La lletra petita
Deute viu a 31 de desembre de cada any, dividit pel padró d'aquell any; l'últim exercici tancat que consta és el 2025. Les comparacions són amb els 32 municipis catalans fins a 100 habitants, no amb tot Catalunya: comparar un poble amb Barcelona no diu res. Això no és una nota al govern: diu com estan els comptes, no si algú ho ha fet bé.Com ha anat aquests quatre anys
El que ha canviat des del començament del mandat, i el mateix canvi als municipis de la seva mida.
- Recollida selectiva +3,9 punts de 20 el 2023 a 24 el 2024 als 32 de la seva mida, −0,8
- Rebut mitjà d'IBI +25 € l'any de 409 el 2023 a 434 el 2025 als 31 de la seva mida, +0,1 %
- Deute per habitant 0,0 € de 0 el 2023 a 0 el 2025 sense comparació de grup
- Gent que hi viu +1 persones de 95 el 2023 a 96 el 2025 als 32 de la seva mida, −3
La xifra de la dreta és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Un poble que millora menys que els seus no ha millorat: s'ha quedat enrere, i al revés. No hi posem cap veredicte: hi són les dues xifres i qui llegeix que jutgi.
La lletra petita
La població no la decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.On han posat els diners, servei a servei
| Què | Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025 | Municipis fins a 100 habitants |
|---|---|---|
| Vies públiques | −1459,7 €/hab | −0,5 €/hab |
| Instal·lacions esportives | +248,8 €/hab | 0,0 €/hab |
| Aigua potable | −33,5 €/hab | +12,1 €/hab |
| Enllumenat públic | −21,2 €/hab | 0,0 €/hab |
| Escombraries i residus | +19,6 €/hab | 0,0 €/hab |
La lletra petita
Euros per habitant liquidats, del 2023 al 2025, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Gastar-hi més no vol dir fer-ho millor: vol dir haver-hi posat més diners. La ratlla grisa és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Els programes on l'ajuntament no hi posava res ni al començament ni al final del mandat no hi surten.Com ha anat la seguretat
El Ministeri de l'Interior només publica el balanç de criminalitat dels municipis de més de 20.000 habitants —70 a Catalunya—, i aquest no hi és. El que es publica per a tot Catalunya —els fets penals que coneixen els Mossos— va per àrea bàsica policial, que agrupa municipis sencers, i no es pot atribuir a un poble sol: val més cap xifra que una xifra d'una altra banda.
Què hi decideix l'ajuntament. La seguretat aquí la porten sobretot els Mossos d'Esquadra i, als ports, aeroports i fronteres, la Policia Nacional i la Guàrdia Civil. El que hi posa l'ajuntament és la policia local, les ordenances de civisme, l'enllumenat i l'urbanisme: l'entorn on passen les coses, no la investigació dels delictes.
Els diners: quants són, d'on surten i on van
Quant gasta en total
El que aquest ajuntament ha acabat gastant, abans de mirar en què.
- El que gasta en total 311.637 € liquidat el 2025 · 96 habitants
- Per habitant 3.246 € 20192025 Del 2019 al 2025: −52 € (−1,6 %) el mateix total dividit pel padró d'aquell any
D'aquest exercici no en tenim què és habitual als municipis de la seva mida, i per tant la xifra va sola. Sense comparació no diu si és molta o poca.
Això és una liquidació, no un pressupost. El pressupost és el que el ple aprova abans de començar l'any; la liquidació és el que l'ajuntament ha acabat reconeixent com a obligació, amb les modificacions de l'exercici incloses. No són la mateixa cosa i barrejar-les seria un error: del pressupost aprovat no hi ha cap font amb la mateixa definició per als 947 municipis, i per això aquesta pàgina no en publica cap xifra.
La lletra petita
Obligacions reconegudes netes, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Els euros per habitant de cada exercici es divideixen pel padró d'aquell any. Liquidació del pressupost per programes, Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals.D'on surten
Aquests són els ingressos que l'ajuntament decideix directament: impostos, taxes i preus públics. Les transferències d'altres administracions no hi entren.
- IBI 1433 € habitual 313 % per sobre la mediana catalana
- Taxes 375 € habitual 68 % per sobre la mediana catalana
- Vehicles 52 € habitual 18 % per sota la mediana catalana
- Plusvàlua 30 € habitual a tocar la mediana catalana
- Activitats econòmiques 28 € habitual 19 % per sobre la mediana catalana
1.919 € per habitant en impostos i taxes municipals, sumant-ho tot.
La lletra petita
Recaptat el 2025, en euros per habitant. La marca vertical és la mediana de tots els municipis catalans amb dada. És el que es recapta al terme dividit pels empadronats, no el que paga cada veí: on hi ha moltes segones residències, part de l'IBI el paga gent que no hi viu.On van
- Administració general 1658 € habitual 201 % per sobre la mediana catalana
- Serveis públics bàsics 921 € habitual 59 % per sobre la mediana catalana
- Educació, cultura i esport 581 € habitual 75 % per sobre la mediana catalana
- Actuacions econòmiques 86 € habitual a tocar la mediana catalana
La lletra petita
Liquidat el 2025. Les àrees són les de la classificació per programes, iguals per a tots els ajuntaments, i sumen el total. Les que no hi surten són zero: l'ajuntament no hi destina res.Què paga la gent
El que costa l'aigua, el que surt al rebut de l'IBI i els tipus que vota el ple, amb els avisos que fan que aquestes xifres es puguin comparar sense mentir.
L'aigua
- Subministrament, el tram comparable
- 0,000 € per metre cúbic, el 2025Als 31 municipis fins a 100 habitants el més habitual són 0,670 €.
- Cànon de l'aigua
- 0,433 € per metre cúbic · no és municipal El cànon de l'aigua el fixa la Generalitat, no l'ajuntament: és idèntic el 2023 i el 2025 a 913 dels 947 municipis i no compta com a decisió municipal.
- Total del rebut
- 0,433 € per metre cúbic, segons el full de l'ACA, cànon inclòsEl total no inclou el clavegueram i la depuració: aquest municipi no els calcula sobre el consum d'aigua. Per comparar amb altres municipis cal fer servir el preu del subministrament.
- Gestió
- gestió directa, a càrrec de Ajuntament Riu De Cerdanya
- Tarifa social
- De tarifa social, la font no en diu res. Una casella buida no està definida al full de l'ACA: no vol dir que el municipi no tingui tarifa social, vol dir que la font no ho diu.
- Canvi durant el mandat
- Aquí no es pot dir si el preu ha pujat durant el mandat: les tarifes no es revisen des del 2022: que el preu no s'hagi mogut durant el mandat no vol dir que aquest govern hagi decidit no apujar-lo, vol dir que ningú no hi ha tocat
La lletra petita
Preus del full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, actualitzat el 2025-07-11. Aquest municipi va revisar les tarifes el 2022-03-15. La xifra que es pot comparar entre municipis és la del subministrament.L'IBI
- Rebut mitjà d'IBI urbà 434 € 20062025 l'any, el 2025 (dada provisional) · 154 rebuts Als 32 municipis fins a 100 habitants el més habitual són 187 €.
Del 2023 al 2025 el rebut mitjà ha passat de 409 € a 434 € (+6,0 %). Als 31 municipis de la seva mida on la variació és atribuïble al ple, la mediana ha estat +0,1 %.
La lletra petita
Rebut mitjà = quota íntegra dividida pels rebuts. No és el tipus impositiu. No és el tipus impositiu que vota el ple: dos pobles amb el mateix tipus tenen rebuts diferents si el cadastre els valora diferent. Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI), taula 173 · Idescat.Els tipus que vota el ple
- Activitats (IAE), màxim
- 1
- IBI urbà
- 0,65 %
- Cotxe de 12-16 CV
- 75,37 €
- Última revisió cadastral
- 1989
La lletra petita
Tipus vigents el 2025, tal com els declara cada ajuntament al mateix formulari. No els comparem amb els d'altres municipis a propòsit: un tipus més alt no vol dir un rebut més alt, perquè el que mana és el valor cadastral i la majoria de municipis el tenen revisat fa dècades. El que es paga de veritat és el rebut mitjà de més amunt, en euros.Què costa el govern, i què se'n pot saber
El que l'ajuntament dedica a retribuir els membres del seu govern, què en publica de cada regidoria i qui, a més, té un càrrec en un altre ens. Cap xifra de sou individual: la que publiquen els ajuntaments és només la part que paguen ells, i publicar-la exculparia.
L'alcaldia no cobra res de l'ajuntament, segons el que publica el Ministeri.
La lletra petita
Euros corrents, sense descomptar la inflació. «Per regidoria» és el total del municipi dividit pels escons del ple, no el que cobra cap regidor: en la majoria de plens només una part dels membres té dedicació. Les dietes i les indemnitzacions de l'article 23 inclouen el personal i no només els electes, i no se sumen mai amb les retribucions dels òrgans de govern. Les files de regidoria d'aquest full no porten nom: diuen quantes en cobren i quant, mai qui. «Sense dedicació» amb import vol dir assistències i indemnitzacions, no un sou. El que declara aquest ajuntament al Ministeri: Inventari de retribucions dels membres de les corporacions locals (ISPA 2025), Ministeri per a la Transformació Digital i de la Funció Pública, consultat el 2026-08-30.Què contracta, i amb quanta competència
Quant ha adjudicat aquest ajuntament i quantes de les seves licitacions van rebre una sola oferta, comparat amb els municipis de la seva mida.
- El que ha adjudicat 95 € 1 contractes, de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026
- Licitacions amb una sola oferta — només 1 licitacions publiquen quantes ofertes van rebre, i amb tan poques el percentatge no vol dir res
Una sola oferta no vol dir que res s'hagi fet malament: hi ha serveis amb un únic proveïdor possible a la comarca. Vol dir que en aquell concurs no hi va haver competència, i qui llegeix que ho jutgi.
La font només publica adjudicacions de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026: és una finestra curta i no s'hi pot llegir cap tendència. Els noms de les empreses adjudicatàries hi són i aquí no es publiquen; qui vulgui saber qui ha guanyat cada contracte té l'enllaç a la plataforma.
La lletra petita
Font: Plataforma de Serveis de Contractació Pública (PSCP), via dades obertes de l'AOC.Les escombraries: el que costen i el que se'n recull
Els euros que hi van i el que se'n recull bé, any a any i amb la mateixa base temporal. És l'única manera de mirar un pressupost i veure què n'ha sortit.
| Any | Escombraries | Recollida selectiva |
|---|---|---|
| 2023 | 282,3 € | 20,4 % |
| 2024 | 188,0 € | 24,4 % |
| 2025 | 301,9 € | — |
- Despesa en escombraries Del 2023 al 2025: +19,6 €/hab · als 25 de la seva mida, 0,0 €/hab
- Recollida selectiva Del 2023 al 2024: +3,9 punts · als 32 de la seva mida, −0,8 punts
La lletra petita
Quants diners costa recollir les escombraries, que és la despesa que tothom paga per taxa i tothom veu passar pel carrer. La despesa és en euros per habitant d'obligacions reconegudes netes, sense descomptar la inflació. Dels 945 ajuntaments que van liquidar el 2024, 816 hi destinen alguna cosa i 129 no hi destinen ni un euro. «liquidacio: false» vol dir que aquell exercici encara no s'ha liquidat i no en sabem res. Un import de 0 € vol dir que l'ajuntament ha presentat els comptes i no hi ha destinat cap euro.No hi posem cap veredicte: gastar-hi més no vol dir fer-ho millor, i reciclar més amb menys diners tampoc no vol dir que la despesa sobri. Hi són les dues sèries i les dels seus.
El ple, elecció a elecció
L'ajuntament ha canviat de mans 2 vegades en 7 eleccions.
- 1 19991
- 1 20031
- 1 20071
- 41 20115
- 41 20155
- 21 20193
- 111 20233
- ERC
- CiU
- Junts
- PDeCAT
- Llistes locals
La lletra petita
Cada columna és el ple sortit d'una elecció, i cada tros, una força. Comparem per força i no per sigles perquè les coalicions locals es rebategen sovint: el mateix partit hi surt com a PSC-PSOE, PSC-PM i PSC-CP segons l'any. Les llistes sense marca supramunicipal van totes juntes com a «llistes locals». Les tres últimes, candidatura a candidatura. Regidories obtingudes el 2015, el 2019 i el 2023, ara sí amb el nom exacte de cada llista.| 2023 |
|
|---|---|
| 2019 |
|
| 2015 |
|
Qui hi va anar a votar
- 2023 86,7 % +7,5 punts per sobre de la mediana dels 32 municipis fins a 100 habitants (79,1 %) 78 de 90 · 0 en blanc
- 2019 96,5 % +11,1 punts per sobre de la mediana (85,4 %) 83 de 86 · 0 en blanc
- 2015 86,0 % +8,4 punts per sobre de la mediana (77,6 %) 80 de 93 · 0 en blanc
- El més baix 51,3 %
- La mediana del grup el municipi del mig79,1 %
- El més alt 100,0 %
Qui hi viu
El cens del 2025 hi compta 96 persones. Del 2023 ençà, +1 persona (+1,1 %), quan als 32 municipis de la seva mida la variació habitual ha estat −2,5 %.
Això no ho decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.
- Empadronats
96
19992025
el 2025 · el cens en compta 96
Del 2023 al 2025: +1 · als 32 de la seva mida, −2
Població. Per sexe · Idescat
Què compta exactament
Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí. - Pes de la població de nacionalitat estrangera 0,0 % 20212025 0 persones · a tot Catalunya, 18,7 % Del 2023 al 2025: 0,0 punts · als 32 de la seva mida, +0,1 punts Població. Per nacionalitat · Idescat
- Pes de la població de 0 a 15 anys
7,3 %
20212025
el 2025 · a tot Catalunya, 14,4 %
Del 2023 al 2025: +2,0 punts · als 32 de la seva mida, −0,1 punts
Població. Per grups d'edat · Idescat
Què compta exactament
Persones de 0 a 15 anys sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. - Pes de la població de 65 anys o més
34,4 %
20212025
el 2025 · a tot Catalunya, 19,7 %
Del 2023 al 2025: +1,8 punts · als 32 de la seva mida, +0,4 punts
Població. Per grups d'edat · Idescat
Què compta exactament
Persones de 65 anys o més sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. - Edat mitjana
52,9 anys
20212025
el 2025 · a tot Catalunya, 43,7 anys
Del 2023 al 2025: −0,7 anys · als 32 de la seva mida, +0,2 anys
Població. Per grups d'edat · Idescat
Què compta exactament
Edat mitjana de la població censada, calculada per l'Idescat. - Renda neta per persona 18.291 € 20202023 el 134è de 927 municipis amb dada · INE, 2023 Un ajuntament no decideix quant guanya la gent que hi viu. La renda depèn de qui hi viu, de què hi treballa i de com va l'economia; el que sí que depèn del ple és què en fa a partir d'aquí: quines taxes cobra, a qui les bonifica i en què gasta.
També: 2 infants de 0 a 2 anys Població. Per grups d'edat · Idescat · 3 persones de 85 anys o més Població. Per grups d'edat · Idescat · 3 hi consten al padró però viuen a l'estranger Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe · Idescat.
Padró i cens, els anys que falten, i les dues xifres de l'origen
Al padró n'hi ha 96 i al cens 96: exactament els mateixos. El padró compta persones empadronades i el cens estima qui hi resideix. Als municipis turístics el padró sol anar per sobre. Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí.
Persones que no tenen la nacionalitat espanyola. NO és el mateix que haver nascut fora: n'hi ha que han nascut aquí, i n'hi ha de nascudes fora que sí que tenen nacionalitat espanyola.
Els percentatges d'aquest bloc —d'on ve la gent i quines edats hi ha— no poden anar tan enrere: surten del cens de població, que l'Idescat publica any a any des del 2021 i que abans no existeix amb aquesta definició. El padró sí que hi va, i és l'única sèrie d'aquest bloc que s'ha pogut allargar.
D'on ve la gent: dues xifres que no compten el mateix. El 2025, 0 persones (0,0 %) tenen nacionalitat estrangera i 1 persones (1,0 %; a tot Catalunya, 25,1 %) han nascut a l'estranger. Persones nascudes fora d'Espanya, tinguin la nacionalitat que tinguin. NO és el mateix que ser estranger: la majoria de qui fa anys que hi viu té nacionalitat espanyola. Població. Per lloc de naixement · Idescat
Entre les dues xifres hi ha 1 persona de diferència, i la més alta és la del lloc de naixement. Són dos recomptes de coses diferents, no dues estimacions de la mateixa cosa. Ni la suma ni la resta de tots dos vol dir res.
De la renda: La sèrie acaba el 2023, que és l'any en què es va constituir aquest ajuntament. No hi ha cap any de dades posterior a les eleccions: el que es veu aquí és el mandat anterior.
La renda surt de l'Instituto Nacional de Estadística (INE) (Atlas de distribución de renta de los hogares (ADRH)), extret el 2026-08-30. L'INE tapa per secret estadístic la renda dels municipis més petits. Un municipi sense xifra no és un municipi sense renda. Mediana dels municipis catalans amb dada, no la renda de Catalunya: dona el mateix pes a Barcelona que a un poble de trenta habitants.
Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Les condicions d'ús de les seves API són a idescat.cat; la llista de taules d'aquest municipi és al peu de la pàgina.
Dones i homes
- De dones al ple 0 % just a la mediana dels 3 municipis fins a 100 habitants (0,0 %) 0 de 3 regidories
- De dones a les llistes 0 % 0 de 4 candidatures
- Caps de llista 0 de 0 eren dones
La lletra petita
La mediana és la del ple, que és l'única de les tres xifres que es pot comparar amb la resta de municipis: de les llistes i dels caps de llista no en tenim el recompte de tothom. La llei electoral demana llistes equilibrades —ni més d'un 60 % ni menys d'un 40 % de cap sexe—, i això és de les llistes, no del resultat.Què en sabem i què no
Només tenim indexades 18 actes des del juny del 2023. És poc per explicar un mandat sencer.
El seu portal de transparència publica 101 dels 159 apartats que li tocarien (64 %).
Els 7 apartats que hi consten publicats, un per un
- Retribucions, indemnitzacions i dietes 89 %
- Declaracions de béns i activitats dels càrrecs 82 %
- Ordre del dia dels plens 94 %
- Compte general (els comptes anuals) 100 %
- Execució del pressupost, trimestre a trimestre 92 %
- Auditories de comptes 81 % actualitzat el 2016
- Ajuts i subvencions atorgats 89 % actualitzat el 2024
Els papers d'aquest mandat
El cartipàs del mandat 2023-2027 és el document que diu quina àrea porta cada regidoria i quines competències s'han delegat. Publicat el 29 d'agost del 2025. Cartipàs municipal per al mandat 2023-2027.
2 ordenances i reglaments s'han aprovat des del 2023. Els últims:
- Plànol de delimitació de mesures de prevenció d'incendis forestals 11 d'agost del 2026
- Planejament urbanístic 27 de setembre del 2023
La lletra petita
Fonts: Cartipàs: organització política (CIDO), via dades obertes de l'AOC · Ordenances reguladores i reglaments (CIDO), via dades obertes de l'AOC.Les actes: què n'hem llegit
Les actes d'aquest municipi les tenim indexades però no llegides: buidar-les punt per punt es fa als municipis de més de 20.000 habitants, on una votació dividida és una notícia i no una excepció. Fins que hi arribem, tot el que hi ha en aquesta pàgina surt de dades obertes i de càlculs que qualsevol pot repetir.Tot el que hi ha en aquesta pàgina, en CSV i en JSON, amb l'esquema documentat de cada camp i la seva font.
D'on surt tot això
- Padró, alcaldia i dades de l'ens: Generalitat de Catalunya,
6nei-4b44. - Vots i regidories de 2015, 2019 i 2023:
ntc4-rnwr. - Participació i vots en blanc:
irrv-2mfc. - Historial d'alcaldies:
2v2p-vu4h. - Llistes de candidats i sexe:
xnfg-weec. - Índex d'actes: Consorci AOC,
b5d370d0. - Liquidació pressupostària per capítols: AOC,
81f18313. - Deute viu: AOC,
34db8dc5. Pagament a proveïdors:eecca986. - Resultats de les dotze eleccions municipals des del 1979: AOC,
3539f7e6. - Tipus impositius: AOC,
82ae0ea2. Portal de transparència:1a9c1ede. - Ajuntaments sense oposició: Síndic de Greuges,
943d6174. - Recaptació i despesa per habitant: Generalitat,
ytva-5kp3. - Població, edats i lloc de naixement: Institut d'Estadística de Catalunya (Idescat), taules
pmh/446/477,censph/5992/5987,censph/293/296,censph/16400/19880,censph/10/5975,censph/539/5976,phre/3697/3577,censph/5990/25049. Les seves dades no són CC: Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Condicions d'ús de les seves API a idescat.cat. - Preu de l'aigua: full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, 2025-07-11.
- Rebut mitjà d'IBI: Idescat, a partir de la Direcció General del Cadastre.
- Despesa liquidada per programes: Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals,
5b96829f-d724-4059-a38a-abf514830558.