Ves al contingut
esborrany · dades obertes

Bages · Barcelona

Mura

235 habitants · 47,7 km² · 4,9 hab./km² · 454 m · muratans · 5 regidories al ple · Llistes obertes

Governa ERC-AM tot i que la llista més votada va ser MAMV-AMUNT, sense majoria absoluta, i l'alcaldia ha canviat a mig mandat.

Josep Canals i Palau Alcalde. Responsable de Urbanisme; Obres, Serveis i Via Publica; Habitatge;Equipaments; Seguretat, Mobilitat i Prevenció · ERC-AMdes del 17 de juny del 2023 · abans, Montserrat Playà i Camps

Mura, entre els 947 municipis de Catalunya

On cau entre els seus

Comparat amb els 152 municipis de 101 a 250 habitants, que és el que vol dir «els seus» a tota la fitxa. Cada barra va del municipi més baix del grup al més alt; la ratlla del mig és la mediana i el punt de coral, aquest municipi.

  1. Deute per habitant2025 · AOC 0 € sense comparació amb els de la seva mida
  2. El que sobra cada any (estalvi net)2025 · AOC 17,4 % més alt que el 56 % dels 152 municipis de la seva mida · mediana 16,1 %
  3. Dies que triga a pagar els proveïdors2025 · AOC 11 dies més baix que el 60 % dels 147 municipis de la seva mida · mediana 13 dies
  4. Rebut mitjà d'IBI2025 · Idescat 387 € més alt que el 83 % dels 152 municipis de la seva mida · mediana 210 €
  5. Preu de l'aigua (subministrament)2025 · ACA 1,12 €/m³ més alt que el 62 % dels 152 municipis de la seva mida · mediana 0,90 €/m³
  6. Recollida selectiva2024 · ARC 67,7 % més alt que el 85 % dels municipis de la seva mida · mediana 48,9 %
  7. Licitacions amb una sola ofertaPSCP sense dada d'aquest municipi no en tenim la xifra
  8. Participació a les municipals2023 · Generalitat 89,3 % més alt que el 91 % dels 152 municipis de la seva mida · mediana 76,0 %
  9. Dones al ple2023 · Generalitat sense dada d'aquest municipi no en tenim la xifra
  10. Renda neta per persona2023 · INE · no ho decideix l'ajuntament 18.922 € més alt que el 83 % dels 150 municipis de la seva mida · mediana 16.305 €

Les barres diuen on cau, no cap veredicte: un deute alt pot ser una piscina nova, i un rebut alt, un servei més. Cada fila porta al bloc que ho explica. Per triar les xifres i els municipis hi ha el comparador, i per veure els 947 ordenats, els rànquings.

Què t'hi jugues el 23 de maig del 2027

  • Regidories en joc 5 es reparteixen el 23 de maig del 2027
  • En calen 3 per governar sense pactar amb ningú
  • Les té ERC-AM 1 de 5 · en minoria
  • Canvis de mans des del 1979 7 en 12 eleccions · entre els 947 →

Aquí es vota diferent. Mura funciona amb llistes obertes: no es tria una llista tancada, i per això la brúixola hi tindrà un altre format.

Estem preparant una brúixola electoral per a Mura: 25 preguntes sobre el teu poble i què n'ha dit cada candidatura, amb l'evidència al costat. Avisa'm quan s'obri

La lletra petitaLa data és la del calendari electoral: les eleccions municipals se celebren el quart diumenge de maig, i el 2027 cau el 23. Les candidatures no es coneixeran fins a finals d'abril del 2027, quan la Junta Electoral les proclami.

Qui mana, i com hi va arribar

GLÒRIA AMIGÓ ASO: MAMV-AMUNT · al govern · vots: 72 · 28,9 % · regidories: 2 de 5 LAURA RODA LEAL: MAMV-AMUNT · al govern · vots: 72 · 28,9 % · regidories: 2 de 5 JOSEP CANALS I PALAU: ERC-AM · al govern · vots: 67 · 26,9 % · regidories: 1 de 5 SALVADOR CABANA GUIX (INDEPENDENT): CM · al govern · vots: 60 · 24,1 % · regidories: 2 de 5 MONTSERRAT PLAYÀ I CAMPS: CM · al govern · vots: 60 · 24,1 % · regidories: 2 de 5
5 regidories · la ratlla marca la majoria absoluta, que són 3. Cada cercle és una regidoria: es poden comptar
La lletra petitaCalen 3 regidories de 5 per aprovar-hi res tot sol. L'índex de fragmentació que hi havia aquí (partits efectius) s'ha tret: l'hemicicle ja ho ensenya i es pot comptar amb els dits, i el número obligava a explicar-lo cada vegada.

Qui seu al ple

5 regidories formen el govern de 5, en coalició de 3 grups: ERC - AM, JxCAT - JUNTS, MAV-AMUNT.

ERC - AM 1 · al govern

JxCAT - JUNTS 2 · al govern

MAV-AMUNT 2 · al govern

La lletra petitaComposició del ple segons la seu electrònica del mateix ajuntament, consultada el 2026-08-29. Va més al dia que el registre de la Generalitat. Cada cara porta a la fitxa de la persona; el nom i el càrrec hi són, i també en passar-hi per sobre. Hi surten nom, càrrec i grup, que és el que deriva del càrrec públic; cap dada de contacte.

Les alcaldies des del 1979

6 persones han ocupat l'alcaldia de Mura des de les primeres eleccions municipals democràtiques.

MandatAlcaldiaPartitDes de
2023-2027 Josep Canals i Palau ERC-AM 17 de juny del 2023
2023-2027 Montserrat Playà i Camps segons Wikidata Junts per Catalunya segons Wikidata 17 de juny del 2023
2019-2023 Montserrat Playà Camps JUNTS 15 de juny del 2019 segons el Ministeri
2019-2023 Josep Canals Palau segons Wikidata Esquerra Republicana de Catalunya - Sobiranistes segons Wikidata 1 de gener del 2023
2015-2019 Martí Perich Singla PSC-CP 13 de juny del 2015 segons el Ministeri
2015-2019 Montserrat Playà i Camps segons Wikidata Junts per Catalunya segons Wikidata 13 de juny del 2015
10 alcaldies anteriors, fins al 1979
MandatAlcaldiaPartitDes de
2011-2015 Martí Perich Singla PSC-PM 11 de juny del 2011 segons el Ministeri
2011-2015 Montserrat Playà i Camps segons Wikidata Junts per Catalunya segons Wikidata 1 de gener del 2015
2007-2011 Martí Perich Singla PSC-PM 16 de juny del 2007
2003-2007 Martí Perich Singla (PSC-PSOE)-PM 14 de juny del 2003
1999-2003 Martí Perich Singla PSOE 3 de juliol del 1999
1995-1999 Martí Perich Singla PSOE 17 de juny del 1995
1991-1995 Ferran Vallbe Cañizares CIU 15 de juny del 1991
1987-1991 Esteban Cortes Trullas INDEPENDENTS 30 de juny del 1987
1983-1987 Jose Cusido Simon INDEPENDENTS 23 de maig del 1983
1979-1983 Jose Cusido Simon INDEPENDENTS 19 d'abril del 1979

Els mandats que surten més d'una vegada no són cap duplicat: hi va haver un relleu a l'alcaldia sense passar per les urnes.

El que va marcat «segons Wikidata» no és a l'historial de la Generalitat: són passos, motius de relleu o noms sencers de partit que Wikidata (dades CC0) sí que té, afegits sense treure res de la font oficial.

El que va marcat «segons el Ministeri» —fins quan va durar una alcaldia, alguna data de possessió que a la Generalitat li falta, o un pas sencer— ve dels fulls «Alcaldes por mandato» del Sistema d'Informació Local del Ministeri de Política Territorial, que tampoc no diu mai per què algú plega.

Quant fa que mana el mateix

La lletra petita

Hi ha hagut 4 alternances de força a l'alcaldia, i 6 persones diferents l'han ocupada.

Quant es mou el ple d'una elecció a l'altra. De mitjana, 32,5 de cada 100 escons canvien de família política entre dues eleccions. Zero voldria dir un ple calcat; cent, que no hi queda res del repartiment anterior. La mediana dels 152 municipis de 101 a 250 habitants és 22,9. Calculat sobre 8 de 11 trams: els que tenen massa escons de llistes locals no hi entren, perquè allà l'índex mesuraria els noms de les candidatures i no el vot.

Els vots que no van arribar al ple. D'aquest municipi no en podem donar la xifra sencera: els vots per candidatura que publica la font no sumen els que ella mateixa declara. El que sí que es pot dir és que 9 vots del 2023 van ser nuls o en blanc, el 5,4 % dels emesos.

Al vot sense regidoria hi entren els vots a candidatures que es van quedar sense cap regidoria, els nuls i els blancs. El denominador són els vots emesos i no el cens: això no parla de qui no va anar a votar —que té el seu propi bloc— sinó de qui hi va anar i va tornar a casa sense representació. No és cap defecte del sistema ni cap veredicte: és una conseqüència de repartir un nombre enter de regidories, i qui llegeix que ho jutgi.

4 persones han entrat al ple a mig mandat, rellevant algú que va plegar: les fonts obertes no en publiquen el motiu, i de canvis de grup no n'informem perquè la font escriu les mateixes sigles de maneres diferents.

Què ha fet aquest govern amb els comptes

El balanç del mandat

Compara el primer exercici liquidat d'aquest mandat (2023) amb l'últim que consta (2025).

Indicador2023canvi2025Diferència
El que el poble deu, per habitantdeute viu a 31 de desembre dividit pel padró d'aquell any 0 € → 0 € sense canvi
El que sobra cada anyun cop pagat el funcionament i les quotes del deute (estalvi net) 11,4 % ↑ 17,4 % +6,0 % el mandat anterior, −5,9 %
Del que pressuposten per invertir, quant gastensobre el pressupost definitiu d'inversions, amb les modificacions incloses 50,6 % ↓ 50,1 % −0,5 % el mandat anterior, −25,0 %
Invertit per habitantcapítol 6 liquidat 1.432 € ↓ 1.164 € −268 € el mandat anterior, +709 €
Part dels ingressos que va a personalno és la plantilla: hi pesen el conveni, l'antiguitat i el que està externalitzat 22,2 % ↓ 20,2 % −1,9 % el mandat anterior, −1,8 %
Dies que triguen a pagar els proveïdorsperíode mitjà de pagament; per sobre de 30 dies és un incompliment 6 dies ↑ 11 dies +5 dies el mandat anterior, −15 dies

Cada any d'aquest mandat s'han quedat sense gastar, de mitjana, 282.509 € del pressupost d'inversions. No se sumen els anys: els crèdits que no es gasten es traspassen al següent i es tornarien a comptar. Un pressupost d'inversions molt poc executat sol voler dir que s'ha pressupostat de més, no necessàriament que no s'hagi fet res.

La lletra petitaHi ha 3 exercicis liquidats dels 4 que té el mandat: les liquidacions triguen, i el darrer any encara no hi és. En aquest mandat hi ha hagut canvi d'alcaldia, així que les xifres són del govern, no d'una persona. Que una xifra millori o empitjori no vol dir que s'hagi fet bé o malament: vol dir que ha canviat.

Com queda respecte dels seus

Comparat amb els 152 municipis catalans de 101 a 250 habitants. No destaca en cap indicador i va endarrerit en 2.

La lletra petitaCada barra és la posició dins del grup, i sempre vol dir el mateix: com més llarga, millor està aquest municipi en aquell indicador. Comparar-lo amb tot Catalunya barrejaria Barcelona amb pobles de tres-cents habitants i no voldria dir res.

Deute per habitant, any a any

0 €100 €200 €300 €400 €500 € PlayàCanals 201520172019202120232025 Deute per habitant: 2015 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 475 € · respecte a la mediana: 0 € · mandat: Perich (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2016 · 0 € · mediana dels seus: 1 € · banda dels seus: de 0 € a 424 € · respecte a la mediana: −1 € · −100 % · respecte al 2015: 0 € · mandat: Perich (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2017 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 219 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2016: 0 € · mandat: Perich (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2018 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 135 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2017: 0 € · mandat: Perich (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2019 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 103 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2018: 0 € · mandat: Playà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2020 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 79 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2019: 0 € · mandat: Playà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2021 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 59 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2020: 0 € · mandat: Playà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2022 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 16 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2021: 0 € · mandat: Playà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2023 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 80 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2022: 0 € · mandat: Canals (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2024 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 3 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2023: 0 € · mandat: Canals (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2025 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 1 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2024: 0 € · mandat: Canals (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre) 0 €200 €400 € Playà 2015201920232025 Deute per habitant: 2015 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 475 € · respecte a la mediana: 0 € · mandat: Perich (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2016 · 0 € · mediana dels seus: 1 € · banda dels seus: de 0 € a 424 € · respecte a la mediana: −1 € · −100 % · respecte al 2015: 0 € · mandat: Perich (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2017 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 219 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2016: 0 € · mandat: Perich (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2018 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 135 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2017: 0 € · mandat: Perich (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2019 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 103 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2018: 0 € · mandat: Playà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2020 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 79 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2019: 0 € · mandat: Playà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2021 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 59 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2020: 0 € · mandat: Playà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2022 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 16 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2021: 0 € · mandat: Playà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2023 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 80 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2022: 0 € · mandat: Canals (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2024 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 3 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2023: 0 € · mandat: Canals (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2025 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 1 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2024: 0 € · mandat: Canals (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)
aquest municipi la meitat central dels municipis de 101 a 250 habitants la seva mediana
Deute per habitant, amb la meitat central dels municipis de 101 a 250 habitants
AnyDeute per habitant Mediana del grup
20150 € 0 €
20160 € 1 €
20170 € 0 €
20180 € 0 €
20190 € 0 €
20200 € 0 €
20210 € 0 €
20220 € 0 €
20230 € 0 €
20240 € 0 €
20250 € 0 €
La lletra petitaDeute viu a 31 de desembre de cada any, dividit pel padró d'aquell any; l'últim exercici tancat que consta és el 2025. Les comparacions són amb els 152 municipis catalans de 101 a 250 habitants, no amb tot Catalunya: comparar un poble amb Barcelona no diu res. Això no és una nota al govern: diu com estan els comptes, no si algú ho ha fet bé.

Com ha anat aquests quatre anys

El que ha canviat des del començament del mandat, i el mateix canvi als municipis de la seva mida.

La xifra de la dreta és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Un poble que millora menys que els seus no ha millorat: s'ha quedat enrere, i al revés. No hi posem cap veredicte: hi són les dues xifres i qui llegeix que jutgi.

La lletra petitaDe l'aigua només se'n compara el tram del subministrament, que és l'únic que vol dir el mateix a tots els municipis. El cànon el fixa la Generalitat i no compta com a decisió municipal.La població no la decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.

On han posat els diners, servei a servei

el zero aquest municipi el mateix canvi als municipis de 101 a 250 habitants
Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025, amb el mateix canvi als municipis de 101 a 250 habitants
QuèCanvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025Municipis de 101 a 250 habitants
Vies públiques−871,5 €/hab0,0 €/hab
Instal·lacions esportives+690,6 €/hab0,0 €/hab
Clavegueram−219,2 €/hab0,0 €/hab
Neteja viària+92,0 €/hab0,0 €/hab
Parcs i jardins−45,5 €/hab0,0 €/hab
Òrgans de govern−35,2 €/hab+2,3 €/hab
Aigua potable−29,1 €/hab+34,9 €/hab
Serveis socials+26,9 €/hab0,0 €/hab
Els altres 4 programes, amb la mateixa escala
el zero aquest municipi el mateix canvi als municipis de 101 a 250 habitants
Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025, amb el mateix canvi als municipis de 101 a 250 habitants
QuèCanvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025Municipis de 101 a 250 habitants
Escoles d'infantil i primària+11,6 €/hab0,0 €/hab
Deute públic−11,0 €/hab0,0 €/hab
Enllumenat públic−7,3 €/hab−2,3 €/hab
Escombraries i residus+3,3 €/hab+0,2 €/hab
La lletra petitaEuros per habitant liquidats, del 2023 al 2025, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Gastar-hi més no vol dir fer-ho millor: vol dir haver-hi posat més diners. La ratlla grisa és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Els programes on l'ajuntament no hi posava res ni al començament ni al final del mandat no hi surten.

Com ha anat la seguretat

El Ministeri de l'Interior només publica el balanç de criminalitat dels municipis de més de 20.000 habitants —70 a Catalunya—, i aquest no hi és. El que es publica per a tot Catalunya —els fets penals que coneixen els Mossos— va per àrea bàsica policial, que agrupa municipis sencers, i no es pot atribuir a un poble sol: val més cap xifra que una xifra d'una altra banda.

Què hi decideix l'ajuntament. La seguretat aquí la porten sobretot els Mossos d'Esquadra i, als ports, aeroports i fronteres, la Policia Nacional i la Guàrdia Civil. El que hi posa l'ajuntament és la policia local, les ordenances de civisme, l'enllumenat i l'urbanisme: l'entorn on passen les coses, no la investigació dels delictes.

Quants vehicles hi ha

El 2024 hi havia 242 vehicles domiciliats: 1.043 per cada 1.000 habitants, i 50 de cada 100 són turismes.

Mena de vehicle2024del parcper 1.000 hab.
Turismes 120 49,6 % 517
Motocicletes 59 24,4 % 254
Camions, furgonetes i tractors industrials 48 19,8 % 207
Autobusos i altres 15 6,2 % 65
Total 242 100,0 % 1.043

Compta els vehicles amb permís de circulació domiciliats al municipi a final d'any, no els que hi circulen: un poble amb una empresa de lloguer o una flota d'autocars pot tenir més vehicles que veïns. Els ciclomotors no hi són.

Què hi decideix l'ajuntament. El permís de circulació el dona la DGT, i que hi hagi més o menys vehicles depèn de si hi ha tren o autobús, de si el poble és dispers i de si hi ha empreses que hi domicilien flotes. El que hi posa l'ajuntament és l'impost de vehicles, l'aparcament regulat, els carrils bici i la zona de baixes emissions si en té.

Font: Idescat, a partir de la DGT., parc de vehicles del 2024, actualitzat el 2025-11-10, consultat el 2026-09-03. La taxa es fa amb el padró del 2024 (232 habitants). La comparació és amb els municipis del mateix tram de població i només amb els que tenen la dada.

Els diners: quants són, d'on surten i on van

Quant gasta en total

El que aquest ajuntament ha acabat gastant, abans de mirar en què.

D'aquest exercici no en tenim què és habitual als municipis de la seva mida, i per tant la xifra va sola. Sense comparació no diu si és molta o poca.

Això és una liquidació, no un pressupost. El pressupost és el que el ple aprova abans de començar l'any; la liquidació és el que l'ajuntament ha acabat reconeixent com a obligació, amb les modificacions de l'exercici incloses. No són la mateixa cosa i barrejar-les seria un error: del pressupost aprovat no hi ha cap font amb la mateixa definició per als 947 municipis, i per això aquesta pàgina no en publica cap xifra.

La lletra petitaObligacions reconegudes netes, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Els euros per habitant de cada exercici es divideixen pel padró d'aquell any. Liquidació del pressupost per programes, Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals.

D'on surten

Aquests són els ingressos que l'ajuntament decideix directament: impostos, taxes i preus públics. Les transferències d'altres administracions no hi entren.

1.193 € per habitant en impostos i taxes municipals, sumant-ho tot.

La lletra petitaRecaptat el 2025, en euros per habitant. La marca vertical és la mediana de tots els municipis catalans amb dada. És el que es recapta al terme dividit pels empadronats, no el que paga cada veí: on hi ha moltes segones residències, part de l'IBI el paga gent que no hi viu.

On van

La lletra petitaLiquidat el 2025. Les àrees són les de la classificació per programes, iguals per a tots els ajuntaments, i sumen el total.

Què paga la gent

El que costa l'aigua, el que surt al rebut de l'IBI i els tipus que vota el ple, amb els avisos que fan que aquestes xifres es puguin comparar sense mentir.

L'aigua

Subministrament, el tram comparable
1,124 € per metre cúbic, el 2025 Als 152 municipis de 101 a 250 habitants el més habitual són 0,900 €.
Cànon de l'aigua
0,654 € per metre cúbic · no és municipal El cànon de l'aigua el fixa la Generalitat, no l'ajuntament: és idèntic el 2023 i el 2025 a 913 dels 947 municipis i no compta com a decisió municipal.
Total del rebut
1,778 € per metre cúbic, segons el full de l'ACA, cànon inclòsEl total no inclou el clavegueram i la depuració: aquest municipi no els calcula sobre el consum d'aigua. Per comparar amb altres municipis cal fer servir el preu del subministrament.
Gestió
gestió directa, a càrrec de Ajuntament De Mura
Tarifa social
De tarifa social, la font no en diu res. Una casella buida no està definida al full de l'ACA: no vol dir que el municipi no tingui tarifa social, vol dir que la font no ho diu.
Canvi del 2023 al 2025
0,0 % de 1,124 € a 1,124 € · als 66 de la seva mida amb la variació interpretable, +13,8 %
La lletra petitaPreus del full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, actualitzat el 2025-07-11. Aquest municipi va revisar les tarifes el 2024-01-01. La xifra que es pot comparar entre municipis és la del subministrament.

L'IBI

Del 2023 al 2025 el rebut mitjà ha passat de 388 € a 387 € (−0,1 %). Als 152 municipis de la seva mida on la variació és atribuïble al ple, la mediana ha estat +1,4 %.

La lletra petitaRebut mitjà = quota íntegra dividida pels rebuts. No és el tipus impositiu. No és el tipus impositiu que vota el ple: dos pobles amb el mateix tipus tenen rebuts diferents si el cadastre els valora diferent. Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI), taula 173 · Idescat.

Els tipus que vota el ple

Activitats (IAE), màxim
1,1
IBI urbà
0,82 %
Cotxe de 12-16 CV
136,83 €
Última revisió cadastral
2005
La lletra petitaTipus vigents el 2025, tal com els declara cada ajuntament al mateix formulari. No els comparem amb els d'altres municipis a propòsit: un tipus més alt no vol dir un rebut més alt, perquè el que mana és el valor cadastral i la majoria de municipis el tenen revisat fa dècades. El que es paga de veritat és el rebut mitjà de més amunt, en euros.

Què costa el govern, i què se'n pot saber

El que l'ajuntament dedica a retribuir els membres del seu govern, què en publica de cada regidoria i qui, a més, té un càrrec en un altre ens. Cap xifra de sou individual: la que publiquen els ajuntaments és només la part que paguen ells, i publicar-la exculparia.

L'alcaldia no té dedicació: cobra per assistències als òrgans, segons el que publica el Ministeri, i això no és un sou.

La lletra petitaEuros corrents, sense descomptar la inflació. «Per regidoria» és el total del municipi dividit pels escons del ple, no el que cobra cap regidor: en la majoria de plens només una part dels membres té dedicació. Les dietes i les indemnitzacions de l'article 23 inclouen el personal i no només els electes, i no se sumen mai amb les retribucions dels òrgans de govern. Les files de regidoria d'aquest full no porten nom: diuen quantes en cobren i quant, mai qui. «Sense dedicació» amb import vol dir assistències i indemnitzacions, no un sou. El que declara aquest ajuntament al Ministeri: Inventari de retribucions dels membres de les corporacions locals (ISPA 2025), Ministeri per a la Transformació Digital i de la Funció Pública, consultat el 2026-08-30.

Què en publica l'ajuntament

Aquí no hi ha cap import, i no és un descuit.

De les 5 regidories amb fitxa, cap no publica res del que cobra: ni una xifra de retribució, ni si en cobra d'altres administracions, ni dietes, ni indemnitzacions, ni la declaració de béns.

Apartat per apartat
Què publica aquest ajuntament de cada regidoria
Del que cobren els electesRegidories
Publica una xifra de retribució cap
Diu si en cobra d'altres administracions cap
Publica les dietes cap
Publica les indemnitzacions cap
Publica la declaració de béns cap

D'aquests camps només se'n compta la resposta, mai l'import. La xifra que hi publica un ajuntament sol ser només la part que paga ell: a Rubí, l'alcaldessa hi consta amb 17.027,70 € quan cobra 90.940,08 € més de la Diputació de Barcelona. Una xifra baixa exculpa, i publicar-la faria més mal que no publicar-ne cap. La declaració de béns no se'n descarrega: el robots.txt de seu-e prohibeix l'enllaç del document, i aquí només es diu si existeix, amb l'enllaç a la fitxa oficial per a qui la vulgui llegir.

La lletra petitaConsultat el 2026-08-29 a seu-e.cat (Consorci AOC), mòdul de càrrecs electes.

Què contracta, i amb quanta competència

Quant ha adjudicat aquest ajuntament i quantes de les seves licitacions van rebre una sola oferta, comparat amb els municipis de la seva mida.

La plataforma de serveis de contractació pública no publica cap adjudicació d'aquest ajuntament, i per això aquí no hi ha xifres. No vol dir que no contracti res: vol dir que no ho podem llegir d'una font oberta.

Les escombraries: el que costen i el que se'n recull

Els euros que hi van i el que se'n recull bé, any a any i amb la mateixa base temporal. És l'única manera de mirar un pressupost i veure què n'ha sortit.

Despesa en escombraries i taxa de recollida selectiva, any a any
AnyEscombrariesRecollida selectiva
2023203,3 €78,2 %
2024154,9 €67,7 %
2025206,6 €—
Recollida selectiva
Quilos per habitant
La lletra petitaQuants diners costa recollir les escombraries, que és la despesa que tothom paga per taxa i tothom veu passar pel carrer. La despesa és en euros per habitant d'obligacions reconegudes netes, sense descomptar la inflació. Dels 945 ajuntaments que van liquidar el 2024, 816 hi destinen alguna cosa i 129 no hi destinen ni un euro. «liquidacio: false» vol dir que aquell exercici encara no s'ha liquidat i no en sabem res. Un import de 0 € vol dir que l'ajuntament ha presentat els comptes i no hi ha destinat cap euro.

No hi posem cap veredicte: gastar-hi més no vol dir fer-ho millor, i reciclar més amb menys diners tampoc no vol dir que la despesa sobri. Hi són les dues sèries i les dels seus.

El ple, elecció a elecció

L'ajuntament ha canviat de mans 7 vegades en 12 eleccions.

  • CUP
  • ERC
  • PSC
  • CiU
  • Junts
  • Llistes locals
L'alçada de cada tros és la seva part del ple. La ratlla horitzontal és la majoria absoluta: qui la travessa, governa sol. Sota cada columna, l'any i les regidories que tenia el ple. La força més votada porta un contorn gruixut.
La lletra petitaCada columna és el ple sortit d'una elecció, i cada tros, una força. Comparem per força i no per sigles perquè les coalicions locals es rebategen sovint: el mateix partit hi surt com a PSC-PSOE, PSC-PM i PSC-CP segons l'any. Les llistes sense marca supramunicipal van totes juntes com a «llistes locals». Les tres últimes, candidatura a candidatura. Regidories obtingudes el 2015, el 2019 i el 2023, ara sí amb el nom exacte de cada llista.
Regidories per candidatura a cada elecció
2023
2MAMV-AMUNT 1ERC-AM 2CM
  • MAMV-AMUNT 2
  • ERC-AM 1
  • CM 2
2019
3JxCAT - JUNTS 1MAV-AMUNT 1ERC-AM
  • JxCAT - JUNTS 3
  • MAV-AMUNT 1
  • ERC-AM 1
2015
2ERC-AM 2PSC-CP 1CUP-PA
  • ERC-AM 2
  • PSC-CP 2
  • CUP-PA 1
Els noms van tal com estan inscrits, amb les majúscules i els guions de la font: «BARCELONA EN COMÚ-ECG» i «ERC-MESBcnCO-ACatSí» estan escrits així de debò. No els endrecem perquè dins d'aquests noms hi ha sigles de partits i de coalicions, i posar-les en minúscula convertiria una marca registrada en una altra cosa.

Aquí es vota persones

Als municipis de fins a 250 habitants no es vota una llista sinó persones: cada elector escriu a la papereta els noms que vol, de la candidatura que vulgui, i surten elegides les més votades (article 184 de la llei electoral). Als que funcionen en consell obert s'elegeix directament només l'alcaldia, i la resta de decisions les pren l'assemblea de veïns. La darrera elecció amb dades aquí és la del 2019; les del 2023 encara no hi són.

El 2019 s'elegien 5 regidories entre 10 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 167 dels 177 electors.

PersonaCandidaturaVotsElegida
Salvador Cabana Guix JxCat - JUNTS 83 sí
Montserrat Playà Camps JxCat - JUNTS 81 sí
Josep Canals Palau ERC -AM 79 sí
Àngel M. Muntada Blancafort JxCat - JUNTS 73 sí
Glòria Amigó Aso MAV-AMUNT 72 sí
Xavier Surrallés Lleyda JxCat - JUNTS 59 no
Laura Maria Roda Leal MAV-AMUNT 56 no
Jordi Aznar Elias ERC -AM 46 no
Daniel Sanllehi Beltran MAV-AMUNT 44 no
Jordi Pla Sorribes ERC -AM 27 no

Les anteriors

2015 · 5 regidories, 10 persones

El 2015 s'elegien 5 regidories entre 10 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 154 dels 167 electors (3 en blanc).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Josep Canals i Palau ERC -AM 79 sí
Martí Perich Singla PSC-CP 79 sí
Glòria Amigó i Aso ERC -AM 78 sí
Esteve Cortès Trullàs PSC-CP 76 sí
Crisant Lombera Tomas PSC-CP 69 sí
Jordi Aznar Elias PSC-CP 66 no
Oriol Pí Canals CUP-PA 66 no
Fernando Javier Martinez Sánchez CUP-PA 65 no
Marta Bellot Aparicio CiU 3 no
Macarena Febrer Fal PP 0 no
2011 · 5 regidories, 11 persones

El 2011 s'elegien 5 regidories entre 11 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 166 dels 186 electors (1 en blanc, 1 nul).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Martí Perich Singla PSC-PM 99 sí
Esteve Cortés Trullàs (ind) PSC-PM 94 sí
Josep Canals i Palau ESQUERRA-AM 77 sí
Joan Bel Perarnau (ind) PSC-PM 69 sí
Crisanto Lombera Tomas IPM-FIC 66 sí
Glòria Amigó i Aso (ind) ESQUERRA-AM 63 no
Laia Miralta i Sanjust (ind) ESQUERRA-AM 58 no
Joan Pla i Sorribes (ind) ESQUERRA-AM 53 no
Joan Escoda Prats (ind) PSC-PM 46 no
Marta Bellot i Aparicio CiU 7 no
Cristina Garcia Rodriguez P.P. 0 no
2007 · 5 regidories, 13 persones

El 2007 s'elegien 5 regidories entre 13 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 161 dels 197 electors (1 en blanc).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Marti Perich Singla PSC-PM 100 sí
Jordi Bahamontes Calvet PSC-PM 79 sí
Josep Trullas Lleonart PSC-PM 79 sí
Joan Bel Perarnau PSC-PM 71 sí
Josep Canals Palau ESQUERRA-AM 69 sí
Crisanto Lombera Tomas IPM-FIC 43 no
Cristina Rius Gasol ESQUERRA-AM 41 no
Jordi Pla Sorribes ESQUERRA-AM 39 no
Josep Ricart Eslava ESQUERRA-AM 32 no
Agustin Bonfill Closas IPM-FIC 24 no
Marta Bellot Aparicio CIU 9 no
Maria del Carmen Gamell A Rola CIU 8 no
Juan Luengo Punsa PP 4 no
2003 · 5 regidories, 12 persones

El 2003 s'elegien 5 regidories entre 12 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 172 dels 202 electors (2 en blanc).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Marti Perich Singla PSC-PM 112 sí
Angel Muntada Blancafort PSC-PM 101 sí
Josep Trullas Lleonart PSC-PM 94 sí
Joan Belt Perarnau PSC-PM 83 sí
Josep Canals Palau ERC-AM 77 sí
Albert Perez Solanilla ERC-AM 62 no
Joan Pla Sorribes ERC-AM 55 no
Nicolas Jimenez Alvarez PP 14 no
Alicia Fernandez de Khuen PP 12 no
Lorenzo Jimenez Marco PP 6 no
Feliciano Ruiz Moreno PP 5 no
Salvador Fidalgo Guerrero PP 0 no
1999 · 5 regidories, 8 persones

El 1999 s'elegien 5 regidories entre 8 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 185 dels 200 electors (3 en blanc).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Marti Perich Singla (inde Pendent) PSCPMC 132 sí
Joan Espinalt Davi (indep Endent) PSCPMC 123 sí
Josep Trullas Lleonart (i Ndependent) PSCPMC 113 sí
Octavi Surralles Llobet ( Independent) PSCPMC 110 sí
Josep Canals Palau CUP 67 sí
Alberto Perez Solanilla CUP 63 no
Joan Pla Sorribes CUP 61 no
Miquel Angel de la Calle Albero INDEP 6 no
1995 · 5 regidories, 8 persones

El 1995 s'elegien 5 regidories entre 8 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 159 dels 175 electors (1 en blanc).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Ignasi Cusido Simon CIU 84 sí
Martin Perich Singla PSC-PSOE 84 sí
Juan Espinalt Davi PSC-PSOE 79 sí
Joan Pla Sorribes CIU 78 sí
Octavio Surralles Llobet PSC-PSOE 77 sí
Jose Trullas Lleonart PSC-PSOE 76 no
Ferran Vallbe Cañizares CIU 72 no
Josep Llorens i Puig CIU 72 no
1991 · 5 regidories, 17 persones

El 1991 s'elegien 5 regidories entre 17 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 161 dels 184 electors (1 en blanc, 2 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Ignacio Cusido Simon CIU 74 sí
Fernando Vallbe Cañizares CIU 71 sí
Juan Pla Sorribes CIU 66 sí
Jose Llorens Puig CIU 62 sí
Juan Espinalt Davi INDEP 47 sí
Pedro Lombera Londres CIU 46 no
Esteban Cortes Trullas INDEP 44 no
Martin Sala Castane INDEP 40 no
Francisco Cortes Gonzalez PSC-PSOE 29 no
Juan Barril Marcet PSC-PSOE 23 no
Juan Closas Plans INDEP 21 no
Jose Miguel Sanchez Despa Res INDEP 19 no
Antonio Gracia Jurado PSC-PSOE 18 no
Carmelo Espin Cifuentes INDEP 18 no
Jose Maria Canellas Alcai Na INDEP 12 no
Jorge Fco Zapater Cunille Ra INDEP 6 no
Francesc Segura Callo INDEP 2 no
1987 · 5 regidories, 10 persones

El 1987 s'elegien 5 regidories entre 10 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 123 dels 157 electors (6 en blanc).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Andres Trullas Lleonart INDEP 65 sí
Martin Sala Castañe INDEP 65 sí
Esteban Cortes Trullas INDEP 64 sí
Fernando Vallbe Cañizares CIU 53 sí
Jose Cusido Simon CIU 48 sí
Juan Pla Sorribes CIU 47 no
Xavier Segura Tallo INDEP 43 no
Juan Espinalt Davi CIU 37 no
Juan Bel Perarnau CIU 17 no
Miguel Puig Almirall INDEP 16 no
1983 · 5 regidories, 10 persones

El 1983 s'elegien 5 regidories entre 10 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 123 dels 152 electors (1 en blanc, 3 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Esteban Cortes Trullas INDEP 70 sí
Jose Cusido Simbre INDEP 68 sí
Andres Trullas Llemait INDEP 62 sí
Jorge Pesich Simpla INDEP 53 sí
Fernando Vallbe Cañizares CIU 50 sí
Jaime Pla Mas CIU 39 no
Jose Llorens Puig CIU 39 no
Isidro Soler Pique CIU 32 no
Pedro Falases Catot CIU 28 no
Rosendo Sanfeliu Riera INDEP 21 no
1979 · 5 regidories, 10 persones

El 1979 s'elegien 5 regidories entre 10 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 104 dels 144 electors (1 nul).

PersonaCandidaturaVotsElegida
José Cuside INDEP 63 sí
Esteban Fortes CIU 55 sí
Andrés Trullas INDEP 53 sí
José Llorens Puch CIU 39 sí
Jaime Pla Mas INDEP 37 sí
Fernando Vallbe CIU 36 no
Pedro Fabret INDEP 33 no
Isidro Soler Pique CIU 27 no
Juan Closas Blach INDEP 27 no
Jordi Peric Sindeval CIU 18 no

Font: Ministeri de l'Interior, fitxers de candidats dels municipis de menys de 250 habitants de les municipals 1979-2019, consultats el 2026-09-03. Els noms s'escriuen com els publica el Ministeri; l'enllaç porta a la fitxa de qui és avui al ple amb el mateix nom.

Qui hi va anar a votar

On cau entre els de la seva mida, el 2023 els 152 municipis de 101 a 250 habitants
aquest municipi, 89,3 %
  • El més baix 49,7 %
  • La mediana del grup el municipi del mig76,0 %
  • El més alt 100,0 %

El cens i la participació des del 1979

El 2023 el cens electoral era de 187 persones i hi van votar 167, el 89,3 %. Des del 1979 el cens ha crescut un 29,9 %: el màxim va ser el del 2003 (202) i el mínim el del 1979 (144). La participació més alta va ser la del 2019 (94,4 %) i la més baixa la del 1979 (72,2 %).

Les xifres, elecció a elecció
EleccióCensVotantsParticipacióMediana dels de la seva midaEn blanc
197914410472,2 %60,8 %0
198315212380,9 %61,8 %1
198715712378,3 %65,1 %6
199118416187,5 %67,7 %1
199517515990,9 %79,0 %1
199920018592,5 %76,6 %3
200320217285,1 %80,2 %2
200719716181,7 %81,7 %1
201118616689,2 %77,2 %1
201516715492,2 %76,8 %3
201917716794,4 %83,3 %0
202318716789,3 %75,9 %6

Què hi decideix l'ajuntament. El cens el fa l'Oficina del Cens Electoral a partir del padró, i que creixi o minvi és demografia: gent que arriba, gent que marxa i gent que fa divuit anys. La participació depèn de la mida del municipi i de com de disputada és l'elecció; un ajuntament hi pot posar informació i meses a prop, i poca cosa més.

Font: Processos electorals · Participació, Generalitat de Catalunya, Subdirecció General de Processos Electorals i Democràcia Directa, 1979-2023, consultat el 2026-09-03. La participació és votants sobre cens, calculada aquí. La mediana és la dels municipis de 101 a 250 habitants segons el padró d'avui, també a les eleccions antigues, i només amb els que tenen la dada.

Qui hi viu

El cens del 2025 hi compta 234 persones. Del 2023 ençà, +7 persones (+3,1 %), quan als 152 municipis de la seva mida la variació habitual ha estat −1,3 %.

Això no ho decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.

Les edats, el 2025: el pes de cada tram sobre la població censada
EdatAquíDes del 2021A tot CatalunyaDel 2023 al 2025Als 152 de la seva mida
De 0 a 15 anys 11,5 % 14,4 % −1,2 punts −0,5 punts
De 65 anys o més 23,5 % 19,7 % +1,0 punts +0,9 punts
Edat mitjana 47,9 anys 43,7 anys +0,4 anys +0,6 anys

Població. Per grups d'edat · Idescat

També: 0 infants de 0 a 2 anys Població. Per grups d'edat · Idescat · 5 persones de 85 anys o més Població. Per grups d'edat · Idescat · 6 hi consten al padró però viuen a l'estranger Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe · Idescat.

Padró i cens, els anys que falten, i les dues xifres de l'origen

Al padró n'hi ha 235 i al cens 234: 1 persona més al padró (+0,4 %). El padró compta persones empadronades i el cens estima qui hi resideix. Als municipis turístics el padró sol anar per sobre. Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí.

Persones que no tenen la nacionalitat espanyola. NO és el mateix que haver nascut fora: n'hi ha que han nascut aquí, i n'hi ha de nascudes fora que sí que tenen nacionalitat espanyola.

Els percentatges d'aquest bloc —d'on ve la gent i quines edats hi ha— no poden anar tan enrere: surten del cens de població, que l'Idescat publica any a any des del 2021 i que abans no existeix amb aquesta definició. El padró sí que hi va, i és l'única sèrie d'aquest bloc que s'ha pogut allargar.

D'on ve la gent: dues xifres que no compten el mateix. El 2025, 5 persones (2,1 %) tenen nacionalitat estrangera i 10 persones (4,3 %; a tot Catalunya, 25,1 %) han nascut a l'estranger. Persones nascudes fora d'Espanya, tinguin la nacionalitat que tinguin. NO és el mateix que ser estranger: la majoria de qui fa anys que hi viu té nacionalitat espanyola. Població. Per lloc de naixement · Idescat

Entre les dues xifres hi ha 5 persones de diferència, i la més alta és la del lloc de naixement. Són dos recomptes de coses diferents, no dues estimacions de la mateixa cosa. Ni la suma ni la resta de tots dos vol dir res.

Les edats, què compta cada fila: Persones de 0 a 15 anys sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. Persones de 65 anys o més sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. Edat mitjana de la població censada, calculada per l'Idescat.

De la renda: La sèrie acaba el 2023, que és l'any en què es va constituir aquest ajuntament. No hi ha cap any de dades posterior a les eleccions: el que es veu aquí és el mandat anterior.

La renda surt de l'Instituto Nacional de Estadística (INE) (Atlas de distribución de renta de los hogares (ADRH)), extret el 2026-08-30. L'INE tapa per secret estadístic la renda dels municipis més petits. Un municipi sense xifra no és un municipi sense renda. Mediana dels municipis catalans amb dada, no la renda de Catalunya: dona el mateix pes a Barcelona que a un poble de trenta habitants.

Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Les condicions d'ús de les seves API són a idescat.cat; la llista de taules d'aquest municipi és al peu de la pàgina.

Dones i homes

La lletra petitaLa mediana del grup es calcula només amb els municipis dels quals tenim la llista d'electes sencera, i per això aquest no hi entra ni s'hi compara. La llei electoral demana llistes equilibrades —ni més d'un 60 % ni menys d'un 40 % de cap sexe—, i això és de les llistes, no del resultat.

Nascuts aquí, segons Wikidata

Wikidata hi situa 2 persones nascudes, i són aquestes.

Lloc de naixement (P19) segons Wikidata (dades CC0 1.0), consultat el 3 de setembre del 2026. Es pot comprovar i completar a l'element Q16722.

Què en sabem i què no

Tenim indexades 24 actes de sessions des del juny del 2023, l'última del 23 de desembre del 2025.

El seu portal de transparència publica 159 dels 165 apartats que li tocarien (96 %).

Els 12 apartats que hi consten publicats, un per un
  • Retribucions, indemnitzacions i dietes 89 % actualitzat el 2026
  • Declaracions de béns i activitats dels càrrecs 82 % actualitzat el 2026
  • Incompatibilitats dels càrrecs 39 % actualitzat el 2026
  • Ordre del dia dels plens 94 % actualitzat el 2026
  • Acords dels òrgans de govern 28 % actualitzat el 2026
  • Opinions i propostes dels grups municipals 74 % actualitzat el 2026
  • Compte general (els comptes anuals) 100 % actualitzat el 2026
  • Execució del pressupost, trimestre a trimestre 92 % actualitzat el 2026
  • Auditories de comptes 81 % actualitzat el 2026
  • Contractes adjudicats i per quin procediment 78 % actualitzat el 2026
  • Ajuts i subvencions atorgats 89 % actualitzat el 2026
  • Respostes a les peticions d'accés a la informació 34 % actualitzat el 2026
La barra de cada apartat és quants dels 936 ajuntaments catalans el publiquen. El que no surti en aquesta llista no vol dir que l'ajuntament no ho publiqui: el conjunt del Consorci AOC no distingeix entre un apartat que no s'ha omplert i un que no hi consta, i no volem acusar ningú d'opac amb una dada que no ho diu.

Els papers d'aquest mandat

El cartipàs del mandat 2023-2027 és el document que diu quina àrea porta cada regidoria i quines competències s'han delegat. Publicat el 10 de juliol del 2025. Cartipàs municipal per al mandat 2023-2027.

17 ordenances i reglaments s'han aprovat des del 2023. Els últims:

La lletra petitaFonts: Cartipàs: organització política (CIDO), via dades obertes de l'AOC · Ordenances reguladores i reglaments (CIDO), via dades obertes de l'AOC.
Les actes: què n'hem llegitLes actes d'aquest municipi les tenim indexades però no llegides: buidar-les punt per punt es fa als municipis de més de 20.000 habitants, on una votació dividida és una notícia i no una excepció. Fins que hi arribem, tot el que hi ha en aquesta pàgina surt de dades obertes i de càlculs que qualsevol pot repetir.

Tot el que hi ha en aquesta pàgina, en CSV i en JSON, amb l'esquema documentat de cada camp i la seva font.

D'on surt tot això

La lletra petitaEls càlculs derivats —qui governa contra qui va guanyar, els canvis d'alcaldia a mig mandat, la fragmentació i la paritat— són nostres i es poden reproduir amb el codi del projecte.