Ves al contingut
esborrany · dades obertes

Pallars Sobirà · Lleida

Lladorre

246 habitants · 148,3 km² · 1,7 hab./km² · 1.052 m · 7 regidories al ple · llistes tancades

Governa INDEPENDENTS PEL PROGRÉS-ACORD MUNICIPAL, la llista més votada, amb majoria absoluta.

Salvador Tomas Bosch Alcaldia · INDEPENDENTS PEL PROGRÉS-ACORD MUNICIPAL

Lladorre, entre els 947 municipis de Catalunya

On cau entre els seus

Comparat amb els 152 municipis de 101 a 250 habitants, que és el que vol dir «els seus» a tota la fitxa. Cada barra va del municipi més baix del grup al més alt; la ratlla del mig és la mediana i el punt de coral, aquest municipi.

  1. Deute per habitant2025 · AOC 1.168 € sense comparació amb els de la seva mida
  2. El que sobra cada any (estalvi net)2025 · AOC 15,1 % més baix que el 53 % dels 152 municipis de la seva mida · mediana 16,1 %
  3. Dies que triga a pagar els proveïdors2025 · AOC 6 dies més baix que el 81 % dels 147 municipis de la seva mida · mediana 13 dies
  4. Rebut mitjà d'IBI2025 · Idescat 62 € més baix que el 98 % dels 152 municipis de la seva mida · mediana 210 €
  5. Preu de l'aigua (subministrament)2025 · ACA 0,10 €/m³ més baix que el 98 % dels 152 municipis de la seva mida · mediana 0,90 €/m³
  6. Recollida selectiva2024 · ARC 58,8 % més alt que el 69 % dels municipis de la seva mida · mediana 48,9 %
  7. Licitacions amb una sola oferta2025–2026 · PSCP 57,0 % més alt que el 79 % dels 17 municipis de la seva mida · mediana 33,0 %
  8. Participació a les municipals2023 · Generalitat 57,2 % més baix que el 96 % dels 152 municipis de la seva mida · mediana 76,0 %
  9. Dones al ple2023 · Generalitat sense dada d'aquest municipi no en tenim la xifra
  10. Renda neta per persona2023 · INE · no ho decideix l'ajuntament 17.962 € més alt que el 78 % dels 150 municipis de la seva mida · mediana 16.305 €

Les barres diuen on cau, no cap veredicte: un deute alt pot ser una piscina nova, i un rebut alt, un servei més. Cada fila porta al bloc que ho explica. Per triar les xifres i els municipis hi ha el comparador, i per veure els 947 ordenats, els rànquings.

Què t'hi jugues el 23 de maig del 2027

Estem preparant una brúixola electoral per a Lladorre: 25 preguntes sobre el teu poble i què n'ha dit cada candidatura, amb l'evidència al costat. Avisa'm quan s'obri

La lletra petitaLa data és la del calendari electoral: les eleccions municipals se celebren el quart diumenge de maig, i el 2027 cau el 23. Les candidatures no es coneixeran fins a finals d'abril del 2027, quan la Junta Electoral les proclami.

Qui mana, i com hi va arribar

INDEPENDENTS PEL PROGRÉS-ACORD MUNICIPAL: 7 de 7 regidories · al govern · vots: 95 · 100,0 % INDEPENDENTS PEL PROGRÉS-ACORD MUNICIPAL: 7 de 7 regidories · al govern · vots: 95 · 100,0 % INDEPENDENTS PEL PROGRÉS-ACORD MUNICIPAL: 7 de 7 regidories · al govern · vots: 95 · 100,0 % INDEPENDENTS PEL PROGRÉS-ACORD MUNICIPAL: 7 de 7 regidories · al govern · vots: 95 · 100,0 % INDEPENDENTS PEL PROGRÉS-ACORD MUNICIPAL: 7 de 7 regidories · al govern · vots: 95 · 100,0 % INDEPENDENTS PEL PROGRÉS-ACORD MUNICIPAL: 7 de 7 regidories · al govern · vots: 95 · 100,0 % INDEPENDENTS PEL PROGRÉS-ACORD MUNICIPAL: 7 de 7 regidories · al govern · vots: 95 · 100,0 %
7 regidories · la ratlla marca la majoria absoluta, que són 4. Cada cercle és una regidoria: es poden comptar
La lletra petitaCalen 4 regidories de 7 per aprovar-hi res tot sol. L'índex de fragmentació que hi havia aquí (partits efectius) s'ha tret: l'hemicicle ja ho ensenya i es pot comptar amb els dits, i el número obligava a explicar-lo cada vegada.

Qui seu al ple

La lletra petitaComposició actual del ple segons el registre de càrrecs electes de la Generalitat. Cada cara porta a la fitxa de la persona; el nom i el càrrec hi són, i també en passar-hi per sobre. Hi surten el nom, el càrrec i el grup, que és el que deriva del càrrec públic; cap dada de contacte. Si hi ha un error o vols que retirem alguna cosa, escriu-nos.

Les alcaldies des del 1979

2 persones han ocupat l'alcaldia de Lladorre des de les primeres eleccions municipals democràtiques.

MandatAlcaldiaPartitDes de
2023-2027 Salvador Tomas Bosch AM 17 de juny del 2023
2019-2023 Salvador Tomas Bosch JxCAT 15 de juny del 2019 segons el Ministeri
2015-2019 Salvador Tomas Bosch CiU 13 de juny del 2015 segons el Ministeri
10 alcaldies anteriors, fins al 1979
MandatAlcaldiaPartitDes de
2011-2015 Salvador Tomàs Bosch Convergència i Unió 11 de juny del 2011 segons el Ministeri
2007-2011 Lluis Colome Llau ILL-PM 16 de juny del 2007
2007-2011 Salvador Tomás Bosch segons Wikidata — 23 de maig del 2011
2003-2007 Lluis Colome Llau CIU 14 de juny del 2003
1999-2003 Lluis Colome Llau CIU 3 de juliol del 1999
1995-1999 Lluis Colome Llau CIU 17 de juny del 1995
1991-1995 Lluis Colome Llau CIU 15 de juny del 1991
1987-1991 Lluis Colome Llau CIU 30 de juny del 1987
1983-1987 Lluis Colome Llau CIU 23 de maig del 1983
1979-1983 Lluis Colome Llau INDEPENDENTS 19 d'abril del 1979

Els mandats que surten dues vegades no són cap duplicat: hi va haver un relleu a l'alcaldia sense passar per les urnes.

El que va marcat «segons Wikidata» no és a l'historial de la Generalitat: són passos, motius de relleu o noms sencers de partit que Wikidata (dades CC0) sí que té, afegits sense treure res de la font oficial.

El que va marcat «segons el Ministeri» —fins quan va durar una alcaldia, alguna data de possessió que a la Generalitat li falta, o un pas sencer— ve dels fulls «Alcaldes por mandato» del Sistema d'Informació Local del Ministeri de Política Territorial, que tampoc no diu mai per què algú plega.

Quant fa que mana el mateix

La lletra petita

Hi ha hagut 5 alternances de força a l'alcaldia, i 2 persones diferents l'han ocupada.

Quant es mou el ple d'una elecció a l'altra. De mitjana, 30,0 de cada 100 escons canvien de família política entre dues eleccions. Zero voldria dir un ple calcat; cent, que no hi queda res del repartiment anterior. La mediana dels 152 municipis de 101 a 250 habitants és 22,9. Calculat sobre 8 de 11 trams: els que tenen massa escons de llistes locals no hi entren, perquè allà l'índex mesuraria els noms de les candidatures i no el vot.

Els vots que no van arribar al ple. 32 vots del 2023 —el 25,2 % dels emesos— no van elegir ningú: ni un regidor. Si haguessin tingut traducció, serien 1,3 regidories. La mediana dels 53 municipis de 101 a 250 habitants és 8,7 %.

Al vot sense regidoria hi entren els vots a candidatures que es van quedar sense cap regidoria, els nuls i els blancs. El denominador són els vots emesos i no el cens: això no parla de qui no va anar a votar —que té el seu propi bloc— sinó de qui hi va anar i va tornar a casa sense representació. No és cap defecte del sistema ni cap veredicte: és una conseqüència de repartir un nombre enter de regidories, i qui llegeix que ho jutgi.

Què ha fet aquest govern amb els comptes

El balanç del mandat

Compara el primer exercici liquidat d'aquest mandat (2023) amb l'últim que consta (2025).

Indicador2023canvi2025Diferència
El que el poble deu, per habitantdeute viu a 31 de desembre dividit pel padró d'aquell any 452 € ↑ 1.168 € +716 € el mandat anterior, +383 €
El que sobra cada anyun cop pagat el funcionament i les quotes del deute (estalvi net) 9,0 % ↑ 15,1 % +6,1 % el mandat anterior, +7,9 %
Del que pressuposten per invertir, quant gastensobre el pressupost definitiu d'inversions, amb les modificacions incloses 30,9 % ↑ 39,3 % +8,3 % el mandat anterior, −28,8 %
Invertit per habitantcapítol 6 liquidat 2.280 € ↑ 2.724 € +444 € el mandat anterior, +1.124 €
Part dels ingressos que va a personalno és la plantilla: hi pesen el conveni, l'antiguitat i el que està externalitzat 36,2 % ↓ 34,5 % −1,7 % el mandat anterior, +1,1 %
Dies que triguen a pagar els proveïdorsperíode mitjà de pagament; per sobre de 30 dies és un incompliment 34 dies ↓ 6 dies −28 dies el mandat anterior, −5 dies

Cada any d'aquest mandat s'han quedat sense gastar, de mitjana, 1.111.774 € del pressupost d'inversions. No se sumen els anys: els crèdits que no es gasten es traspassen al següent i es tornarien a comptar. Un pressupost d'inversions molt poc executat sol voler dir que s'ha pressupostat de més, no necessàriament que no s'hagi fet res.

La lletra petitaHi ha 3 exercicis liquidats dels 4 que té el mandat: les liquidacions triguen, i el darrer any encara no hi és. Que una xifra millori o empitjori no vol dir que s'hagi fet bé o malament: vol dir que ha canviat.

Com queda respecte dels seus

Comparat amb els 152 municipis catalans de 101 a 250 habitants. Destaca en 1 indicador i va endarrerit en 1.

La lletra petitaCada barra és la posició dins del grup, i sempre vol dir el mateix: com més llarga, millor està aquest municipi en aquell indicador. Comparar-lo amb tot Catalunya barrejaria Barcelona amb pobles de tres-cents habitants i no voldria dir res.

Deute per habitant, any a any

0 €500 €1.000 €1.500 € Tomas 201520172019202120232025 Deute per habitant: 2015 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 475 € · respecte a la mediana: 0 € · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2016 · 0 € · mediana dels seus: 1 € · banda dels seus: de 0 € a 424 € · respecte a la mediana: −1 € · −100 % · respecte al 2015: 0 € · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2017 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 219 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2016: 0 € · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2018 · 123 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 135 € · respecte a la mediana: +123 € · respecte al 2017: +123 € · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2019 · 69 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 103 € · respecte a la mediana: +69 € · respecte al 2018: −54 € · −44 % · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2020 · 14 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 79 € · respecte a la mediana: +14 € · respecte al 2019: −55 € · −80 % · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2021 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 59 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2020: −14 € · −100 % · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2022 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 16 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2021: 0 € · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2023 · 452 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 80 € · respecte a la mediana: +452 € · respecte al 2022: +452 € · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2024 · 1.409 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 3 € · respecte a la mediana: +1.409 € · respecte al 2023: +957 € · +212 % · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2025 · 1.168 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 1 € · respecte a la mediana: +1.168 € · respecte al 2024: −241 € · −17 % · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre) 0 €500 €1.000 €1.500 € Tomas 2015201920232025 Deute per habitant: 2015 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 475 € · respecte a la mediana: 0 € · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2016 · 0 € · mediana dels seus: 1 € · banda dels seus: de 0 € a 424 € · respecte a la mediana: −1 € · −100 % · respecte al 2015: 0 € · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2017 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 219 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2016: 0 € · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2018 · 123 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 135 € · respecte a la mediana: +123 € · respecte al 2017: +123 € · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2019 · 69 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 103 € · respecte a la mediana: +69 € · respecte al 2018: −54 € · −44 % · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2020 · 14 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 79 € · respecte a la mediana: +14 € · respecte al 2019: −55 € · −80 % · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2021 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 59 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2020: −14 € · −100 % · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2022 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 16 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2021: 0 € · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2023 · 452 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 80 € · respecte a la mediana: +452 € · respecte al 2022: +452 € · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2024 · 1.409 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 3 € · respecte a la mediana: +1.409 € · respecte al 2023: +957 € · +212 % · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2025 · 1.168 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 1 € · respecte a la mediana: +1.168 € · respecte al 2024: −241 € · −17 % · mandat: Tomas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)
aquest municipi la meitat central dels municipis de 101 a 250 habitants la seva mediana
Deute per habitant, amb la meitat central dels municipis de 101 a 250 habitants
AnyDeute per habitant Mediana del grup
20150 € 0 €
20160 € 1 €
20170 € 0 €
2018123 € 0 €
201969 € 0 €
202014 € 0 €
20210 € 0 €
20220 € 0 €
2023452 € 0 €
20241.409 € 0 €
20251.168 € 0 €
La lletra petitaDeute viu a 31 de desembre de cada any, dividit pel padró d'aquell any; l'últim exercici tancat que consta és el 2025. Les comparacions són amb els 152 municipis catalans de 101 a 250 habitants, no amb tot Catalunya: comparar un poble amb Barcelona no diu res. Això no és una nota al govern: diu com estan els comptes, no si algú ho ha fet bé.

Com ha anat aquests quatre anys

El que ha canviat des del començament del mandat, i el mateix canvi als municipis de la seva mida.

La xifra de la dreta és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Un poble que millora menys que els seus no ha millorat: s'ha quedat enrere, i al revés. No hi posem cap veredicte: hi són les dues xifres i qui llegeix que jutgi.

La lletra petitaLa població no la decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.

On han posat els diners, servei a servei

el zero aquest municipi el mateix canvi als municipis de 101 a 250 habitants
Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025, amb el mateix canvi als municipis de 101 a 250 habitants
QuèCanvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025Municipis de 101 a 250 habitants
Aigua potable+749,0 €/hab+34,9 €/hab
Enllumenat públic−664,0 €/hab−2,3 €/hab
Instal·lacions esportives−203,5 €/hab0,0 €/hab
Clavegueram+76,2 €/hab0,0 €/hab
Òrgans de govern−46,9 €/hab+2,3 €/hab
Deute públic+29,5 €/hab0,0 €/hab
Serveis socials+8,0 €/hab0,0 €/hab
Vies públiques+7,4 €/hab0,0 €/hab
L'altre programa, amb la mateixa escala
el zero aquest municipi el mateix canvi als municipis de 101 a 250 habitants
Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025, amb el mateix canvi als municipis de 101 a 250 habitants
QuèCanvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025Municipis de 101 a 250 habitants
Escombraries i residus+0,2 €/hab+0,2 €/hab
La lletra petitaEuros per habitant liquidats, del 2023 al 2025, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Gastar-hi més no vol dir fer-ho millor: vol dir haver-hi posat més diners. La ratlla grisa és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Els programes on l'ajuntament no hi posava res ni al començament ni al final del mandat no hi surten.

Com ha anat la seguretat

El Ministeri de l'Interior només publica el balanç de criminalitat dels municipis de més de 20.000 habitants —70 a Catalunya—, i aquest no hi és. El que es publica per a tot Catalunya —els fets penals que coneixen els Mossos— va per àrea bàsica policial, que agrupa municipis sencers, i no es pot atribuir a un poble sol: val més cap xifra que una xifra d'una altra banda.

Què hi decideix l'ajuntament. La seguretat aquí la porten sobretot els Mossos d'Esquadra i, als ports, aeroports i fronteres, la Policia Nacional i la Guàrdia Civil. El que hi posa l'ajuntament és la policia local, les ordenances de civisme, l'enllumenat i l'urbanisme: l'entorn on passen les coses, no la investigació dels delictes.

Quants vehicles hi ha

El 2024 hi havia 272 vehicles domiciliats: 1.071 per cada 1.000 habitants, i 52 de cada 100 són turismes.

Mena de vehicle2024del parcper 1.000 hab.
Turismes 141 51,8 % 555
Motocicletes 21 7,7 % 83
Camions, furgonetes i tractors industrials 91 33,5 % 358
Autobusos i altres 19 7,0 % 75
Total 272 100,0 % 1.071

Compta els vehicles amb permís de circulació domiciliats al municipi a final d'any, no els que hi circulen: un poble amb una empresa de lloguer o una flota d'autocars pot tenir més vehicles que veïns. Els ciclomotors no hi són.

Què hi decideix l'ajuntament. El permís de circulació el dona la DGT, i que hi hagi més o menys vehicles depèn de si hi ha tren o autobús, de si el poble és dispers i de si hi ha empreses que hi domicilien flotes. El que hi posa l'ajuntament és l'impost de vehicles, l'aparcament regulat, els carrils bici i la zona de baixes emissions si en té.

Font: Idescat, a partir de la DGT., parc de vehicles del 2024, actualitzat el 2025-11-10, consultat el 2026-09-03. La taxa es fa amb el padró del 2024 (254 habitants). La comparació és amb els municipis del mateix tram de població i només amb els que tenen la dada.

Els diners: quants són, d'on surten i on van

Quant gasta en total

El que aquest ajuntament ha acabat gastant, abans de mirar en què.

D'aquest exercici no en tenim què és habitual als municipis de la seva mida, i per tant la xifra va sola. Sense comparació no diu si és molta o poca.

Això és una liquidació, no un pressupost. El pressupost és el que el ple aprova abans de començar l'any; la liquidació és el que l'ajuntament ha acabat reconeixent com a obligació, amb les modificacions de l'exercici incloses. No són la mateixa cosa i barrejar-les seria un error: del pressupost aprovat no hi ha cap font amb la mateixa definició per als 947 municipis, i per això aquesta pàgina no en publica cap xifra.

La lletra petitaObligacions reconegudes netes, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Els euros per habitant de cada exercici es divideixen pel padró d'aquell any. Liquidació del pressupost per programes, Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals.

D'on surten

Aquests són els ingressos que l'ajuntament decideix directament: impostos, taxes i preus públics. Les transferències d'altres administracions no hi entren.

2.542 € per habitant en impostos i taxes municipals, sumant-ho tot.

La lletra petitaRecaptat el 2025, en euros per habitant. La marca vertical és la mediana de tots els municipis catalans amb dada. És el que es recapta al terme dividit pels empadronats, no el que paga cada veí: on hi ha moltes segones residències, part de l'IBI el paga gent que no hi viu.

On van

La lletra petitaLiquidat el 2025. Les àrees són les de la classificació per programes, iguals per a tots els ajuntaments, i sumen el total.

Què paga la gent

El que costa l'aigua, el que surt al rebut de l'IBI i els tipus que vota el ple, amb els avisos que fan que aquestes xifres es puguin comparar sense mentir.

L'aigua

Subministrament, el tram comparable
0,104 € per metre cúbic, el 2025Als 152 municipis de 101 a 250 habitants el més habitual són 0,900 €.
Cànon de l'aigua
0,654 € per metre cúbic · no és municipal El cànon de l'aigua el fixa la Generalitat, no l'ajuntament: és idèntic el 2023 i el 2025 a 913 dels 947 municipis i no compta com a decisió municipal.
Total del rebut
0,758 € per metre cúbic, segons el full de l'ACA, cànon inclòsEl total no inclou el clavegueram i la depuració: aquest municipi no els calcula sobre el consum d'aigua. Per comparar amb altres municipis cal fer servir el preu del subministrament.
Gestió
gestió directa, a càrrec de Ajuntament De Lladorre
Tarifa social
De tarifa social, la font no en diu res. Una casella buida no està definida al full de l'ACA: no vol dir que el municipi no tingui tarifa social, vol dir que la font no ho diu.
Canvi durant el mandat
Aquí no es pot dir si el preu ha pujat durant el mandat: les tarifes no es revisen des del 2022: que el preu no s'hagi mogut durant el mandat no vol dir que aquest govern hagi decidit no apujar-lo, vol dir que ningú no hi ha tocat
La lletra petitaPreus del full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, actualitzat el 2025-07-11. Aquest municipi va revisar les tarifes el 2022-03-15. La xifra que es pot comparar entre municipis és la del subministrament.

L'IBI

Del 2023 al 2025 el rebut mitjà ha passat de 62 € a 62 € (+0,4 %). Als 152 municipis de la seva mida on la variació és atribuïble al ple, la mediana ha estat +1,4 %.

La lletra petitaRebut mitjà = quota íntegra dividida pels rebuts. No és el tipus impositiu. No és el tipus impositiu que vota el ple: dos pobles amb el mateix tipus tenen rebuts diferents si el cadastre els valora diferent. Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI), taula 173 · Idescat.

Els tipus que vota el ple

Activitats (IAE), màxim
0,8
IBI urbà
0,6 %
Cotxe de 12-16 CV
79,13 €
Última revisió cadastral
1994
La lletra petitaTipus vigents el 2025, tal com els declara cada ajuntament al mateix formulari. No els comparem amb els d'altres municipis a propòsit: un tipus més alt no vol dir un rebut més alt, perquè el que mana és el valor cadastral i la majoria de municipis el tenen revisat fa dècades. El que es paga de veritat és el rebut mitjà de més amunt, en euros.

Què costa el govern, i què se'n pot saber

El que l'ajuntament dedica a retribuir els membres del seu govern, què en publica de cada regidoria i qui, a més, té un càrrec en un altre ens. Cap xifra de sou individual: la que publiquen els ajuntaments és només la part que paguen ells, i publicar-la exculparia.

Comparat amb els 125 municipis de 101 a 250 habitants dels quals en tenim la liquidació.

Del 2023 al 2024, el que l'ajuntament hi dedica ha passat de 20.670 € a 22.213 € (+7,5 %).

L'alcaldia no té dedicació: cobra per assistències als òrgans, segons el que publica el Ministeri, i això no és un sou.

La lletra petitaEuros corrents, sense descomptar la inflació. «Per regidoria» és el total del municipi dividit pels escons del ple, no el que cobra cap regidor: en la majoria de plens només una part dels membres té dedicació. Les dietes i les indemnitzacions de l'article 23 inclouen el personal i no només els electes, i no se sumen mai amb les retribucions dels òrgans de govern. Les files de regidoria d'aquest full no porten nom: diuen quantes en cobren i quant, mai qui. «Sense dedicació» amb import vol dir assistències i indemnitzacions, no un sou. El que declara aquest ajuntament al Ministeri: Inventari de retribucions dels membres de les corporacions locals (ISPA 2025), Ministeri per a la Transformació Digital i de la Funció Pública, consultat el 2026-08-30.

Qui té un càrrec en un altre ens

Una persona del ple ocupa també un càrrec al consell comarcal, a la diputació o a l'Àrea Metropolitana. Qui hi cobra i qui no depèn de l'ens, i qui ho publica també.

De la Consell Comarcal del Pallars Sobirà: Consell Comarcal del Pallars Sobirà té el mòdul de càrrecs electes buit a seu-e (Consell Comarcal del Pallars Sobirà).

Cada import és el que publica l'ens que el paga, i només ell. Aquí no s'hi suma cap total: el que cobra una persona de dues administracions diferents no l'ha publicat mai ningú, i una suma nostra seria una xifra sense font. Del camp de retribució que publiquen els ajuntaments a seu-e no se n'agafa cap euro, perquè només recull la part que paga l'ajuntament.

La lletra petitaA tot Catalunya, 186 alcaldies tenen un segon càrrec i només 56 en tenen l'import publicat per qui el paga. Consultat el 2026-08-29.

Què contracta, i amb quanta competència

Quant ha adjudicat aquest ajuntament i quantes de les seves licitacions van rebre una sola oferta, comparat amb els municipis de la seva mida.

Una sola oferta no vol dir que res s'hagi fet malament: hi ha serveis amb un únic proveïdor possible a la comarca. Vol dir que en aquell concurs no hi va haver competència, i qui llegeix que ho jutgi.

La font només publica adjudicacions de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026: és una finestra curta i no s'hi pot llegir cap tendència. Els noms de les empreses adjudicatàries hi són i aquí no es publiquen; qui vulgui saber qui ha guanyat cada contracte té l'enllaç a la plataforma.

La lletra petitaFont: Plataforma de Serveis de Contractació Pública (PSCP), via dades obertes de l'AOC.

Les escombraries: el que costen i el que se'n recull

Els euros que hi van i el que se'n recull bé, any a any i amb la mateixa base temporal. És l'única manera de mirar un pressupost i veure què n'ha sortit.

Despesa en escombraries i taxa de recollida selectiva, any a any
AnyEscombrariesRecollida selectiva
20230,8 €59,2 %
20240,9 €58,8 %
20251,0 €—
Recollida selectiva
Quilos per habitant
La lletra petitaQuants diners costa recollir les escombraries, que és la despesa que tothom paga per taxa i tothom veu passar pel carrer. La despesa és en euros per habitant d'obligacions reconegudes netes, sense descomptar la inflació. Dels 945 ajuntaments que van liquidar el 2024, 816 hi destinen alguna cosa i 129 no hi destinen ni un euro. «liquidacio: false» vol dir que aquell exercici encara no s'ha liquidat i no en sabem res. Un import de 0 € vol dir que l'ajuntament ha presentat els comptes i no hi ha destinat cap euro.

No hi posem cap veredicte: gastar-hi més no vol dir fer-ho millor, i reciclar més amb menys diners tampoc no vol dir que la despesa sobri. Hi són les dues sèries i les dels seus.

El ple, elecció a elecció

L'ajuntament ha canviat de mans 5 vegades en 12 eleccions.

  • ERC
  • PSC
  • CiU
  • Junts
  • Llistes locals
L'alçada de cada tros és la seva part del ple. La ratlla horitzontal és la majoria absoluta: qui la travessa, governa sol. Sota cada columna, l'any i les regidories que tenia el ple. La força més votada porta un contorn gruixut.
La lletra petitaCada columna és el ple sortit d'una elecció, i cada tros, una força. Comparem per força i no per sigles perquè les coalicions locals es rebategen sovint: el mateix partit hi surt com a PSC-PSOE, PSC-PM i PSC-CP segons l'any. Les llistes sense marca supramunicipal van totes juntes com a «llistes locals». Les tres últimes, candidatura a candidatura. Regidories obtingudes el 2015, el 2019 i el 2023, ara sí amb el nom exacte de cada llista.
Regidories per candidatura a cada elecció
2023
7INDEPENDENTS PEL PROGRÉS-ACORD MUNICIPAL
  • INDEPENDENTS PEL PROGRÉS-ACORD MUNICIPAL 7
2019
5JxCAT-JUNTS
  • JxCAT-JUNTS 5
2015
4CiU 1ERC-AM
  • CiU 4
  • ERC-AM 1
Els noms van tal com estan inscrits, amb les majúscules i els guions de la font: «BARCELONA EN COMÚ-ECG» i «ERC-MESBcnCO-ACatSí» estan escrits així de debò. No els endrecem perquè dins d'aquests noms hi ha sigles de partits i de coalicions, i posar-les en minúscula convertiria una marca registrada en una altra cosa.

Aquí es vota persones

Als municipis de fins a 250 habitants no es vota una llista sinó persones: cada elector escriu a la papereta els noms que vol, de la candidatura que vulgui, i surten elegides les més votades (article 184 de la llei electoral). Als que funcionen en consell obert s'elegeix directament només l'alcaldia, i la resta de decisions les pren l'assemblea de veïns. La darrera elecció amb dades aquí és la del 2019; les del 2023 encara no hi són.

El 2019 s'elegien 5 regidories entre 10 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 168 dels 194 electors (4 en blanc, 2 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Araceli Colomé Abrie JUNTS 106 sí
Salvador Tomas Bosch JUNTS 106 sí
Josep Tico Colomé JUNTS 92 sí
Anna Roca Vidal JUNTS 90 sí
Rosa Tutusaus Mitjants JUNTS 90 sí
Albert Català Trujillo ERC-AM 48 no
Josep Queró Garcia ERC-AM 30 no
Miriam Martí Fontanet ERC-AM 22 no
Núria Juangran Palou ERC-AM 15 no
Josep Sancho Coso CXLL- CP 1 no

Les anteriors

2015 · 5 regidories, 8 persones

El 2015 s'elegien 5 regidories entre 8 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 155 dels 199 electors (13 en blanc, 2 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Salvador Tomàs Bosch CiU 106 sí
Josep Maria Ticó Colomé CiU 93 sí
Miquel Font Lladós CiU 86 sí
Marc Tomàs Gironi CiU 78 sí
Maria Rosa Tutusaus Mitjans CiU 67 sí
Josep Cases Calvet ERC / ESQUE 35 no
Carlos Fernández Báez PSC-PMC 3 no
Antonio Bravo Redondo P.P. 0 no
2011 · 5 regidories, 9 persones

El 2011 s'elegien 5 regidories entre 9 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 187 dels 208 electors (2 en blanc).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Salvador Tomàs Bosch CiU 120 sí
Marc Tomàs Gironi CiU 104 sí
Xavier Gironi Gomà CiU 100 sí
Manel Colomé Gironi CiU 96 sí
Francesc Lladós Malé CiU 88 sí
Josep Ticó Català A. E. I. DE LLADORRE 68 no
Manolo Manjón Escolà ICV-EUiA-E 49 no
Maria Lourdes Sabartes Vilella PM 5 no
Antonio Bravo Redondo PP 0 no
2007 · 5 regidories, 10 persones

El 2007 s'elegien 5 regidories entre 10 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 179 dels 204 electors (1 en blanc, 3 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Lluis Colome Gironi ILL-PM 104 sí
Manuel Colome Gironi ILL-PM 93 sí
Javier Gironi Goma ILL-PM 89 sí
Salvador Tomas Bosch ILL-PM 89 sí
Francisco Llados Male ILL-PM 66 sí
Josep Tico Catala ERC-AM 63 no
Francesc Xavier Catala Ti Co ERC-AM 62 no
Manuel Quero Brechal ERC-AM 56 no
Ricardo Farrus Sarrado ERC-AM 48 no
Rafael Serna Hierro PP 0 no
2003 · 5 regidories, 11 persones

El 2003 s'elegien 5 regidories entre 11 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 194 dels 220 electors (1 en blanc).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Lluis Colome Llau CIU 118 sí
Manel Colome Llau CIU 111 sí
Maria Ancil Cusco CIU 105 sí
Salvador Tomas Bosch CIU 101 sí
Francesc Llados Male CIU 91 sí
Francesc Xavier Catala Ti Co ERC-AM 59 no
Josep Tico Catala ERC-AM 50 no
Luis Manuel Manjon Escola ICV-EPM 49 no
Nuria Vidal Estrader ERC-AM 44 no
Josep Maria Puñal Bayona PSC-PM 19 no
Eduardo Martin Clavera Em Perador PP 1 no
1999 · 5 regidories, 9 persones

El 1999 s'elegien 5 regidories entre 9 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 192 dels 217 electors (2 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Lluis Colome Llau CIU 116 sí
Francisco Llados Male (in Dependent) CIU 108 sí
Salvador Tomas Bosch CIU 100 sí
Maria Ancil Cusco (indepe Ndent) CIU 98 sí
Fermin Trujillo Rodriguez (independent) CIU 92 sí
Francesc Xavier Catala Ti Co UPDP 67 no
Josep Tico Catala UPDP 60 no
Ricardo Farrus Sarrado UPDP 60 no
Luis Manuel Manjon Escola UPDP 57 no
1995 · 5 regidories, 10 persones

El 1995 s'elegien 5 regidories entre 10 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 163 dels 194 electors.

PersonaCandidaturaVotsElegida
Lluis Colome Llau CIU 101 sí
Javier Gironi Goma CIU 85 sí
Salvador Tomas Bosch CIU 82 sí
Fermin Trujillo Rodriguez CIU 78 sí
Francisco Llados Male CIU 74 sí
Ricardo Farrus Sarrado PSC-PSOE 64 no
Luis Manuel Manjon Escola UP 57 no
Juan Esplandiu Carrabina PSC-PSOE 47 no
Juan Bringue Ramon PSC-PSOE 46 no
Jose Bernat Tufet (pp) PP 0 no
1991 · 5 regidories, 11 persones

El 1991 s'elegien 5 regidories entre 11 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 154 dels 179 electors (1 en blanc).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Lluis Colome Llau CIU 105 sí
Francisco Llados Male CIU 89 sí
Jose-Maria Tico Colome CIU 88 sí
Salvador Tomas Bosch CIU 77 sí
Jose Colome Marques CIU 76 sí
Lluis-Manuel Manjon Escol A IC-AV 50 no
Lluis Lopez Carbo IC-AV 37 no
M Pilar Morlans Ballester IC-AV 27 no
Jose M Puñal Bayona IC-AV 25 no
M Nieves Puig Vilanova PSC-PSOE 14 no
Higinio Crespo Saenz IC-AV 7 no
1987 · 5 regidories, 10 persones

El 1987 s'elegien 5 regidories entre 10 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 166 dels 185 electors (3 en blanc, 4 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Lluis Colome Llau CIU 120 sí
Josep Colome Marques CIU 112 sí
Josep Maria Tico Colome CIU 103 sí
Joan-Francesc Abrie Roca CIU 100 sí
Salvador Tomas Bosc CIU 60 sí
Ricardo Farrus Sarrado PSC-PSOE 30 no
Miguel Font Torrent PSC-PSOE 29 no
Antonio Tico Peret PSC-PSOE 28 no
Jacinto Quero Sole PSC-PSOE 24 no
Jose Quero Feliu PSC-PSOE 12 no
1983 · 5 regidories, 10 persones

El 1983 s'elegien 5 regidories entre 10 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 163 dels 168 electors (1 en blanc, 7 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Luis Colome Llau CIU 109 sí
Ignacio Tico Colome CIU 96 sí
Jose Tico Catalan CIU 96 sí
Jose Colome Marques CIU 80 sí
Antonio Tico Peret PSC-PSOE 53 sí
Juan Gaspa Tico PSC-PSOE 25 no
Miguel Font Torrent PSC-PSOE 24 no
Ricardo Farros Pons PSC-PSOE 20 no
Fernando Blasi Angrill CIU 12 no
Salvador Quero Soler PSC-PSOE 11 no
1979 · 5 regidories, 5 persones

El 1979 s'elegien 5 regidories entre 5 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 126 dels 179 electors (6 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Luis Colomé Llau UAM 77 sí
Ignacio Tico Colomé UAM 42 sí
Fernando Blasi Angrill UAM 31 sí
José Tico Catalá UAM 16 sí
Salvador Tomás Feliú UAM 6 sí

Font: Ministeri de l'Interior, fitxers de candidats dels municipis de menys de 250 habitants de les municipals 1979-2019, consultats el 2026-09-03. Els noms s'escriuen com els publica el Ministeri; l'enllaç porta a la fitxa de qui és avui al ple amb el mateix nom.

Qui hi va anar a votar

On cau entre els de la seva mida, el 2023 els 152 municipis de 101 a 250 habitants
aquest municipi, 57,2 %
  • El més baix 49,7 %
  • La mediana del grup el municipi del mig76,0 %
  • El més alt 100,0 %

El cens i la participació des del 1979

El 2023 el cens electoral era de 222 persones i hi van votar 127, el 57,2 %. Des del 1979 el cens ha crescut un 24,7 %: el màxim va ser el del 2023 (222) i el mínim el del 1983 (168). La participació més alta va ser la del 1987 (90,2 %) i la més baixa la del 2023 (57,2 %).

Les xifres, elecció a elecció
EleccióCensVotantsParticipacióMediana dels de la seva midaEn blanc
197917812670,8 %60,8 %1
198316813982,7 %61,8 %1
198718416690,2 %65,1 %3
199117915486,0 %67,7 %1
199519416384,0 %79,0 %0
199921719288,5 %76,6 %0
200322019488,2 %80,2 %1
200720417987,7 %81,7 %1
201120818789,9 %77,2 %2
201519915577,9 %76,8 %13
201919416886,6 %83,3 %4
202322212757,2 %75,9 %14

Què hi decideix l'ajuntament. El cens el fa l'Oficina del Cens Electoral a partir del padró, i que creixi o minvi és demografia: gent que arriba, gent que marxa i gent que fa divuit anys. La participació depèn de la mida del municipi i de com de disputada és l'elecció; un ajuntament hi pot posar informació i meses a prop, i poca cosa més.

Font: Processos electorals · Participació, Generalitat de Catalunya, Subdirecció General de Processos Electorals i Democràcia Directa, 1979-2023, consultat el 2026-09-03. La participació és votants sobre cens, calculada aquí. La mediana és la dels municipis de 101 a 250 habitants segons el padró d'avui, també a les eleccions antigues, i només amb els que tenen la dada.

Qui hi viu

El cens del 2025 hi compta 246 persones. Del 2023 ençà, −9 persones (−3,5 %), quan als 152 municipis de la seva mida la variació habitual ha estat −1,3 %.

Això no ho decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.

Les edats, el 2025: el pes de cada tram sobre la població censada
EdatAquíDes del 2021A tot CatalunyaDel 2023 al 2025Als 152 de la seva mida
De 0 a 15 anys 8,9 % 14,4 % −0,1 punts −0,5 punts
De 65 anys o més 30,1 % 19,7 % +0,7 punts +0,9 punts
Edat mitjana 49,3 anys 43,7 anys +0,8 anys +0,6 anys

Població. Per grups d'edat · Idescat

També: 4 infants de 0 a 2 anys Població. Per grups d'edat · Idescat · 13 persones de 85 anys o més Població. Per grups d'edat · Idescat · 10 hi consten al padró però viuen a l'estranger Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe · Idescat.

Padró i cens, els anys que falten, i les dues xifres de l'origen

Al padró n'hi ha 246 i al cens 246: exactament els mateixos. El padró compta persones empadronades i el cens estima qui hi resideix. Als municipis turístics el padró sol anar per sobre. Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí.

Persones que no tenen la nacionalitat espanyola. NO és el mateix que haver nascut fora: n'hi ha que han nascut aquí, i n'hi ha de nascudes fora que sí que tenen nacionalitat espanyola.

Els percentatges d'aquest bloc —d'on ve la gent i quines edats hi ha— no poden anar tan enrere: surten del cens de població, que l'Idescat publica any a any des del 2021 i que abans no existeix amb aquesta definició. El padró sí que hi va, i és l'única sèrie d'aquest bloc que s'ha pogut allargar.

D'on ve la gent: dues xifres que no compten el mateix. El 2025, 7 persones (2,8 %) tenen nacionalitat estrangera i 10 persones (4,1 %; a tot Catalunya, 25,1 %) han nascut a l'estranger. Persones nascudes fora d'Espanya, tinguin la nacionalitat que tinguin. NO és el mateix que ser estranger: la majoria de qui fa anys que hi viu té nacionalitat espanyola. Població. Per lloc de naixement · Idescat

Entre les dues xifres hi ha 3 persones de diferència, i la més alta és la del lloc de naixement. Són dos recomptes de coses diferents, no dues estimacions de la mateixa cosa. Ni la suma ni la resta de tots dos vol dir res.

Les edats, què compta cada fila: Persones de 0 a 15 anys sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. Persones de 65 anys o més sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. Edat mitjana de la població censada, calculada per l'Idescat.

De la renda: La sèrie acaba el 2023, que és l'any en què es va constituir aquest ajuntament. No hi ha cap any de dades posterior a les eleccions: el que es veu aquí és el mandat anterior.

La renda surt de l'Instituto Nacional de Estadística (INE) (Atlas de distribución de renta de los hogares (ADRH)), extret el 2026-08-30. L'INE tapa per secret estadístic la renda dels municipis més petits. Un municipi sense xifra no és un municipi sense renda. Mediana dels municipis catalans amb dada, no la renda de Catalunya: dona el mateix pes a Barcelona que a un poble de trenta habitants.

Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Les condicions d'ús de les seves API són a idescat.cat; la llista de taules d'aquest municipi és al peu de la pàgina.

Dones i homes

La lletra petitaLa mediana del grup es calcula només amb els municipis dels quals tenim la llista d'electes sencera, i per això aquest no hi entra ni s'hi compara. La llei electoral demana llistes equilibrades —ni més d'un 60 % ni menys d'un 40 % de cap sexe—, i això és de les llistes, no del resultat.

Què en sabem i què no

Tenim indexades 26 actes de sessions des del juny del 2023, l'última del 26 de juny del 2026.

El seu portal de transparència publica 97 dels 156 apartats que li tocarien (62 %).

Els 4 apartats que hi consten publicats, un per un
  • Retribucions, indemnitzacions i dietes 89 % actualitzat el 2022
  • Ordre del dia dels plens 94 %
  • Compte general (els comptes anuals) 100 %
  • Execució del pressupost, trimestre a trimestre 92 % actualitzat el 2022
La barra de cada apartat és quants dels 936 ajuntaments catalans el publiquen. El que no surti en aquesta llista no vol dir que l'ajuntament no ho publiqui: el conjunt del Consorci AOC no distingeix entre un apartat que no s'ha omplert i un que no hi consta, i no volem acusar ningú d'opac amb una dada que no ho diu.

Els papers d'aquest mandat

El cartipàs del mandat 2023-2027 és el document que diu quina àrea porta cada regidoria i quines competències s'han delegat. Publicat el 12 de juliol del 2023. Cartipàs municipal per al mandat 2023-2027.

9 ordenances i reglaments s'han aprovat des del 2023. Els últims:

El que no surt a la liquidació

Aquest ajuntament té 1 ens dependent o vinculat: 1 ens de gestió.

El que gasten aquests ens no és a la liquidació de l'ajuntament, i per tant tampoc a les xifres de diners d'aquesta fitxa. Segons què hi hagi posat cada ajuntament, la mateixa quantitat de servei pot sortir com a despesa municipal en un poble i no sortir-hi en un altre. No en publiquem cap import perquè la font no en dona cap.

La lletra petitaFonts: Cartipàs: organització política (CIDO), via dades obertes de l'AOC · Ordenances reguladores i reglaments (CIDO), via dades obertes de l'AOC · Organismes dependents o vinculats, dades obertes de l'AOC.
Les actes: què n'hem llegitLes actes d'aquest municipi les tenim indexades però no llegides: buidar-les punt per punt es fa als municipis de més de 20.000 habitants, on una votació dividida és una notícia i no una excepció. Fins que hi arribem, tot el que hi ha en aquesta pàgina surt de dades obertes i de càlculs que qualsevol pot repetir.

Tot el que hi ha en aquesta pàgina, en CSV i en JSON, amb l'esquema documentat de cada camp i la seva font.

D'on surt tot això

La lletra petitaEls càlculs derivats —qui governa contra qui va guanyar, els canvis d'alcaldia a mig mandat, la fragmentació i la paritat— són nostres i es poden reproduir amb el codi del projecte.