Ves al contingut
esborrany · dades obertes

Ripollès · Girona

Campelles

163 habitants · 19,2 km² · 8,5 hab./km² · 1.303 m · campellencs · 5 regidories al ple · Llistes obertes

Governa ACiEB-AM, la llista més votada, amb majoria absoluta, i l'alcaldia ha canviat a mig mandat.

Judit Cornellà Reixach Alcaldia · ACiEB-AMdes del 17 de juny del 2023 · abans, Pere Carrera i Solà

Campelles, entre els 947 municipis de Catalunya

On cau entre els seus

Comparat amb els 152 municipis de 101 a 250 habitants, que és el que vol dir «els seus» a tota la fitxa. Cada barra va del municipi més baix del grup al més alt; la ratlla del mig és la mediana i el punt de coral, aquest municipi.

  1. Deute per habitant2025 · AOC 0 € sense comparació amb els de la seva mida
  2. El que sobra cada any (estalvi net)2025 · AOC 19,2 % més alt que el 62 % dels 152 municipis de la seva mida · mediana 16,1 %
  3. Dies que triga a pagar els proveïdors2025 · AOC 18 dies més alt que el 68 % dels 147 municipis de la seva mida · mediana 13 dies
  4. Rebut mitjà d'IBI2025 · Idescat 472 € més alt que el 92 % dels 152 municipis de la seva mida · mediana 210 €
  5. Preu de l'aigua (subministrament)2025 · ACA 0,59 €/m³ més baix que el 70 % dels 152 municipis de la seva mida · mediana 0,90 €/m³
  6. Recollida selectiva2024 · ARC 49,5 % just al mig dels municipis de la seva mida · mediana 48,9 %
  7. Licitacions amb una sola oferta2025–2026 · PSCP 0,0 % sense comparació amb els de la seva mida
  8. Participació a les municipals2023 · Generalitat 90,6 % més alt que el 96 % dels 152 municipis de la seva mida · mediana 76,0 %
  9. Dones al ple2023 · Generalitat sense dada d'aquest municipi no en tenim la xifra
  10. Renda neta per persona2023 · INE · no ho decideix l'ajuntament 21.405 € més alt que el 94 % dels 150 municipis de la seva mida · mediana 16.305 €

Les barres diuen on cau, no cap veredicte: un deute alt pot ser una piscina nova, i un rebut alt, un servei més. Cada fila porta al bloc que ho explica. Per triar les xifres i els municipis hi ha el comparador, i per veure els 947 ordenats, els rànquings.

Què t'hi jugues el 23 de maig del 2027

  • Regidories en joc 5 es reparteixen el 23 de maig del 2027
  • En calen 3 per governar sense pactar amb ningú
  • Les té ACiEB-AM 3 de 5 · majoria absoluta
  • Canvis de mans des del 1979 3 en 12 eleccions · entre els 947 →

Aquí es vota diferent. Campelles funciona amb llistes obertes: no es tria una llista tancada, i per això la brúixola hi tindrà un altre format.

Estem preparant una brúixola electoral per a Campelles: 25 preguntes sobre el teu poble i què n'ha dit cada candidatura, amb l'evidència al costat. Avisa'm quan s'obri

La lletra petitaLa data és la del calendari electoral: les eleccions municipals se celebren el quart diumenge de maig, i el 2027 cau el 23. Les candidatures no es coneixeran fins a finals d'abril del 2027, quan la Junta Electoral les proclami.

Qui mana, i com hi va arribar

Judit Cornellà Reixach: ACiEB-AM · al govern · vots: 54 · 49,1 % · regidories: 3 de 5 David Vigo Anglada: ACiEB-AM · al govern · vots: 54 · 49,1 % · regidories: 3 de 5 Josep Palau Masoliver: ACiEB-AM · al govern · vots: 54 · 49,1 % · regidories: 3 de 5 Eusebi Alsina Perpiñà: CM · vots: 55 · 50,0 % · regidories: 2 de 5 Jordi Baeta Galceran: CM · vots: 55 · 50,0 % · regidories: 2 de 5
5 regidories · la ratlla marca la majoria absoluta, que són 3. Cada cercle és una regidoria: es poden comptar
La lletra petitaCalen 3 regidories de 5 per aprovar-hi res tot sol. L'índex de fragmentació que hi havia aquí (partits efectius) s'ha tret: l'hemicicle ja ho ensenya i es pot comptar amb els dits, i el número obligava a explicar-lo cada vegada.

Qui seu al ple

La lletra petitaComposició actual del ple segons el registre de càrrecs electes de la Generalitat. Cada cara porta a la fitxa de la persona; el nom i el càrrec hi són, i també en passar-hi per sobre. Hi surten el nom, el càrrec i el grup, que és el que deriva del càrrec públic; cap dada de contacte. Si hi ha un error o vols que retirem alguna cosa, escriu-nos.

Les alcaldies des del 1979

7 persones han ocupat l'alcaldia de Campelles des de les primeres eleccions municipals democràtiques.

MandatAlcaldiaPartitDes de
2023-2027 Judit Cornellà Reixach ACiEB - AM 17 de juny del 2023
2023-2027 Pere Carrera i Solà segons Wikidata — 17 de juny del 2023
2019-2023 Judith Cornellà Carreras JXCAT —
2019-2023 Joan Dordas Riu segons Wikidata va morir — 15 de juny del 2019
2019-2023 Pere Carrera i Solà segons Wikidata — 16 de maig del 2020
2019-2023 Judit Cornellà i Reixach segons Wikidata — 1 de gener del 2021
2015-2019 Joan Dordas Riu IdC - AM 13 de juny del 2015 segons el Ministeri
10 alcaldies anteriors, fins al 1979
MandatAlcaldiaPartitDes de
2011-2015 Joan Dordas Riu PROGRÉS MUNICIPAL 11 de juny del 2011
2007-2011 Manuel Palau Guix CIU 16 de juny del 2007
2003-2007 Manel Palau Guix CIU 14 de juny del 2003
1999-2003 Manel Palau Guix CIU 3 de juliol del 1999
1995-1999 Manel Palau Guix CIU 17 de juny del 1995
1991-1995 Manel Palau Guix CIU 15 de juny del 1991
1991-1995 Manel Palou Guix segons el Ministeri CIU segons el Ministeri 15 de juny del 1991
1987-1991 Manel Palau Guix CIU 30 de juny del 1987
1983-1987 Manel Palau Guix INDEPENDENTS 23 de maig del 1983
1979-1983 Josep Sangra Bosch INDEPENDENTS 19 d'abril del 1979

Els mandats que surten més d'una vegada no són cap duplicat: hi va haver un relleu a l'alcaldia sense passar per les urnes.

El que va marcat «segons Wikidata» no és a l'historial de la Generalitat: són passos, motius de relleu o noms sencers de partit que Wikidata (dades CC0) sí que té, afegits sense treure res de la font oficial.

El que va marcat «segons el Ministeri» —fins quan va durar una alcaldia, alguna data de possessió que a la Generalitat li falta, o un pas sencer— ve dels fulls «Alcaldes por mandato» del Sistema d'Informació Local del Ministeri de Política Territorial, que tampoc no diu mai per què algú plega.

Quant fa que mana el mateix

La lletra petita

Hi ha hagut 5 alternances de força a l'alcaldia, i 5 persones diferents l'han ocupada.

Quant es mou el ple d'una elecció a l'altra. De mitjana, 20,0 de cada 100 escons canvien de família política entre dues eleccions. Zero voldria dir un ple calcat; cent, que no hi queda res del repartiment anterior. La mediana dels 152 municipis de 101 a 250 habitants és 22,9. Calculat sobre 7 de 11 trams: els que tenen massa escons de llistes locals no hi entren, perquè allà l'índex mesuraria els noms de les candidatures i no el vot.

Els vots que no van arribar al ple. 3 vots del 2023 —el 2,6 % dels emesos— no van elegir ningú: ni un regidor. La mediana dels 53 municipis de 101 a 250 habitants és 8,7 %. Respecte del 2019, +0,6 punts.

Al vot sense regidoria hi entren els vots a candidatures que es van quedar sense cap regidoria, els nuls i els blancs. El denominador són els vots emesos i no el cens: això no parla de qui no va anar a votar —que té el seu propi bloc— sinó de qui hi va anar i va tornar a casa sense representació. No és cap defecte del sistema ni cap veredicte: és una conseqüència de repartir un nombre enter de regidories, i qui llegeix que ho jutgi.

4 persones han entrat al ple a mig mandat, rellevant algú que va plegar: les fonts obertes no en publiquen el motiu, i de canvis de grup no n'informem perquè la font escriu les mateixes sigles de maneres diferents.

Què ha fet aquest govern amb els comptes

El balanç del mandat

Compara el primer exercici liquidat d'aquest mandat (2023) amb l'últim que consta (2025).

Indicador2023canvi2025Diferència
El que el poble deu, per habitantdeute viu a 31 de desembre dividit pel padró d'aquell any 1 € ↓ 0 € −1 € el mandat anterior, +1 €
El que sobra cada anyun cop pagat el funcionament i les quotes del deute (estalvi net) 14,1 % ↑ 19,2 % +5,1 % el mandat anterior, −1,0 %
Del que pressuposten per invertir, quant gastensobre el pressupost definitiu d'inversions, amb les modificacions incloses 55,1 % ↓ 43,2 % −11,9 % el mandat anterior, +1,7 %
Invertit per habitantcapítol 6 liquidat 1.862 € ↓ 1.315 € −547 € el mandat anterior, +742 €
Part dels ingressos que va a personalno és la plantilla: hi pesen el conveni, l'antiguitat i el que està externalitzat 36,1 % → 35,6 % sense canvi
Dies que triguen a pagar els proveïdorsperíode mitjà de pagament; per sobre de 30 dies és un incompliment 27 dies ↓ 18 dies −9 dies el mandat anterior, +2 dies

Cada any d'aquest mandat s'han quedat sense gastar, de mitjana, 282.088 € del pressupost d'inversions. No se sumen els anys: els crèdits que no es gasten es traspassen al següent i es tornarien a comptar. Un pressupost d'inversions molt poc executat sol voler dir que s'ha pressupostat de més, no necessàriament que no s'hagi fet res.

La lletra petitaHi ha 3 exercicis liquidats dels 4 que té el mandat: les liquidacions triguen, i el darrer any encara no hi és. En aquest mandat hi ha hagut canvi d'alcaldia, així que les xifres són del govern, no d'una persona. Que una xifra millori o empitjori no vol dir que s'hagi fet bé o malament: vol dir que ha canviat.

Com queda respecte dels seus

Comparat amb els 152 municipis catalans de 101 a 250 habitants. No destaca en cap indicador.

La lletra petitaCada barra és la posició dins del grup, i sempre vol dir el mateix: com més llarga, millor està aquest municipi en aquell indicador. Comparar-lo amb tot Catalunya barrejaria Barcelona amb pobles de tres-cents habitants i no voldria dir res.

Deute per habitant, any a any

0 €100 €200 €300 €400 €500 € Cornellà 201520172019202120232025 Deute per habitant: 2015 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 475 € · respecte a la mediana: 0 € · mandat: Dordas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2016 · 0 € · mediana dels seus: 1 € · banda dels seus: de 0 € a 424 € · respecte a la mediana: −1 € · −100 % · respecte al 2015: 0 € · mandat: Dordas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2017 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 219 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2016: 0 € · mandat: Dordas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2018 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 135 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2017: 0 € · mandat: Dordas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2019 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 103 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2018: 0 € · mandat: Cornellà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2020 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 79 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2019: 0 € · mandat: Cornellà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2021 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 59 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2020: 0 € · mandat: Cornellà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2022 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 16 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2021: 0 € · mandat: Cornellà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2023 · 1 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 80 € · respecte a la mediana: +1 € · respecte al 2022: +1 € · mandat: Cornellà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2024 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 3 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2023: −1 € · −100 % · mandat: Cornellà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2025 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 1 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2024: 0 € · mandat: Cornellà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre) 0 €200 €400 € Cornellà 2015201920232025 Deute per habitant: 2015 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 475 € · respecte a la mediana: 0 € · mandat: Dordas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2016 · 0 € · mediana dels seus: 1 € · banda dels seus: de 0 € a 424 € · respecte a la mediana: −1 € · −100 % · respecte al 2015: 0 € · mandat: Dordas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2017 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 219 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2016: 0 € · mandat: Dordas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2018 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 135 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2017: 0 € · mandat: Dordas (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2019 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 103 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2018: 0 € · mandat: Cornellà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2020 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 79 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2019: 0 € · mandat: Cornellà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2021 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 59 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2020: 0 € · mandat: Cornellà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2022 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 16 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2021: 0 € · mandat: Cornellà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2023 · 1 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 80 € · respecte a la mediana: +1 € · respecte al 2022: +1 € · mandat: Cornellà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2024 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 3 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2023: −1 € · −100 % · mandat: Cornellà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2025 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 1 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2024: 0 € · mandat: Cornellà (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)
aquest municipi la meitat central dels municipis de 101 a 250 habitants la seva mediana
Deute per habitant, amb la meitat central dels municipis de 101 a 250 habitants
AnyDeute per habitant Mediana del grup
20150 € 0 €
20160 € 1 €
20170 € 0 €
20180 € 0 €
20190 € 0 €
20200 € 0 €
20210 € 0 €
20220 € 0 €
20231 € 0 €
20240 € 0 €
20250 € 0 €
La lletra petitaDeute viu a 31 de desembre de cada any, dividit pel padró d'aquell any; l'últim exercici tancat que consta és el 2025. Les comparacions són amb els 152 municipis catalans de 101 a 250 habitants, no amb tot Catalunya: comparar un poble amb Barcelona no diu res. Això no és una nota al govern: diu com estan els comptes, no si algú ho ha fet bé.

Com ha anat aquests quatre anys

El que ha canviat des del començament del mandat, i el mateix canvi als municipis de la seva mida.

La xifra de la dreta és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Un poble que millora menys que els seus no ha millorat: s'ha quedat enrere, i al revés. No hi posem cap veredicte: hi són les dues xifres i qui llegeix que jutgi.

La lletra petitaLa població no la decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.

On han posat els diners, servei a servei

el zero aquest municipi el mateix canvi als municipis de 101 a 250 habitants
Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025, amb el mateix canvi als municipis de 101 a 250 habitants
QuèCanvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025Municipis de 101 a 250 habitants
Aigua potable+685,0 €/hab+34,9 €/hab
Habitatge−258,8 €/hab0,0 €/hab
Clavegueram−97,1 €/hab0,0 €/hab
Escombraries i residus+73,3 €/hab+0,2 €/hab
Òrgans de govern+72,4 €/hab+2,3 €/hab
Vies públiques+50,7 €/hab0,0 €/hab
Enllumenat públic−29,5 €/hab−2,3 €/hab
Parcs i jardins−28,9 €/hab0,0 €/hab
Els altres 3 programes, amb la mateixa escala
el zero aquest municipi el mateix canvi als municipis de 101 a 250 habitants
Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025, amb el mateix canvi als municipis de 101 a 250 habitants
QuèCanvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025Municipis de 101 a 250 habitants
Instal·lacions esportives+14,4 €/hab0,0 €/hab
Neteja viària+6,6 €/hab0,0 €/hab
Serveis socials+2,4 €/hab0,0 €/hab
La lletra petitaEuros per habitant liquidats, del 2023 al 2025, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Gastar-hi més no vol dir fer-ho millor: vol dir haver-hi posat més diners. La ratlla grisa és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Els programes on l'ajuntament no hi posava res ni al començament ni al final del mandat no hi surten.

Com ha anat la seguretat

El Ministeri de l'Interior només publica el balanç de criminalitat dels municipis de més de 20.000 habitants —70 a Catalunya—, i aquest no hi és. El que es publica per a tot Catalunya —els fets penals que coneixen els Mossos— va per àrea bàsica policial, que agrupa municipis sencers, i no es pot atribuir a un poble sol: val més cap xifra que una xifra d'una altra banda.

Què hi decideix l'ajuntament. La seguretat aquí la porten sobretot els Mossos d'Esquadra i, als ports, aeroports i fronteres, la Policia Nacional i la Guàrdia Civil. El que hi posa l'ajuntament és la policia local, les ordenances de civisme, l'enllumenat i l'urbanisme: l'entorn on passen les coses, no la investigació dels delictes.

Quants vehicles hi ha

El 2024 hi havia 195 vehicles domiciliats: 1.182 per cada 1.000 habitants, i 44 de cada 100 són turismes.

Mena de vehicle2024del parcper 1.000 hab.
Turismes 85 43,6 % 515
Motocicletes 27 13,8 % 164
Camions, furgonetes i tractors industrials 73 37,4 % 442
Autobusos i altres 10 5,1 % 61
Total 195 100,0 % 1.182

Compta els vehicles amb permís de circulació domiciliats al municipi a final d'any, no els que hi circulen: un poble amb una empresa de lloguer o una flota d'autocars pot tenir més vehicles que veïns. Els ciclomotors no hi són.

Què hi decideix l'ajuntament. El permís de circulació el dona la DGT, i que hi hagi més o menys vehicles depèn de si hi ha tren o autobús, de si el poble és dispers i de si hi ha empreses que hi domicilien flotes. El que hi posa l'ajuntament és l'impost de vehicles, l'aparcament regulat, els carrils bici i la zona de baixes emissions si en té.

Font: Idescat, a partir de la DGT., parc de vehicles del 2024, actualitzat el 2025-11-10, consultat el 2026-09-03. La taxa es fa amb el padró del 2024 (165 habitants). La comparació és amb els municipis del mateix tram de població i només amb els que tenen la dada.

Els diners: quants són, d'on surten i on van

Quant gasta en total

El que aquest ajuntament ha acabat gastant, abans de mirar en què.

D'aquest exercici no en tenim què és habitual als municipis de la seva mida, i per tant la xifra va sola. Sense comparació no diu si és molta o poca.

Això és una liquidació, no un pressupost. El pressupost és el que el ple aprova abans de començar l'any; la liquidació és el que l'ajuntament ha acabat reconeixent com a obligació, amb les modificacions de l'exercici incloses. No són la mateixa cosa i barrejar-les seria un error: del pressupost aprovat no hi ha cap font amb la mateixa definició per als 947 municipis, i per això aquesta pàgina no en publica cap xifra.

La lletra petitaObligacions reconegudes netes, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Els euros per habitant de cada exercici es divideixen pel padró d'aquell any. Liquidació del pressupost per programes, Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals.

D'on surten

Aquests són els ingressos que l'ajuntament decideix directament: impostos, taxes i preus públics. Les transferències d'altres administracions no hi entren.

1.225 € per habitant en impostos i taxes municipals, sumant-ho tot.

La lletra petitaRecaptat el 2025, en euros per habitant. La marca vertical és la mediana de tots els municipis catalans amb dada. És el que es recapta al terme dividit pels empadronats, no el que paga cada veí: on hi ha moltes segones residències, part de l'IBI el paga gent que no hi viu.

On van

La lletra petitaLiquidat el 2025. Les àrees són les de la classificació per programes, iguals per a tots els ajuntaments, i sumen el total. Les que no hi surten són zero: l'ajuntament no hi destina res.

Què paga la gent

El que costa l'aigua, el que surt al rebut de l'IBI i els tipus que vota el ple, amb els avisos que fan que aquestes xifres es puguin comparar sense mentir.

L'aigua

Subministrament, el tram comparable
0,590 € per metre cúbic, el 2025Als 152 municipis de 101 a 250 habitants el més habitual són 0,900 €.
Cànon de l'aigua
0,433 € per metre cúbic · no és municipal El cànon de l'aigua el fixa la Generalitat, no l'ajuntament: és idèntic el 2023 i el 2025 a 913 dels 947 municipis i no compta com a decisió municipal.
Total del rebut
1,023 € per metre cúbic, segons el full de l'ACA, cànon inclòsEl total no inclou el clavegueram i la depuració: aquest municipi no els calcula sobre el consum d'aigua. Per comparar amb altres municipis cal fer servir el preu del subministrament.
Gestió
gestió directa, a càrrec de Ajuntament De Campelles
Tarifa social
De tarifa social, la font no en diu res. Una casella buida no està definida al full de l'ACA: no vol dir que el municipi no tingui tarifa social, vol dir que la font no ho diu.
Canvi durant el mandat
Aquí no es pot dir si el preu ha pujat durant el mandat: les tarifes no es revisen des del 2023: que el preu no s'hagi mogut durant el mandat no vol dir que aquest govern hagi decidit no apujar-lo, vol dir que ningú no hi ha tocat
La lletra petitaPreus del full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, actualitzat el 2025-07-11. Aquest municipi va revisar les tarifes el 2023-08-14. La xifra que es pot comparar entre municipis és la del subministrament.

L'IBI

Del 2023 al 2025 el rebut mitjà ha passat de 430 € a 472 € (+9,9 %). Als 152 municipis de la seva mida on la variació és atribuïble al ple, la mediana ha estat +1,4 %.

La lletra petitaRebut mitjà = quota íntegra dividida pels rebuts. No és el tipus impositiu. No és el tipus impositiu que vota el ple: dos pobles amb el mateix tipus tenen rebuts diferents si el cadastre els valora diferent. Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI), taula 173 · Idescat.

Els tipus que vota el ple

Activitats (IAE), màxim
1
IBI urbà
0,7 %
Cotxe de 12-16 CV
115,1 €
Última revisió cadastral
1989
La lletra petitaTipus vigents el 2025, tal com els declara cada ajuntament al mateix formulari. No els comparem amb els d'altres municipis a propòsit: un tipus més alt no vol dir un rebut més alt, perquè el que mana és el valor cadastral i la majoria de municipis el tenen revisat fa dècades. El que es paga de veritat és el rebut mitjà de més amunt, en euros.

Què costa el govern, i què se'n pot saber

El que l'ajuntament dedica a retribuir els membres del seu govern, què en publica de cada regidoria i qui, a més, té un càrrec en un altre ens. Cap xifra de sou individual: la que publiquen els ajuntaments és només la part que paguen ells, i publicar-la exculparia.

Comparat amb els 125 municipis de 101 a 250 habitants dels quals en tenim la liquidació.

Del 2023 al 2024, el que l'ajuntament hi dedica ha passat de 20.000 € a 20.000 € (0,0 %).

La lletra petitaEuros corrents, sense descomptar la inflació. «Per regidoria» és el total del municipi dividit pels escons del ple, no el que cobra cap regidor: en la majoria de plens només una part dels membres té dedicació. Les dietes i les indemnitzacions de l'article 23 inclouen el personal i no només els electes, i no se sumen mai amb les retribucions dels òrgans de govern. Les files de regidoria d'aquest full no porten nom: diuen quantes en cobren i quant, mai qui. «Sense dedicació» amb import vol dir assistències i indemnitzacions, no un sou. El que declara aquest ajuntament al Ministeri: Inventari de retribucions dels membres de les corporacions locals (ISPA 2025), Ministeri per a la Transformació Digital i de la Funció Pública, consultat el 2026-08-30.

Qui té un càrrec en un altre ens

Una persona del ple ocupa també un càrrec al consell comarcal, a la diputació o a l'Àrea Metropolitana. Qui hi cobra i qui no depèn de l'ens, i qui ho publica també.

Cada import és el que publica l'ens que el paga, i només ell. Aquí no s'hi suma cap total: el que cobra una persona de dues administracions diferents no l'ha publicat mai ningú, i una suma nostra seria una xifra sense font. Del camp de retribució que publiquen els ajuntaments a seu-e no se n'agafa cap euro, perquè només recull la part que paga l'ajuntament.

La lletra petitaA tot Catalunya, 186 alcaldies tenen un segon càrrec i només 56 en tenen l'import publicat per qui el paga. Consultat el 2026-08-29.

Què contracta, i amb quanta competència

Quant ha adjudicat aquest ajuntament i quantes de les seves licitacions van rebre una sola oferta, comparat amb els municipis de la seva mida.

Una sola oferta no vol dir que res s'hagi fet malament: hi ha serveis amb un únic proveïdor possible a la comarca. Vol dir que en aquell concurs no hi va haver competència, i qui llegeix que ho jutgi.

La font només publica adjudicacions de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026: és una finestra curta i no s'hi pot llegir cap tendència. Els noms de les empreses adjudicatàries hi són i aquí no es publiquen; qui vulgui saber qui ha guanyat cada contracte té l'enllaç a la plataforma.

La lletra petitaFont: Plataforma de Serveis de Contractació Pública (PSCP), via dades obertes de l'AOC.

Les escombraries: el que costen i el que se'n recull

Els euros que hi van i el que se'n recull bé, any a any i amb la mateixa base temporal. És l'única manera de mirar un pressupost i veure què n'ha sortit.

Despesa en escombraries i taxa de recollida selectiva, any a any
AnyEscombrariesRecollida selectiva
2023163,5 €41,6 %
2024223,6 €49,5 %
2025236,8 €—
Recollida selectiva
Quilos per habitant
La lletra petitaQuants diners costa recollir les escombraries, que és la despesa que tothom paga per taxa i tothom veu passar pel carrer. La despesa és en euros per habitant d'obligacions reconegudes netes, sense descomptar la inflació. Dels 945 ajuntaments que van liquidar el 2024, 816 hi destinen alguna cosa i 129 no hi destinen ni un euro. «liquidacio: false» vol dir que aquell exercici encara no s'ha liquidat i no en sabem res. Un import de 0 € vol dir que l'ajuntament ha presentat els comptes i no hi ha destinat cap euro.

No hi posem cap veredicte: gastar-hi més no vol dir fer-ho millor, i reciclar més amb menys diners tampoc no vol dir que la despesa sobri. Hi són les dues sèries i les dels seus.

El ple, elecció a elecció

L'ajuntament ha canviat de mans 3 vegades en 12 eleccions.

  • ERC
  • CiU
  • Junts
  • Llistes locals
L'alçada de cada tros és la seva part del ple. La ratlla horitzontal és la majoria absoluta: qui la travessa, governa sol. Sota cada columna, l'any i les regidories que tenia el ple. La força més votada porta un contorn gruixut.
La lletra petitaCada columna és el ple sortit d'una elecció, i cada tros, una força. Comparem per força i no per sigles perquè les coalicions locals es rebategen sovint: el mateix partit hi surt com a PSC-PSOE, PSC-PM i PSC-CP segons l'any. Les llistes sense marca supramunicipal van totes juntes com a «llistes locals». Les tres últimes, candidatura a candidatura. Regidories obtingudes el 2015, el 2019 i el 2023, ara sí amb el nom exacte de cada llista.
Regidories per candidatura a cada elecció
2023
2CM 3ACiEB-AM
  • CM 2
  • ACiEB-AM 3
2019
4ERC - AM 1JxCAT – JUNTS
  • ERC - AM 4
  • JxCAT – JUNTS 1
2015
3IdC - AM 2CiU
  • IdC - AM 3
  • CiU 2
Els noms van tal com estan inscrits, amb les majúscules i els guions de la font: «BARCELONA EN COMÚ-ECG» i «ERC-MESBcnCO-ACatSí» estan escrits així de debò. No els endrecem perquè dins d'aquests noms hi ha sigles de partits i de coalicions, i posar-les en minúscula convertiria una marca registrada en una altra cosa.

Aquí es vota persones

Als municipis de fins a 250 habitants no es vota una llista sinó persones: cada elector escriu a la papereta els noms que vol, de la candidatura que vulgui, i surten elegides les més votades (article 184 de la llei electoral). Als que funcionen en consell obert s'elegeix directament només l'alcaldia, i la resta de decisions les pren l'assemblea de veïns. La darrera elecció amb dades aquí és la del 2019; les del 2023 encara no hi són.

El 2019 s'elegien 5 regidories entre 9 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 99 dels 116 electors (1 en blanc).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Joan Dordas Riu ERC-AM 68 sí
Jordi Baeta Galceran ERC-AM 59 sí
Pere Carrera Sola ERC-AM 59 sí
Simón Rovira Puig ERC-AM 55 sí
Salvio Abadal Iborra JxCAT ? JUNTS 41 sí
Jose Palau Masoliver JxCAT ? JUNTS 37 no
Judit Cornella Reixach JxCAT ? JUNTS 33 no
Ramon Cutrina Planella JxCAT ? JUNTS 28 no
Angel Rodríguez López CP 1 no

Les anteriors

2015 · 5 regidories, 8 persones

El 2015 s'elegien 5 regidories entre 8 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 83 dels 103 electors (1 en blanc, 2 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Joan Dordas Riu IdC - AM 64 sí
Ramon Cutrina Planella IdC - AM 50 sí
Josep Dordas Vila CiU 39 sí
Simon Rovira Puig IdC - AM 34 sí
Joan Cabanas Mauri IdC - AM 33 sí
Joan Sanjaume Costa IdC - AM 27 no
Gerard Espuga Torné CiU 23 no
Cesar Millan Marfil CP 3 no
2011 · 5 regidories, 12 persones

El 2011 s'elegien 5 regidories entre 12 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 100 dels 108 electors.

PersonaCandidaturaVotsElegida
Marta Alsina Domenech (ind) PM 47 sí
Joan Dordas Riu (ind) PM 46 sí
Marc Cutrina Gallart (ind) PM 46 sí
Josep Dordas Vila CiU 41 sí
Jordi Baeta Galceran (ind) PM 40 sí
Jordi Simon Perramon CiU 40 no
Pere Carrera Solà CiU 37 no
Joan Cabanas Mauri CiU 28 no
Francesc Codina i Vidal (ind) UxC - AM 20 no
Joan Rafart i Molas (ind) UxC - AM 20 no
Antoni Arqués i Martí (ind) UxC - AM 15 no
Simon Rovira i Puig (ind) UxC - AM 15 no
2007 · 5 regidories, 8 persones

El 2007 s'elegien 5 regidories entre 8 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 94 dels 107 electors (2 en blanc, 1 nul).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Jordi Baeta Galceran PM 53 sí
Juan Dordas Riu PM 45 sí
Manuel Palau Guix CIU 44 sí
Maria Nuria Marti Verdagu Er CIU 44 sí
Simon Rovira Puig CIU 40 sí
Josep Dordas Vila CIU 36 no
Juan Domingo Brualla PM 29 no
Juan Sanjaume Costa PM 26 no
2003 · 5 regidories, 8 persones

El 2003 s'elegien 5 regidories entre 8 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 101 dels 115 electors (2 en blanc, 1 nul).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Manel Palau Guix CIU 58 sí
Antonio Tarruella Peix CIU 46 sí
Jordi Baeta Galceran ID C-PM 46 sí
Angelina Masgrau Tura CIU 45 sí
Joan Sanjaume Costa ID C-PM 43 sí
Angustias Mateu Romera ID C-PM 43 no
Joan Dordas Riu ID C-PM 40 no
Juan Bosch i Vila CIU 39 no
1999 · 5 regidories, 9 persones

El 1999 s'elegien 5 regidories entre 9 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 93 dels 107 electors (1 nul).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Manuel Palau Guix CIU 62 sí
Jordi Martinez Teixido (i Ndep) CIU 58 sí
Josep Maria Dordas Riu (i Ndep) CIU 55 sí
Angelina Masgrau Tura (in Dep) CIU 51 sí
Antoni Tarruella Peix (in Dep) ERC 33 sí
Isidre Simon Pous (indep) ERC 31 no
Josep Maria Alsina Perpiñ A (indep) ERC 31 no
Simo Rovira Puig (indep) ERC 28 no
Teresa Blanch Bofill (ind Ep) ERC 1 no
1995 · 5 regidories, 6 persones

El 1995 s'elegien 5 regidories entre 6 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 90 dels 115 electors (2 en blanc, 5 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Manuel Palau Guix (cdc) CIU 62 sí
Maria Luisa Freixer Estiv Ill (cdc) CIU 49 sí
Jordi Martinez Teixido (c Dc) CIU 42 sí
Josep Dordas Vila (cdc) CIU 37 sí
Simon Rovira Puig (cdc) CIU 35 sí
Nuria Guisado Balcojo PSC-PSOE 3 no
1991 · 5 regidories, 5 persones

El 1991 s'elegien 5 regidories entre 5 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 77 dels 137 electors (5 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Manel Palau i Guix CIU 48 sí
Isidre Simon i Pous CIU 46 sí
M Lluisa Freixer i Estivi Ll CIU 42 sí
Josep Dordas i Vila CIU 39 sí
Joan Cabanas i Mauri CIU 23 sí
1987 · 5 regidories, 5 persones

El 1987 s'elegien 5 regidories entre 5 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 82 dels 119 electors (4 en blanc, 3 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Manuel Palau Guix CIU 60 sí
Ramon Llado Viñas CIU 53 sí
Ramon Arques Farres CIU 49 sí
Juan Cabanas Mauri CIU 43 sí
Ma Luisa Freixer Estivil CIU 41 sí
1983 · 5 regidories, 8 persones

El 1983 s'elegien 5 regidories entre 8 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 128 dels 160 electors (2 en blanc, 1 nul).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Manuel Palau Guix GRUP-INDEP 79 sí
Juan Sanjaume Costa GRUP-INDEP 72 sí
Maria Angeles Riu Dordas GRUP-INDEP 68 sí
Antonio Tarruella Peix INDEP 53 sí
Jose Salomo Pous INDEP 48 sí
Ramon Llado Viñas INDEP 42 no
Jose Tordas Vila INDEP 40 no
Luis Cutrina Planella INDEP 35 no

Font: Ministeri de l'Interior, fitxers de candidats dels municipis de menys de 250 habitants de les municipals 1983-2019, consultats el 2026-09-03. Els noms s'escriuen com els publica el Ministeri; l'enllaç porta a la fitxa de qui és avui al ple amb el mateix nom.

Qui hi va anar a votar

On cau entre els de la seva mida, el 2023 els 152 municipis de 101 a 250 habitants
aquest municipi, 90,6 %
  • El més baix 49,7 %
  • La mediana del grup el municipi del mig76,0 %
  • El més alt 100,0 %

El cens i la participació des del 1979

El 2023 el cens electoral era de 127 persones i hi van votar 115, el 90,6 %. Des del 1979 el cens ha minvat un 50,4 %: el màxim va ser el del 1979 (256) i el mínim el del 2015 (103). La participació més alta va ser la del 2011 (92,6 %) i la més baixa la del 1991 (56,2 %).

Les xifres, elecció a elecció
EleccióCensVotantsParticipacióMediana dels de la seva midaEn blanc
197925623591,8 %60,8 %0
198316012880,0 %61,8 %2
19871198268,9 %65,1 %4
19911377756,2 %67,7 %0
19951159078,3 %79,0 %2
19991079386,9 %76,6 %0
200311510187,8 %80,2 %2
20071079487,9 %81,7 %2
201110810092,6 %77,2 %0
20151038380,6 %76,8 %1
20191169985,3 %83,3 %1
202312711590,6 %75,9 %2

Què hi decideix l'ajuntament. El cens el fa l'Oficina del Cens Electoral a partir del padró, i que creixi o minvi és demografia: gent que arriba, gent que marxa i gent que fa divuit anys. La participació depèn de la mida del municipi i de com de disputada és l'elecció; un ajuntament hi pot posar informació i meses a prop, i poca cosa més.

Font: Processos electorals · Participació, Generalitat de Catalunya, Subdirecció General de Processos Electorals i Democràcia Directa, 1979-2023, consultat el 2026-09-03. La participació és votants sobre cens, calculada aquí. La mediana és la dels municipis de 101 a 250 habitants segons el padró d'avui, també a les eleccions antigues, i només amb els que tenen la dada.

Qui hi viu

El cens del 2025 hi compta 163 persones. Del 2023 ençà, −2 persones (−1,2 %), quan als 152 municipis de la seva mida la variació habitual ha estat −1,3 %.

Això no ho decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.

Les edats, el 2025: el pes de cada tram sobre la població censada
EdatAquíDes del 2021A tot CatalunyaDel 2023 al 2025Als 152 de la seva mida
De 0 a 15 anys 8,6 % 14,4 % −2,9 punts −0,5 punts
De 65 anys o més 30,7 % 19,7 % +4,6 punts +0,9 punts
Edat mitjana 49,5 anys 43,7 anys +2,8 anys +0,6 anys

Població. Per grups d'edat · Idescat

També: 1 infants de 0 a 2 anys Població. Per grups d'edat · Idescat · 3 persones de 85 anys o més Població. Per grups d'edat · Idescat · 4 hi consten al padró però viuen a l'estranger Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe · Idescat.

Padró i cens, els anys que falten, i les dues xifres de l'origen

Al padró n'hi ha 163 i al cens 163: exactament els mateixos. El padró compta persones empadronades i el cens estima qui hi resideix. Als municipis turístics el padró sol anar per sobre. Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí.

Persones que no tenen la nacionalitat espanyola. NO és el mateix que haver nascut fora: n'hi ha que han nascut aquí, i n'hi ha de nascudes fora que sí que tenen nacionalitat espanyola.

Els percentatges d'aquest bloc —d'on ve la gent i quines edats hi ha— no poden anar tan enrere: surten del cens de població, que l'Idescat publica any a any des del 2021 i que abans no existeix amb aquesta definició. El padró sí que hi va, i és l'única sèrie d'aquest bloc que s'ha pogut allargar.

D'on ve la gent: dues xifres que no compten el mateix. El 2025, 21 persones (12,9 %) tenen nacionalitat estrangera i 19 persones (11,7 %; a tot Catalunya, 25,1 %) han nascut a l'estranger. Persones nascudes fora d'Espanya, tinguin la nacionalitat que tinguin. NO és el mateix que ser estranger: la majoria de qui fa anys que hi viu té nacionalitat espanyola. Població. Per lloc de naixement · Idescat

Entre les dues xifres hi ha 2 persones de diferència, i la més alta és la del nacionalitat. Són dos recomptes de coses diferents, no dues estimacions de la mateixa cosa. Ni la suma ni la resta de tots dos vol dir res.

Les edats, què compta cada fila: Persones de 0 a 15 anys sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. Persones de 65 anys o més sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. Edat mitjana de la població censada, calculada per l'Idescat.

De la renda: La sèrie acaba el 2023, que és l'any en què es va constituir aquest ajuntament. No hi ha cap any de dades posterior a les eleccions: el que es veu aquí és el mandat anterior.

La renda surt de l'Instituto Nacional de Estadística (INE) (Atlas de distribución de renta de los hogares (ADRH)), extret el 2026-08-30. L'INE tapa per secret estadístic la renda dels municipis més petits. Un municipi sense xifra no és un municipi sense renda. Mediana dels municipis catalans amb dada, no la renda de Catalunya: dona el mateix pes a Barcelona que a un poble de trenta habitants.

Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Les condicions d'ús de les seves API són a idescat.cat; la llista de taules d'aquest municipi és al peu de la pàgina.

Dones i homes

La lletra petitaLa mediana del grup es calcula només amb els municipis dels quals tenim la llista d'electes sencera, i per això aquest no hi entra ni s'hi compara. La llei electoral demana llistes equilibrades —ni més d'un 60 % ni menys d'un 40 % de cap sexe—, i això és de les llistes, no del resultat.

Nascuts aquí, segons Wikidata

Wikidata hi situa una persona nascuda.

Lloc de naixement (P19) segons Wikidata (dades CC0 1.0), consultat el 3 de setembre del 2026. Es pot comprovar i completar a l'element Q12240.

Què en sabem i què no

Només tenim indexades 5 actes des del juny del 2023. És poc per explicar un mandat sencer.

El seu portal de transparència publica 119 dels 158 apartats que li tocarien (75 %).

Els 7 apartats que hi consten publicats, un per un
  • Ordre del dia dels plens 94 % actualitzat el 2026
  • Opinions i propostes dels grups municipals 74 %
  • Compte general (els comptes anuals) 100 % actualitzat el 2024
  • Execució del pressupost, trimestre a trimestre 92 %
  • Auditories de comptes 81 %
  • Contractes adjudicats i per quin procediment 78 %
  • Ajuts i subvencions atorgats 89 % actualitzat el 2024
La barra de cada apartat és quants dels 936 ajuntaments catalans el publiquen. El que no surti en aquesta llista no vol dir que l'ajuntament no ho publiqui: el conjunt del Consorci AOC no distingeix entre un apartat que no s'ha omplert i un que no hi consta, i no volem acusar ningú d'opac amb una dada que no ho diu.

Els papers d'aquest mandat

El cartipàs del mandat 2023-2027 és el document que diu quina àrea porta cada regidoria i quines competències s'han delegat. Publicat el 30 de maig del 2025. Cartipàs municipal per al mandat 2023-2027.

7 ordenances i reglaments s'han aprovat des del 2023. Els últims:

La lletra petitaFonts: Cartipàs: organització política (CIDO), via dades obertes de l'AOC · Ordenances reguladores i reglaments (CIDO), via dades obertes de l'AOC.
Les actes: què n'hem llegitLes actes d'aquest municipi les tenim indexades però no llegides: buidar-les punt per punt es fa als municipis de més de 20.000 habitants, on una votació dividida és una notícia i no una excepció. Fins que hi arribem, tot el que hi ha en aquesta pàgina surt de dades obertes i de càlculs que qualsevol pot repetir.

Tot el que hi ha en aquesta pàgina, en CSV i en JSON, amb l'esquema documentat de cada camp i la seva font.

D'on surt tot això

La lletra petitaEls càlculs derivats —qui governa contra qui va guanyar, els canvis d'alcaldia a mig mandat, la fragmentació i la paritat— són nostres i es poden reproduir amb el codi del projecte.