Terra Alta · Tarragona
Arnes
461 habitants · 42,9 km² · 11 hab./km² · 506 m · arnerols · 7 regidories al ple · llistes tancades
Governa CM, la llista més votada, amb majoria absoluta.
Joaquim Miralles Pegueroles
Alcalde President · CM
- Gasta per habitant 2.080 € liquidat el 2025
- Deu per habitant 208 € l'exercici 2025
- Rebut mitjà d'IBI 177 € el més habitual als de la seva mida són 280 € entre els 947 →
- Va anar a votar 94,2 % 21,6 punts més que el poble del mig de la seva mida entre els 947 →
- Mana des de CM des del 2023, primera legislatura la llista més votada
On cau entre els seus
Comparat amb els 294 municipis de 251 a 1.000 habitants, que és el que vol dir «els seus» a tota la fitxa. Cada barra va del municipi més baix del grup al més alt; la ratlla del mig és la mediana i el punt de coral, aquest municipi.
- Deute per habitant2025 · AOC 208 € sense comparació amb els de la seva mida
- El que sobra cada any (estalvi net)2025 · AOC 16,7 % més alt que el 60 % dels 294 municipis de la seva mida · mediana 13,7 %
- Dies que triga a pagar els proveïdors2025 · AOC 9 dies més baix que el 70 % dels 289 municipis de la seva mida · mediana 14 dies
- Rebut mitjà d'IBI2025 · Idescat 177 € més baix que el 80 % dels 294 municipis de la seva mida · mediana 280 €
- Preu de l'aigua (subministrament)2025 · ACA 0,25 €/m³ més baix que el 94 % dels 293 municipis de la seva mida · mediana 0,93 €/m³
- Recollida selectiva2024 · ARC 49,0 % més baix que el 64 % dels municipis de la seva mida · mediana 57,2 %
- Licitacions amb una sola oferta2025–2026 · PSCP 0,0 % més baix que el 93 % dels 95 municipis de la seva mida · mediana 33,0 %
- Participació a les municipals2023 · Generalitat 94,2 % el més alt dels 294 municipis de la seva mida · mediana 72,6 %
- Dones al ple2023 · Generalitat 57,0 % més alt que el 82 % dels 291 municipis de la seva mida · mediana 43,0 %
- Renda neta per persona2023 · INE · no ho decideix l'ajuntament 13.655 € més baix que el 86 % dels 294 municipis de la seva mida · mediana 15.832 €
Les barres diuen on cau, no cap veredicte: un deute alt pot ser una piscina nova, i un rebut alt, un servei més. Cada fila porta al bloc que ho explica. Per triar les xifres i els municipis hi ha el comparador, i per veure els 947 ordenats, els rànquings.
Què t'hi jugues el 23 de maig del 2027
- Regidories en joc 7 es reparteixen el 23 de maig del 2027
- En calen 4 per governar sense pactar amb ningú
- Les té CM 5 de 7 · majoria absoluta
- Canvis de mans des del 1979 2 en 12 eleccions · entre els 947 →
Estem preparant una brúixola electoral per a Arnes: 25 preguntes sobre el teu poble i què n'ha dit cada candidatura, amb l'evidència al costat. Avisa'm quan s'obri
La lletra petita
La data és la del calendari electoral: les eleccions municipals se celebren el quart diumenge de maig, i el 2027 cau el 23. Les candidatures no es coneixeran fins a finals d'abril del 2027, quan la Junta Electoral les proclami.Qui mana, i com hi va arribar
- CM 5 regidories 219 vots · 59,8 % · 44 vots per regidoria
- IpA-AM 2 regidories 118 vots · 32,2 % · 59 vots per regidoria
La lletra petita
Calen 4 regidories de 7 per aprovar-hi res tot sol. L'índex de fragmentació que hi havia aquí (partits efectius) s'ha tret: l'hemicicle ja ho ensenya i es pot comptar amb els dits, i el número obligava a explicar-lo cada vegada.Qui seu al ple
5 regidories formen el govern de 7, totes de JUNTS.
JUNTS 5 · al govern
JOAQUIM MIRALLES PEGUEROLES · Alcalde PresidentAlcalde President
MARTA MASIÀ I ALTÉS · 1a tinent d'alcalde1a tinent d'alcalde
JORDI FARNÓS I MALLEN · 2n tinent d'alcalde2n tinent d'alcalde
JULIO JOSÉ VALLÉS FOZ · REGIDORREGIDOR
ALBA BONFILL FERRÉ
La lletra petita
Composició del ple segons la seu electrònica del mateix ajuntament, consultada el 2026-08-29. Va més al dia que el registre de la Generalitat. Cada cara porta a la fitxa de la persona; el nom i el càrrec hi són, i també en passar-hi per sobre. Les fotografies les publica l'ajuntament al seu portal de transparència (fitxa original); les reproduïm en mida petita i les retirem a la primera petició de la persona. Hi surten nom, càrrec i grup, que és el que deriva del càrrec públic; cap dada de contacte.Les alcaldies des del 1979
5 persones han ocupat l'alcaldia d'Arnes des de les primeres eleccions municipals democràtiques.
| Mandat | Alcaldia | Partit | Des de |
|---|---|---|---|
| 2023-2027 | Joaquim Miralles Pegueroles | CM | 17 de juny del 2023 |
| 2019-2023 | Joaquim Miralles Pegueroles | PDeCAT | 15 de juny del 2019 segons el Ministeri |
| 2015-2019 | CiU | 13 de juny del 2015 segons el Ministeri | |
| 2015-2019 | Joaquim Miralles Pegueroles segons Wikidata | Partit Demòcrata Europeu Català segons Wikidata | 1 de gener del 2017 |
12 alcaldies anteriors, fins al 1979
| Mandat | Alcaldia | Partit | Des de |
|---|---|---|---|
| 2011-2015 | Xavier Pallarés Povill | Convergència i Unió | 11 de juny del 2011 segons el Ministeri |
| 2011-2015 | Convergència Democràtica de Catalunya segons Wikidata | 25 de maig del 2015 | |
| 2007-2011 | CIU | 16 de juny del 2007 | |
| 2007-2011 | Xavier Pallarés i Povill segons el Ministeri | CIU segons el Ministeri | 16 de juny del 2007 |
| 2003-2007 | CIU | 14 de juny del 2003 | |
| 1999-2003 | CIU | 3 de juliol del 1999 | |
| 1995-1999 | CIU | 17 de juny del 1995 | |
| 1991-1995 | CIU | 15 de juny del 1991 | |
| 1991-1995 | Arcadio Pallares Povill segons el Ministeri | CIU segons el Ministeri | 15 de juny del 1991 |
| 1987-1991 | Josep Viña Boldo | ERC | 30 de juny del 1987 |
| 1983-1987 | Josep Viña Boldo | ERC | 23 de maig del 1983 |
| 1979-1983 | Josep Viña Boldo | ERC | 19 d'abril del 1979 |
Els mandats que surten més d'una vegada no són cap duplicat: hi va haver un relleu a l'alcaldia sense passar per les urnes.
El que va marcat «segons Wikidata» no és a l'historial de la Generalitat: són passos, motius de relleu o noms sencers de partit que Wikidata (dades CC0) sí que té, afegits sense treure res de la font oficial.
El que va marcat «segons el Ministeri» —fins quan va durar una alcaldia, alguna data de possessió que a la Generalitat li falta, o un pas sencer— ve dels fulls «Alcaldes por mandato» del Sistema d'Informació Local del Ministeri de Política Territorial, que tampoc no diu mai per què algú plega.
D'on surt el retrat
- Francesc Xavier Pallarès i Povill · Foto: Convergència Democràtica de Catalunya, CC BY 2.0 — Wikimedia Commons
Quant fa que mana el mateix
- Fa que mana CM 3 anys des del 2023 · 1 legislatura seguides
- La mateixa persona 7 anys Joaquim Miralles Pegueroles
- Vots sense regidoria 9,2 % 34 vots del 2023 · la mediana dels seus, 7,3 %
La lletra petita
Hi ha hagut 3 alternances de força a l'alcaldia, i 4 persones diferents l'han ocupada.
Quant es mou el ple d'una elecció a l'altra. De mitjana, 24,7 de cada 100 escons canvien de família política entre dues eleccions. Zero voldria dir un ple calcat; cent, que no hi queda res del repartiment anterior. La mediana dels 291 municipis de 251 a 1.000 habitants és 26,9. Calculat sobre 11 de 11 trams: els que tenen massa escons de llistes locals no hi entren, perquè allà l'índex mesuraria els noms de les candidatures i no el vot.
Els vots que no van arribar al ple. 34 vots del 2023 —el 9,2 % dels emesos— no van elegir ningú: ni un regidor. Si haguessin tingut traducció, serien 0,6 regidories. La mediana dels 292 municipis de 251 a 1.000 habitants és 7,3 %. Respecte del 2019, +8,0 punts.
Al vot sense regidoria hi entren els vots a candidatures que es van quedar sense cap regidoria, els nuls i els blancs. El denominador són els vots emesos i no el cens: això no parla de qui no va anar a votar —que té el seu propi bloc— sinó de qui hi va anar i va tornar a casa sense representació. No és cap defecte del sistema ni cap veredicte: és una conseqüència de repartir un nombre enter de regidories, i qui llegeix que ho jutgi.
Què ha fet aquest govern amb els comptes
El balanç del mandat
Compara el primer exercici liquidat d'aquest mandat (2023) amb l'últim que consta (2025).
| Indicador | 2023 | canvi | 2025 | Diferència |
|---|---|---|---|---|
| El que el poble deu, per habitantdeute viu a 31 de desembre dividit pel padró d'aquell any | 566 € | ↓ | 208 € | −358 € el mandat anterior, +379 € |
| El que sobra cada anyun cop pagat el funcionament i les quotes del deute (estalvi net) | 6,3 % | ↑ | 16,7 % | +10,4 % el mandat anterior, +10,6 % |
| Del que pressuposten per invertir, quant gastensobre el pressupost definitiu d'inversions, amb les modificacions incloses | 88,4 % | ↓ | 36,0 % | −52,4 % el mandat anterior, −6,5 % |
| Invertit per habitantcapítol 6 liquidat | 1.082 € | ↓ | 716 € | −366 € el mandat anterior, +958 € |
| Part dels ingressos que va a personalno és la plantilla: hi pesen el conveni, l'antiguitat i el que està externalitzat | 34,9 % | ↓ | 28,4 % | −6,5 % el mandat anterior, +5,5 % |
| Dies que triguen a pagar els proveïdorsperíode mitjà de pagament; per sobre de 30 dies és un incompliment | 44 dies | ↓ | 9 dies | −35 dies el mandat anterior, −3 dies |
Cada any d'aquest mandat s'han quedat sense gastar, de mitjana, 251.039 € del pressupost d'inversions. No se sumen els anys: els crèdits que no es gasten es traspassen al següent i es tornarien a comptar. Un pressupost d'inversions molt poc executat sol voler dir que s'ha pressupostat de més, no necessàriament que no s'hagi fet res.
La lletra petita
Hi ha 3 exercicis liquidats dels 4 que té el mandat: les liquidacions triguen, i el darrer any encara no hi és. Que una xifra millori o empitjori no vol dir que s'hagi fet bé o malament: vol dir que ha canviat.Com queda respecte dels seus
Comparat amb els 294 municipis catalans de 251 a 1.000 habitants. Destaca en 2 indicadors i va endarrerit en 1.
- El que sobra cada any millor que el 60 %
- El que sobra abans de pagar el deute (estalvi brut) millor que el 86 %
- Saldo no financer millor que el 87 %
- Càrrega financera pitjor que el 97 %
- Inversions executades pitjor que el 70 %
- Rapidesa pagant els proveïdors millor que el 70 %
La lletra petita
Cada barra és la posició dins del grup, i sempre vol dir el mateix: com més llarga, millor està aquest municipi en aquell indicador. Comparar-lo amb tot Catalunya barrejaria Barcelona amb pobles de tres-cents habitants i no voldria dir res.Deute per habitant, any a any
| Any | Deute per habitant | Mediana del grup |
|---|---|---|
| 2015 | 1.093 € | 192 € |
| 2016 | 908 € | 141 € |
| 2017 | 454 € | 58 € |
| 2018 | 246 € | 4 € |
| 2019 | 187 € | 1 € |
| 2020 | 122 € | 0 € |
| 2021 | 54 € | 0 € |
| 2022 | 282 € | 0 € |
| 2023 | 566 € | 0 € |
| 2024 | 372 € | 0 € |
| 2025 | 208 € | 0 € |
- 2015-2019 · FRANCESC XAVIER PALLARÉS POVILL (CiU)
- 2019-2023 · Joaquim Miralles Pegueroles (PDeCAT)
- 2023-2027 · Joaquim Miralles Pegueroles (CM)
La lletra petita
Deute viu a 31 de desembre de cada any, dividit pel padró d'aquell any; l'últim exercici tancat que consta és el 2025. Les comparacions són amb els 294 municipis catalans de 251 a 1.000 habitants, no amb tot Catalunya: comparar un poble amb Barcelona no diu res. Això no és una nota al govern: diu com estan els comptes, no si algú ho ha fet bé.Com ha anat aquests quatre anys
El que ha canviat des del començament del mandat, i el mateix canvi als municipis de la seva mida.
- Recollida selectiva −15,5 punts de 65 el 2023 a 49 el 2024 als 294 de la seva mida, +0,3
- Rebut mitjà d'IBI −1 € l'any de 178 el 2023 a 177 el 2025 als 292 de la seva mida, +2,5 %
- Deute per habitant −358,0 € de 566 el 2023 a 208 el 2025 sense comparació de grup
- Gent que hi viu +4 persones de 456 el 2023 a 460 el 2025 als 294 de la seva mida, +3
La xifra de la dreta és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Un poble que millora menys que els seus no ha millorat: s'ha quedat enrere, i al revés. No hi posem cap veredicte: hi són les dues xifres i qui llegeix que jutgi.
La lletra petita
La població no la decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.On han posat els diners, servei a servei
| Què | Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025 | Municipis de 251 a 1.000 habitants |
|---|---|---|
| Deute públic | +166,0 €/hab | 0,0 €/hab |
| Instal·lacions esportives | +75,8 €/hab | 0,0 €/hab |
| Policia local i seguretat | +60,0 €/hab | 0,0 €/hab |
| Enllumenat públic | −41,4 €/hab | −6,3 €/hab |
| Aigua potable | −15,1 €/hab | +29,3 €/hab |
| Serveis socials | +13,9 €/hab | 0,0 €/hab |
| Escombraries i residus | −12,9 €/hab | +9,4 €/hab |
| Escoles d'infantil i primària | +4,7 €/hab | 0,0 €/hab |
L'altre programa, amb la mateixa escala
| Què | Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025 | Municipis de 251 a 1.000 habitants |
|---|---|---|
| Òrgans de govern | −1,6 €/hab | +1,6 €/hab |
La lletra petita
Euros per habitant liquidats, del 2023 al 2025, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Gastar-hi més no vol dir fer-ho millor: vol dir haver-hi posat més diners. La ratlla grisa és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Els programes on l'ajuntament no hi posava res ni al començament ni al final del mandat no hi surten.Com ha anat la seguretat
El Ministeri de l'Interior només publica el balanç de criminalitat dels municipis de més de 20.000 habitants —70 a Catalunya—, i aquest no hi és. El que es publica per a tot Catalunya —els fets penals que coneixen els Mossos— va per àrea bàsica policial, que agrupa municipis sencers, i no es pot atribuir a un poble sol: val més cap xifra que una xifra d'una altra banda.
Què hi decideix l'ajuntament. La seguretat aquí la porten sobretot els Mossos d'Esquadra i, als ports, aeroports i fronteres, la Policia Nacional i la Guàrdia Civil. El que hi posa l'ajuntament és la policia local, les ordenances de civisme, l'enllumenat i l'urbanisme: l'entorn on passen les coses, no la investigació dels delictes.
Quants vehicles hi ha
El 2024 hi havia 413 vehicles domiciliats: 892 per cada 1.000 habitants, i 55 de cada 100 són turismes.
- Vehicles per 1.000 habitants 892 2024 · la mediana dels 294 de la seva mida, 1.081 · percentil 6
- Turismes 228 492 per 1.000 hab. · el 55,2 % del parc
- Motocicletes 48 104 per 1.000 hab. · el 11,6 % del parc
| Mena de vehicle | 2024 | del parc | per 1.000 hab. |
|---|---|---|---|
| Turismes | 228 | 55,2 % | 492 |
| Motocicletes | 48 | 11,6 % | 104 |
| Camions, furgonetes i tractors industrials | 110 | 26,6 % | 238 |
| Autobusos i altres | 27 | 6,5 % | 58 |
| Total | 413 | 100,0 % | 892 |
Compta els vehicles amb permís de circulació domiciliats al municipi a final d'any, no els que hi circulen: un poble amb una empresa de lloguer o una flota d'autocars pot tenir més vehicles que veïns. Els ciclomotors no hi són.
Què hi decideix l'ajuntament. El permís de circulació el dona la DGT, i que hi hagi més o menys vehicles depèn de si hi ha tren o autobús, de si el poble és dispers i de si hi ha empreses que hi domicilien flotes. El que hi posa l'ajuntament és l'impost de vehicles, l'aparcament regulat, els carrils bici i la zona de baixes emissions si en té.
Font: Idescat, a partir de la DGT., parc de vehicles del 2024, actualitzat el 2025-11-10, consultat el 2026-09-03. La taxa es fa amb el padró del 2024 (463 habitants). La comparació és amb els municipis del mateix tram de població i només amb els que tenen la dada.
Els diners: quants són, d'on surten i on van
Quant gasta en total
El que aquest ajuntament ha acabat gastant, abans de mirar en què.
- El que gasta en total 956.930 € liquidat el 2025 · 460 habitants
- Per habitant 2.080 € 20192025 Del 2019 al 2025: +752 € (+56,7 %) el mateix total dividit pel padró d'aquell any
D'aquest exercici no en tenim què és habitual als municipis de la seva mida, i per tant la xifra va sola. Sense comparació no diu si és molta o poca.
Això és una liquidació, no un pressupost. El pressupost és el que el ple aprova abans de començar l'any; la liquidació és el que l'ajuntament ha acabat reconeixent com a obligació, amb les modificacions de l'exercici incloses. No són la mateixa cosa i barrejar-les seria un error: del pressupost aprovat no hi ha cap font amb la mateixa definició per als 947 municipis, i per això aquesta pàgina no en publica cap xifra.
La lletra petita
Obligacions reconegudes netes, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Els euros per habitant de cada exercici es divideixen pel padró d'aquell any. Liquidació del pressupost per programes, Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals.D'on surten
Aquests són els ingressos que l'ajuntament decideix directament: impostos, taxes i preus públics. Les transferències d'altres administracions no hi entren.
- Taxes 397 € habitual 77 % per sobre la mediana catalana
- IBI 302 € habitual a tocar la mediana catalana
- Vehicles 57 € habitual a tocar la mediana catalana
- Activitats econòmiques 12 € habitual 50 % per sota la mediana catalana
- Preus públics 2,66 € habitual 83 % per sota la mediana catalana
770 € per habitant en impostos i taxes municipals, sumant-ho tot.
La lletra petita
Recaptat el 2025, en euros per habitant. La marca vertical és la mediana de tots els municipis catalans amb dada. És el que es recapta al terme dividit pels empadronats, no el que paga cada veí: on hi ha moltes segones residències, part de l'IBI el paga gent que no hi viu.On van
- Administració general 997 € habitual 81 % per sobre la mediana catalana
- Educació, cultura i esport 438 € habitual 32 % per sobre la mediana catalana
- Serveis públics bàsics 377 € habitual 35 % per sota la mediana catalana
- Deute públic 180 € habitual 212 % per sobre la mediana catalana
- Actuacions econòmiques 70 € habitual a tocar la mediana catalana
- Protecció i promoció social 14 € habitual 72 % per sota la mediana catalana
La lletra petita
Liquidat el 2025. Les àrees són les de la classificació per programes, iguals per a tots els ajuntaments, i sumen el total.Què paga la gent
El que costa l'aigua, el que surt al rebut de l'IBI i els tipus que vota el ple, amb els avisos que fan que aquestes xifres es puguin comparar sense mentir.
L'aigua
- Subministrament, el tram comparable
- 0,250 € per metre cúbic, el 2025Als 293 municipis de 251 a 1.000 habitants el més habitual són 0,930 €.
- Cànon de l'aigua
- 0,654 € per metre cúbic · no és municipal El cànon de l'aigua el fixa la Generalitat, no l'ajuntament: és idèntic el 2023 i el 2025 a 913 dels 947 municipis i no compta com a decisió municipal.
- Total del rebut
- 1,015 € per metre cúbic, segons el full de l'ACA, cànon inclòs · inclou el clavegueram i la depuració
- Gestió
- gestió directa, a càrrec de Ajuntament D'Arnes
- Tarifa social
- De tarifa social, la font no en diu res. Una casella buida no està definida al full de l'ACA: no vol dir que el municipi no tingui tarifa social, vol dir que la font no ho diu.
- Canvi durant el mandat
- Aquí no es pot dir si el preu ha pujat durant el mandat: les tarifes no es revisen des del 2022: que el preu no s'hagi mogut durant el mandat no vol dir que aquest govern hagi decidit no apujar-lo, vol dir que ningú no hi ha tocat
La lletra petita
Preus del full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, actualitzat el 2025-07-11. Aquest municipi va revisar les tarifes el 2022-03-15. La xifra que es pot comparar entre municipis és la del subministrament.L'IBI
- Rebut mitjà d'IBI urbà 177 € 20062025 l'any, el 2025 (dada provisional) · 762 rebuts Als 294 municipis de 251 a 1.000 habitants el més habitual són 280 €.
Del 2023 al 2025 el rebut mitjà ha passat de 178 € a 177 € (−0,7 %). Als 292 municipis de la seva mida on la variació és atribuïble al ple, la mediana ha estat +2,5 %.
La lletra petita
Rebut mitjà = quota íntegra dividida pels rebuts. No és el tipus impositiu. No és el tipus impositiu que vota el ple: dos pobles amb el mateix tipus tenen rebuts diferents si el cadastre els valora diferent. Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI), taula 173 · Idescat.Els tipus que vota el ple
- Activitats (IAE), màxim
- 1,75
- IBI urbà
- 0,7 %
- Cotxe de 12-16 CV
- 112,9 €
- Última revisió cadastral
- 1990
La lletra petita
Tipus vigents el 2025, tal com els declara cada ajuntament al mateix formulari. No els comparem amb els d'altres municipis a propòsit: un tipus més alt no vol dir un rebut més alt, perquè el que mana és el valor cadastral i la majoria de municipis el tenen revisat fa dècades. El que es paga de veritat és el rebut mitjà de més amunt, en euros.Què costa el govern, i què se'n pot saber
El que l'ajuntament dedica a retribuir els membres del seu govern, què en publica de cada regidoria i qui, a més, té un càrrec en un altre ens. Cap xifra de sou individual: la que publiquen els ajuntaments és només la part que paguen ells, i publicar-la exculparia.
- El que hi dedica l'ajuntament 14.653 € retribucions dels membres dels òrgans de govern, 2024 20192024
- Per habitant 31,6 € a tocar de la mediana dels municipis de 251 a 1.000 habitants
- Per regidoria del ple 2.093 € a tocar de la mediana dels municipis de 251 a 1.000 habitants no és el que cobra cap regidor: és el total dividit pels escons
- Sou de l'alcaldia 14.653 € l'any bruts, el 2024, segons el que publica el Ministeri · parcial la mediana de les 659 alcaldies catalanes amb sou és 23.040 €
Comparat amb els 265 municipis de 251 a 1.000 habitants dels quals en tenim la liquidació.
Del 2023 al 2024, el que l'ajuntament hi dedica ha passat de 14.022 € a 14.653 € (+4,5 %).
La lletra petita
Euros corrents, sense descomptar la inflació. «Per regidoria» és el total del municipi dividit pels escons del ple, no el que cobra cap regidor: en la majoria de plens només una part dels membres té dedicació. Les dietes i les indemnitzacions de l'article 23 inclouen el personal i no només els electes, i no se sumen mai amb les retribucions dels òrgans de govern. Les files de regidoria d'aquest full no porten nom: diuen quantes en cobren i quant, mai qui. «Sense dedicació» amb import vol dir assistències i indemnitzacions, no un sou. El que declara aquest ajuntament al Ministeri: Inventari de retribucions dels membres de les corporacions locals (ISPA 2025), Ministeri per a la Transformació Digital i de la Funció Pública, consultat el 2026-08-30.Què en publica l'ajuntament
Aquí no hi ha cap import, i no és un descuit.
De les 7 regidories amb fitxa, cap no publica res del que cobra: ni una xifra de retribució, ni si en cobra d'altres administracions, ni dietes, ni indemnitzacions, ni la declaració de béns.
Apartat per apartat
| Del que cobren els electes | Regidories |
|---|---|
| Publica una xifra de retribució | cap |
| Diu si en cobra d'altres administracions | cap |
| Publica les dietes | cap |
| Publica les indemnitzacions | cap |
| Publica la declaració de béns | cap |
D'aquests camps només se'n compta la resposta, mai l'import. La xifra que hi publica un ajuntament sol ser només la part que paga ell: a Rubí, l'alcaldessa hi consta amb 17.027,70 € quan cobra 90.940,08 € més de la Diputació de Barcelona. Una xifra baixa exculpa, i publicar-la faria més mal que no publicar-ne cap. La declaració de béns no se'n descarrega: el robots.txt de seu-e prohibeix l'enllaç del document, i aquí només es diu si existeix, amb l'enllaç a la fitxa oficial per a qui la vulgui llegir.
La lletra petita
Consultat el 2026-08-29 a seu-e.cat (Consorci AOC), mòdul de càrrecs electes.Qui té un càrrec en un altre ens
2 persones del ple ocupen també un càrrec al consell comarcal, a la diputació o a l'Àrea Metropolitana. Qui hi cobra i qui no depèn de l'ens, i qui ho publica també.
-
Joaquim Miralles Pegueroles
JUNTSalcaldia
Consell Comarcal de la Terra Altasense import publicat
-
Marta Samper i Samper
ERC - AMRegidora
Consell Comarcal de la Terra Altasense import publicat
De la Consell Comarcal de la Terra Alta: Consell Comarcal de la Terra Alta publica els seus càrrecs electes però no cap retribució (Consell Comarcal de la Terra Alta).
Cada import és el que publica l'ens que el paga, i només ell. Aquí no s'hi suma cap total: el que cobra una persona de dues administracions diferents no l'ha publicat mai ningú, i una suma nostra seria una xifra sense font. Del camp de retribució que publiquen els ajuntaments a seu-e no se n'agafa cap euro, perquè només recull la part que paga l'ajuntament.
La lletra petita
A tot Catalunya, 186 alcaldies tenen un segon càrrec i només 56 en tenen l'import publicat per qui el paga. Consultat el 2026-08-29.Què contracta, i amb quanta competència
Quant ha adjudicat aquest ajuntament i quantes de les seves licitacions van rebre una sola oferta, comparat amb els municipis de la seva mida.
- El que ha adjudicat 897.252 € 159 contractes, de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026
- Per habitant, el 2025 1.554 € la mediana dels 218 municipis de 251 a 1.000 habitants és 554 €
- Licitacions amb una sola oferta 0,0 % la mediana dels 95 municipis de 251 a 1.000 habitants és 33,0 % sobre 5 licitacions amb el nombre d'ofertes informat
Una sola oferta no vol dir que res s'hagi fet malament: hi ha serveis amb un únic proveïdor possible a la comarca. Vol dir que en aquell concurs no hi va haver competència, i qui llegeix que ho jutgi.
La font només publica adjudicacions de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026: és una finestra curta i no s'hi pot llegir cap tendència. Els noms de les empreses adjudicatàries hi són i aquí no es publiquen; qui vulgui saber qui ha guanyat cada contracte té l'enllaç a la plataforma.
La lletra petita
Font: Plataforma de Serveis de Contractació Pública (PSCP), via dades obertes de l'AOC.Les escombraries: el que costen i el que se'n recull
Els euros que hi van i el que se'n recull bé, any a any i amb la mateixa base temporal. És l'única manera de mirar un pressupost i veure què n'ha sortit.
| Any | Escombraries | Recollida selectiva |
|---|---|---|
| 2023 | 128,4 € | 64,5 % |
| 2024 | 145,9 € | 49,0 % |
| 2025 | 115,5 € | — |
- Despesa en escombraries Del 2023 al 2025: −12,9 €/hab · als 261 de la seva mida, +9,4 €/hab
- Recollida selectiva Del 2023 al 2024: −15,5 punts · als 294 de la seva mida, +0,3 punts
La lletra petita
Quants diners costa recollir les escombraries, que és la despesa que tothom paga per taxa i tothom veu passar pel carrer. La despesa és en euros per habitant d'obligacions reconegudes netes, sense descomptar la inflació. Dels 945 ajuntaments que van liquidar el 2024, 816 hi destinen alguna cosa i 129 no hi destinen ni un euro. «liquidacio: false» vol dir que aquell exercici encara no s'ha liquidat i no en sabem res. Un import de 0 € vol dir que l'ajuntament ha presentat els comptes i no hi ha destinat cap euro.No hi posem cap veredicte: gastar-hi més no vol dir fer-ho millor, i reciclar més amb menys diners tampoc no vol dir que la despesa sobri. Hi són les dues sèries i les dels seus.
El ple, elecció a elecció
L'ajuntament ha canviat de mans 2 vegades en 12 eleccions.
- 43 19797
- 7 19837
- 43 19877
- 313 19917
- 34 19957
- 7 19997
- 7 20037
- 25 20077
- 25 20117
- 25 20157
- 241 20197
- 25 20237
- ERC
- PSC
- CiU
- Junts
- Llistes locals
La lletra petita
Cada columna és el ple sortit d'una elecció, i cada tros, una força. Comparem per força i no per sigles perquè les coalicions locals es rebategen sovint: el mateix partit hi surt com a PSC-PSOE, PSC-PM i PSC-CP segons l'any. Les llistes sense marca supramunicipal van totes juntes com a «llistes locals». Les tres últimes, candidatura a candidatura. Regidories obtingudes el 2015, el 2019 i el 2023, ara sí amb el nom exacte de cada llista.| 2023 |
|
|---|---|
| 2019 |
|
| 2015 |
|
Qui hi va anar a votar
- 2023 94,2 % +21,6 punts per sobre de la mediana dels 294 municipis de 251 a 1.000 habitants (72,6 %) 371 de 394 · 1 en blanc
- 2019 92,2 % +13,2 punts per sobre de la mediana (79,0 %) 355 de 385 · 0 en blanc
- 2015 84,7 % +9,5 punts per sobre de la mediana (75,2 %) 355 de 419 · 6 en blanc
- El més baix 32,4 %
- La mediana del grup el municipi del mig72,6 %
- El més alt aquest municipi94,2 %
El cens i la participació des del 1979
El 2023 el cens electoral era de 394 persones i hi van votar 371, el 94,2 %. Des del 1979 el cens ha minvat un 18,4 %: el màxim va ser el del 1983 (492) i el mínim el del 2019 (385). La participació més alta va ser la del 2023 (94,2 %) i la més baixa la del 1983 (51,4 %).
aquest municipi mediana dels de 251 a 1.000 habitants
Les xifres, elecció a elecció
| Elecció | Cens | Votants | Participació | Mediana dels de la seva mida | En blanc |
|---|---|---|---|---|---|
| 1979 | 483 | 388 | 80,3 % | 67,1 % | 4 |
| 1983 | 492 | 253 | 51,4 % | 70,6 % | 2 |
| 1987 | 484 | 429 | 88,6 % | 72,2 % | 2 |
| 1991 | 469 | 431 | 91,9 % | 75,1 % | 6 |
| 1995 | 472 | 437 | 92,6 % | 80,1 % | 5 |
| 1999 | 467 | 373 | 79,9 % | 77,3 % | 27 |
| 2003 | 470 | 353 | 75,1 % | 81,4 % | 30 |
| 2007 | 462 | 407 | 88,1 % | 79,8 % | 1 |
| 2011 | 442 | 385 | 87,1 % | 78,3 % | 5 |
| 2015 | 419 | 355 | 84,7 % | 75,3 % | 6 |
| 2019 | 385 | 355 | 92,2 % | 79,0 % | 0 |
| 2023 | 394 | 371 | 94,2 % | 72,6 % | 1 |
Què hi decideix l'ajuntament. El cens el fa l'Oficina del Cens Electoral a partir del padró, i que creixi o minvi és demografia: gent que arriba, gent que marxa i gent que fa divuit anys. La participació depèn de la mida del municipi i de com de disputada és l'elecció; un ajuntament hi pot posar informació i meses a prop, i poca cosa més.
Font: Processos electorals · Participació, Generalitat de Catalunya, Subdirecció General de Processos Electorals i Democràcia Directa, 1979-2023, consultat el 2026-09-03. La participació és votants sobre cens, calculada aquí. La mediana és la dels municipis de 251 a 1.000 habitants segons el padró d'avui, també a les eleccions antigues, i només amb els que tenen la dada.
Qui hi viu
El cens del 2025 hi compta 460 persones. Del 2023 ençà, +4 persones (+0,9 %), quan als 294 municipis de la seva mida la variació habitual ha estat +0,7 %.
Això no ho decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.
- Empadronats
461
19982025
el 2025 · el cens en compta 460
Del 2023 al 2025: +6 · als 294 de la seva mida, +3
Població. Per sexe · Idescat
Què compta exactament
Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí. - Pes de la població de nacionalitat estrangera 7,2 % 20212025 33 persones · a tot Catalunya, 18,7 % Del 2023 al 2025: +0,8 punts · als 294 de la seva mida, +0,6 punts Població. Per nacionalitat · Idescat
- Renda neta per persona 13.655 € 20152023 el 807è de 927 municipis amb dada · INE, 2023 · entre els 947 → Un ajuntament no decideix quant guanya la gent que hi viu. La renda depèn de qui hi viu, de què hi treballa i de com va l'economia; el que sí que depèn del ple és què en fa a partir d'aquí: quines taxes cobra, a qui les bonifica i en què gasta.
| Edat | Aquí | Des del 2021 | A tot Catalunya | Del 2023 al 2025 | Als 294 de la seva mida |
|---|---|---|---|---|---|
| De 0 a 15 anys | 11,7 % | 20212025 | 14,4 % | +1,4 punts | −0,6 punts |
| De 65 anys o més | 36,7 % | 20212025 | 19,7 % | −0,1 punts | +0,5 punts |
| Edat mitjana | 52,0 anys | 20212025 | 43,7 anys | −1,4 anys | +0,4 anys |
Població. Per grups d'edat · Idescat
També: 9 infants de 0 a 2 anys Població. Per grups d'edat · Idescat · 32 persones de 85 anys o més Població. Per grups d'edat · Idescat · 26 hi consten al padró però viuen a l'estranger Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe · Idescat.
Padró i cens, els anys que falten, i les dues xifres de l'origen
Al padró n'hi ha 461 i al cens 460: 1 persona més al padró (+0,2 %). El padró compta persones empadronades i el cens estima qui hi resideix. Als municipis turístics el padró sol anar per sobre. Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí.
Persones que no tenen la nacionalitat espanyola. NO és el mateix que haver nascut fora: n'hi ha que han nascut aquí, i n'hi ha de nascudes fora que sí que tenen nacionalitat espanyola.
Els percentatges d'aquest bloc —d'on ve la gent i quines edats hi ha— no poden anar tan enrere: surten del cens de població, que l'Idescat publica any a any des del 2021 i que abans no existeix amb aquesta definició. El padró sí que hi va, i és l'única sèrie d'aquest bloc que s'ha pogut allargar.
D'on ve la gent: dues xifres que no compten el mateix. El 2025, 33 persones (7,2 %) tenen nacionalitat estrangera i 39 persones (8,5 %; a tot Catalunya, 25,1 %) han nascut a l'estranger. Persones nascudes fora d'Espanya, tinguin la nacionalitat que tinguin. NO és el mateix que ser estranger: la majoria de qui fa anys que hi viu té nacionalitat espanyola. Població. Per lloc de naixement · Idescat
Entre les dues xifres hi ha 6 persones de diferència, i la més alta és la del lloc de naixement. Són dos recomptes de coses diferents, no dues estimacions de la mateixa cosa. Ni la suma ni la resta de tots dos vol dir res.
Les edats, què compta cada fila: Persones de 0 a 15 anys sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. Persones de 65 anys o més sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. Edat mitjana de la població censada, calculada per l'Idescat.
De la renda: La sèrie acaba el 2023, que és l'any en què es va constituir aquest ajuntament. No hi ha cap any de dades posterior a les eleccions: el que es veu aquí és el mandat anterior.
La renda surt de l'Instituto Nacional de Estadística (INE) (Atlas de distribución de renta de los hogares (ADRH)), extret el 2026-08-30. L'INE tapa per secret estadístic la renda dels municipis més petits. Un municipi sense xifra no és un municipi sense renda. Mediana dels municipis catalans amb dada, no la renda de Catalunya: dona el mateix pes a Barcelona que a un poble de trenta habitants.
Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Les condicions d'ús de les seves API són a idescat.cat; la llista de taules d'aquest municipi és al peu de la pàgina.
Dones i homes
- De dones al ple 57 % +14,0 punts per sobre de la mediana dels 291 municipis de 251 a 1.000 habitants (43,0 %) 4 de 7 regidories
- De dones a les llistes 52 % 11 de 21 candidatures
- Caps de llista 2 de 3 eren dones
La lletra petita
La mediana és la del ple, que és l'única de les tres xifres que es pot comparar amb la resta de municipis: de les llistes i dels caps de llista no en tenim el recompte de tothom. La llei electoral demana llistes equilibrades —ni més d'un 60 % ni menys d'un 40 % de cap sexe—, i això és de les llistes, no del resultat.Nascuts aquí, segons Wikidata
Wikidata hi situa 5 persones nascudes, i són aquestes.
- Josep-Ramon Sanromà i Celma1953 · empresariQ19300738 a Wikidata
- Urbano Fos1607-1658 · pintorQ6157356 a Wikidata
Laura Pallarés Viña1999 · biomèdicQ140237407 a Wikidata- Maria Jesús Viña i Ariño1968 · consultor de negocisQ104760631 a Wikidata
- Pedro Celma1712-1770 · clergue regularQ62748119 a Wikidata
D'on surt el retrat
- Laura Pallarés Viña · Foto: Banyeres, CC BY 4.0 — Wikimedia Commons
Lloc de naixement (P19) segons Wikidata (dades CC0 1.0), consultat el 3 de setembre del 2026. Es pot comprovar i completar a l'element Q693287.
Què en sabem i què no
Tenim indexades 42 actes de sessions des del juny del 2023, l'última del 19 de maig del 2026.
El seu portal de transparència publica 133 dels 158 apartats que li tocarien (84 %).
Els 10 apartats que hi consten publicats, un per un
- Retribucions, indemnitzacions i dietes 89 % actualitzat el 2022
- Declaracions de béns i activitats dels càrrecs 82 % actualitzat el 2022
- Incompatibilitats dels càrrecs 39 % actualitzat el 2022
- Ordre del dia dels plens 94 % actualitzat el 2026
- Acords dels òrgans de govern 28 % actualitzat el 2026
- Compte general (els comptes anuals) 100 %
- Execució del pressupost, trimestre a trimestre 92 % actualitzat el 2024
- Auditories de comptes 81 % actualitzat el 2026
- Ajuts i subvencions atorgats 89 % actualitzat el 2024
- Respostes a les peticions d'accés a la informació 34 % actualitzat el 2026
Els papers d'aquest mandat
El cartipàs del mandat 2023-2027 és el document que diu quina àrea porta cada regidoria i quines competències s'han delegat. Publicat el 21 d'agost del 2023. Cartipàs municipal per al mandat 2023-2027.
5 ordenances i reglaments s'han aprovat des del 2023. Els últims:
- Ordenança del soroll i vibracions del municipi 12 de juny del 2026
- Ordenança de la tinença de gossos i el seu comportament 12 de juny del 2026
- Planejament urbanístic 6 de març del 2025
- Pla director d'abastament d'aigua potable 8 d'agost del 2024
- Ordenança número 23, reguladora de la circulació i del procediment sancionador per l'estacionament de vehicles 8 de maig del 2024
La lletra petita
Fonts: Cartipàs: organització política (CIDO), via dades obertes de l'AOC · Ordenances reguladores i reglaments (CIDO), via dades obertes de l'AOC.Les actes: què n'hem llegit
Les actes d'aquest municipi les tenim indexades però no llegides: buidar-les punt per punt es fa als municipis de més de 20.000 habitants, on una votació dividida és una notícia i no una excepció. Fins que hi arribem, tot el que hi ha en aquesta pàgina surt de dades obertes i de càlculs que qualsevol pot repetir.Tot el que hi ha en aquesta pàgina, en CSV i en JSON, amb l'esquema documentat de cada camp i la seva font.
D'on surt tot això
- Padró, alcaldia i dades de l'ens: Generalitat de Catalunya,
6nei-4b44. - Vots i regidories de 2015, 2019 i 2023:
ntc4-rnwr. - Participació i vots en blanc:
irrv-2mfc. - Historial d'alcaldies:
2v2p-vu4h. - Llistes de candidats i sexe:
xnfg-weec. - Índex d'actes: Consorci AOC,
b5d370d0. - Liquidació pressupostària per capítols: AOC,
81f18313. - Deute viu: AOC,
34db8dc5. Pagament a proveïdors:eecca986. - Resultats de les dotze eleccions municipals des del 1979: AOC,
3539f7e6. - Tipus impositius: AOC,
82ae0ea2. Portal de transparència:1a9c1ede. - Ajuntaments sense oposició: Síndic de Greuges,
943d6174. - Recaptació i despesa per habitant: Generalitat,
ytva-5kp3. - Població, edats i lloc de naixement: Institut d'Estadística de Catalunya (Idescat), taules
pmh/446/477,censph/5992/5987,censph/293/296,censph/16400/19880,censph/10/5975,censph/539/5976,phre/3697/3577,censph/5990/25049. Les seves dades no són CC: Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Condicions d'ús de les seves API a idescat.cat. - Preu de l'aigua: full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, 2025-07-11.
- Rebut mitjà d'IBI: Idescat, a partir de la Direcció General del Cadastre.
- Despesa liquidada per programes: Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals,
5b96829f-d724-4059-a38a-abf514830558.