Ves al contingut
esborrany · dades obertes

Conca de Barberà · Tarragona

Savallà del Comtat

49 habitants · 14,7 km² · 3,3 hab./km² · 825 m · savallencs · 3 regidories al ple · Consell obert

Governa CM, la llista més votada, amb majoria absoluta.

Isidre Balcell Capdevila Alcaldia · CM

Savallà del Comtat, entre els 947 municipis de Catalunya

On cau entre els seus

Comparat amb els 32 municipis fins a 100 habitants, que és el que vol dir «els seus» a tota la fitxa. Cada barra va del municipi més baix del grup al més alt; la ratlla del mig és la mediana i el punt de coral, aquest municipi.

  1. Deute per habitant2025 · AOC 0 € sense comparació amb els de la seva mida
  2. El que sobra cada any (estalvi net)2025 · AOC 14,9 % més baix que el 67 % dels 32 municipis de la seva mida · mediana 18,3 %
  3. Dies que triga a pagar els proveïdors2025 · AOC 16 dies més alt que el 58 % dels 31 municipis de la seva mida · mediana 15 dies
  4. Rebut mitjà d'IBI2025 · Idescat 72 € més baix que el 89 % dels 32 municipis de la seva mida · mediana 187 €
  5. Preu de l'aigua (subministrament)2025 · ACA 0,70 €/m³ més alt que el 56 % dels 31 municipis de la seva mida · mediana 0,67 €/m³
  6. Recollida selectiva2024 · ARC 71,6 % més alt que el 89 % dels municipis de la seva mida · mediana 43,4 %
  7. Licitacions amb una sola oferta2025–2026 · PSCP 0,0 % sense comparació amb els de la seva mida
  8. Participació a les municipals2023 · Generalitat 86,3 % més alt que el 64 % dels 32 municipis de la seva mida · mediana 79,1 %
  9. Dones al ple2023 · Generalitat sense dada d'aquest municipi no en tenim la xifra
  10. Renda neta per persona2023 · INE · no ho decideix l'ajuntament sense dada d'aquest municipi no en tenim la xifra

Les barres diuen on cau, no cap veredicte: un deute alt pot ser una piscina nova, i un rebut alt, un servei més. Cada fila porta al bloc que ho explica. Per triar les xifres i els municipis hi ha el comparador, i per veure els 947 ordenats, els rànquings.

Què t'hi jugues el 23 de maig del 2027

  • Regidories en joc 3 es reparteixen el 23 de maig del 2027
  • En calen 2 per governar sense pactar amb ningú
  • Les té CM 2 de 3 · majoria absoluta
  • Canvis de mans des del 1979 1 en 12 eleccions · entre els 947 →

Aquí es vota diferent. Savallà del Comtat funciona amb consell obert: no es tria una llista tancada, i per això la brúixola hi tindrà un altre format.

Estem preparant una brúixola electoral per a Savallà del Comtat: 25 preguntes sobre el teu poble i què n'ha dit cada candidatura, amb l'evidència al costat. Avisa'm quan s'obri

La lletra petitaLa data és la del calendari electoral: les eleccions municipals se celebren el quart diumenge de maig, i el 2027 cau el 23. Les candidatures no es coneixeran fins a finals d'abril del 2027, quan la Junta Electoral les proclami.

Qui mana, i com hi va arribar

Francisco Javier Jacobo Baeza: ERC-AM · vots: 21 · 48,8 % · regidories: 1 de 3 Isidre Balcell Capdevila: CM · al govern · vots: 22 · 51,2 % · regidories: 2 de 3 Jordi Aymerich Franquesa: CM · al govern · vots: 22 · 51,2 % · regidories: 2 de 3
3 regidories · la ratlla marca la majoria absoluta, que són 2. Cada cercle és una regidoria: es poden comptar
La lletra petitaCalen 2 regidories de 3 per aprovar-hi res tot sol. L'índex de fragmentació que hi havia aquí (partits efectius) s'ha tret: l'hemicicle ja ho ensenya i es pot comptar amb els dits, i el número obligava a explicar-lo cada vegada.

Qui seu al ple

Governa CM amb 2 de 3 regidories, majoria absoluta. La seu electrònica no marca qui és a l'equip de govern, i per això aquí no s'assenyala ningú com a govern ni com a oposició.

La lletra petitaComposició del ple segons la seu electrònica del mateix ajuntament, consultada el 2026-08-29. Va més al dia que el registre de la Generalitat. Cada cara porta a la fitxa de la persona; el nom i el càrrec hi són, i també en passar-hi per sobre. Les fotografies les publica l'ajuntament al seu portal de transparència (fitxa original); les reproduïm en mida petita i les retirem a la primera petició de la persona. Hi surten nom, càrrec i grup, que és el que deriva del càrrec públic; cap dada de contacte.

Les alcaldies des del 1979

6 persones han ocupat l'alcaldia de Savallà del Comtat des de les primeres eleccions municipals democràtiques.

MandatAlcaldiaPartitDes de
2023-2027 Isidre Balcell Capdevila CM 17 de juny del 2023
2019-2023 Joan Altimís Santacana JxCAT 15 de juny del 2019 segons el Ministeri
2015-2019 Joan Altimís Santacana CIU 13 de juny del 2015 segons el Ministeri
9 alcaldies anteriors, fins al 1979
MandatAlcaldiaPartitDes de
2011-2015 Juan Altimís Santacana Convergència i Unió 11 de juny del 2011 segons el Ministeri
2007-2011 Joan Altimís Santacana CIU 16 de juny del 2007
2003-2007 Jordi Solé Poblet CIU 14 de juny del 2003
1999-2003 Jordi Solé Poblet CIU 3 de juliol del 1999
1995-1999 Joan Altimis Santacana CIU 17 de juny del 1995
1991-1995 Isidre Balcell Tous CIU 15 de juny del 1991
1987-1991 Isidre Balcell Tous va arribar a mig mandat CIU 28 de novembre del 1987
1983-1987 Salvador Aymerich Solé CIU 23 de maig del 1983
1979-1983 Magin Altimis Ibañez CIU 19 d'abril del 1979

El que va marcat «segons el Ministeri» —fins quan va durar una alcaldia, alguna data de possessió que a la Generalitat li falta, o un pas sencer— ve dels fulls «Alcaldes por mandato» del Sistema d'Informació Local del Ministeri de Política Territorial, que tampoc no diu mai per què algú plega.

Quant fa que mana el mateix

La lletra petita

Hi ha hagut 1 alternança de força a l'alcaldia, i 6 persones diferents l'han ocupada. La font no publica la data de constitució de les legislatures del 2011 al 2023 i s'ha pres la de la legislatura.

Quant es mou el ple d'una elecció a l'altra. De mitjana, 12,1 de cada 100 escons canvien de família política entre dues eleccions. Zero voldria dir un ple calcat; cent, que no hi queda res del repartiment anterior. La mediana dels 30 municipis fins a 100 habitants és 18,9. Calculat sobre 11 de 11 trams: els que tenen massa escons de llistes locals no hi entren, perquè allà l'índex mesuraria els noms de les candidatures i no el vot.

Els vots que no van arribar al ple. 1 vots del 2023 —el 2,3 % dels emesos— no van elegir ningú: ni un regidor. La mediana dels 23 municipis fins a 100 habitants és 14,7 %. Respecte del 2019, −46,6 punts.

Al vot sense regidoria hi entren els vots a candidatures que es van quedar sense cap regidoria, els nuls i els blancs. El denominador són els vots emesos i no el cens: això no parla de qui no va anar a votar —que té el seu propi bloc— sinó de qui hi va anar i va tornar a casa sense representació. No és cap defecte del sistema ni cap veredicte: és una conseqüència de repartir un nombre enter de regidories, i qui llegeix que ho jutgi.

2 persones han entrat al ple a mig mandat, rellevant algú que va plegar: les fonts obertes no en publiquen el motiu, i de canvis de grup no n'informem perquè la font escriu les mateixes sigles de maneres diferents.

Què ha fet aquest govern amb els comptes

El balanç del mandat

Compara el primer exercici liquidat d'aquest mandat (2023) amb l'últim que consta (2025).

Indicador2023canvi2025Diferència
El que el poble deu, per habitantdeute viu a 31 de desembre dividit pel padró d'aquell any 0 € → 0 € sense canvi
El que sobra cada anyun cop pagat el funcionament i les quotes del deute (estalvi net) 9,4 % ↑ 14,9 % +5,5 % el mandat anterior, −36,6 %
Del que pressuposten per invertir, quant gastensobre el pressupost definitiu d'inversions, amb les modificacions incloses 69,9 % ↓ 53,9 % −16,0 % el mandat anterior, +41,2 %
Invertit per habitantcapítol 6 liquidat 4.710 € ↑ 7.030 € +2.320 € el mandat anterior, +2.968 €
Part dels ingressos que va a personalno és la plantilla: hi pesen el conveni, l'antiguitat i el que està externalitzat 30,1 % ↑ 34,6 % +4,5 % el mandat anterior, +11,6 %
Dies que triguen a pagar els proveïdorsperíode mitjà de pagament; per sobre de 30 dies és un incompliment 7 dies ↑ 16 dies +9 dies el mandat anterior, +4 dies

Cada any d'aquest mandat s'han quedat sense gastar, de mitjana, 278.624 € del pressupost d'inversions. No se sumen els anys: els crèdits que no es gasten es traspassen al següent i es tornarien a comptar. Un pressupost d'inversions molt poc executat sol voler dir que s'ha pressupostat de més, no necessàriament que no s'hagi fet res.

La lletra petitaHi ha 3 exercicis liquidats dels 4 que té el mandat: les liquidacions triguen, i el darrer any encara no hi és. Que una xifra millori o empitjori no vol dir que s'hagi fet bé o malament: vol dir que ha canviat.

Com queda respecte dels seus

Comparat amb els 32 municipis catalans fins a 100 habitants. No destaca en cap indicador i va endarrerit en 2.

La lletra petitaCada barra és la posició dins del grup, i sempre vol dir el mateix: com més llarga, millor està aquest municipi en aquell indicador. Comparar-lo amb tot Catalunya barrejaria Barcelona amb pobles de tres-cents habitants i no voldria dir res.

Deute per habitant, any a any

0 €250 €500 €750 €1.000 € AltimísBalcell 201520172019202120232025 Deute per habitant: 2015 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 985 € · respecte a la mediana: 0 € · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2016 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 853 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2015: 0 € · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2017 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 51 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2016: 0 € · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2018 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 6 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2017: 0 € · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2019 · 24 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 30 € · respecte a la mediana: +24 € · respecte al 2018: +24 € · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2020 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 9 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2019: −24 € · −100 % · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2021 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 59 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2020: 0 € · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2022 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 0 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2021: 0 € · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2023 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 7 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2022: 0 € · mandat: Balcell (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2024 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 1 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2023: 0 € · mandat: Balcell (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2025 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 11 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2024: 0 € · mandat: Balcell (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre) 0 €500 €1.000 € Altimís 2015201920232025 Deute per habitant: 2015 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 985 € · respecte a la mediana: 0 € · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2016 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 853 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2015: 0 € · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2017 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 51 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2016: 0 € · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2018 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 6 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2017: 0 € · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2019 · 24 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 30 € · respecte a la mediana: +24 € · respecte al 2018: +24 € · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2020 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 9 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2019: −24 € · −100 % · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2021 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 59 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2020: 0 € · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2022 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 0 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2021: 0 € · mandat: Altimís (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2023 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 7 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2022: 0 € · mandat: Balcell (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2024 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 1 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2023: 0 € · mandat: Balcell (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2025 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 11 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2024: 0 € · mandat: Balcell (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)
aquest municipi la meitat central dels municipis fins a 100 habitants la seva mediana
Deute per habitant, amb la meitat central dels municipis fins a 100 habitants
AnyDeute per habitant Mediana del grup
20150 € 0 €
20160 € 0 €
20170 € 0 €
20180 € 0 €
201924 € 0 €
20200 € 0 €
20210 € 0 €
20220 € 0 €
20230 € 0 €
20240 € 0 €
20250 € 0 €
La lletra petitaDeute viu a 31 de desembre de cada any, dividit pel padró d'aquell any; l'últim exercici tancat que consta és el 2025. Les comparacions són amb els 32 municipis catalans fins a 100 habitants, no amb tot Catalunya: comparar un poble amb Barcelona no diu res. Això no és una nota al govern: diu com estan els comptes, no si algú ho ha fet bé.

Com ha anat aquests quatre anys

El que ha canviat des del començament del mandat, i el mateix canvi als municipis de la seva mida.

La xifra de la dreta és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Un poble que millora menys que els seus no ha millorat: s'ha quedat enrere, i al revés. No hi posem cap veredicte: hi són les dues xifres i qui llegeix que jutgi.

La lletra petitaDe l'aigua només se'n compara el tram del subministrament, que és l'únic que vol dir el mateix a tots els municipis. El cànon el fixa la Generalitat i no compta com a decisió municipal.La població no la decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.

On han posat els diners, servei a servei

el zero aquest municipi el mateix canvi als municipis fins a 100 habitants
Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025, amb el mateix canvi als municipis fins a 100 habitants
QuèCanvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025Municipis fins a 100 habitants
Vies públiques+1766,0 €/hab−0,5 €/hab
Enllumenat públic+899,0 €/hab0,0 €/hab
Aigua potable+197,8 €/hab+12,1 €/hab
Clavegueram−56,6 €/hab0,0 €/hab
Òrgans de govern+56,5 €/hab+4,6 €/hab
Parcs i jardins−47,1 €/hab0,0 €/hab
Instal·lacions esportives−46,8 €/hab0,0 €/hab
Escombraries i residus+40,3 €/hab0,0 €/hab
Els altres 2 programes, amb la mateixa escala
el zero aquest municipi el mateix canvi als municipis fins a 100 habitants
Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025, amb el mateix canvi als municipis fins a 100 habitants
QuèCanvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025Municipis fins a 100 habitants
Serveis socials+19,4 €/hab0,0 €/hab
Biblioteques i arxius+16,8 €/hab0,0 €/hab
La lletra petitaEuros per habitant liquidats, del 2023 al 2025, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Gastar-hi més no vol dir fer-ho millor: vol dir haver-hi posat més diners. La ratlla grisa és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Els programes on l'ajuntament no hi posava res ni al començament ni al final del mandat no hi surten.

Com ha anat la seguretat

El Ministeri de l'Interior només publica el balanç de criminalitat dels municipis de més de 20.000 habitants —70 a Catalunya—, i aquest no hi és. El que es publica per a tot Catalunya —els fets penals que coneixen els Mossos— va per àrea bàsica policial, que agrupa municipis sencers, i no es pot atribuir a un poble sol: val més cap xifra que una xifra d'una altra banda.

Què hi decideix l'ajuntament. La seguretat aquí la porten sobretot els Mossos d'Esquadra i, als ports, aeroports i fronteres, la Policia Nacional i la Guàrdia Civil. El que hi posa l'ajuntament és la policia local, les ordenances de civisme, l'enllumenat i l'urbanisme: l'entorn on passen les coses, no la investigació dels delictes.

Quants vehicles hi ha

El 2024 hi havia 67 vehicles domiciliats: 1.340 per cada 1.000 habitants, i 61 de cada 100 són turismes.

Mena de vehicle2024del parcper 1.000 hab.
Turismes 41 61,2 % 820
Motocicletes 9 13,4 % 180
Camions, furgonetes i tractors industrials 14 20,9 % 280
Autobusos i altres 3 4,5 % 60
Total 67 100,0 % 1.340

Compta els vehicles amb permís de circulació domiciliats al municipi a final d'any, no els que hi circulen: un poble amb una empresa de lloguer o una flota d'autocars pot tenir més vehicles que veïns. Els ciclomotors no hi són.

Què hi decideix l'ajuntament. El permís de circulació el dona la DGT, i que hi hagi més o menys vehicles depèn de si hi ha tren o autobús, de si el poble és dispers i de si hi ha empreses que hi domicilien flotes. El que hi posa l'ajuntament és l'impost de vehicles, l'aparcament regulat, els carrils bici i la zona de baixes emissions si en té.

Font: Idescat, a partir de la DGT., parc de vehicles del 2024, actualitzat el 2025-11-10, consultat el 2026-09-03. La taxa es fa amb el padró del 2024 (50 habitants). La comparació és amb els municipis del mateix tram de població i només amb els que tenen la dada.

Els diners: quants són, d'on surten i on van

Quant gasta en total

El que aquest ajuntament ha acabat gastant, abans de mirar en què.

D'aquest exercici no en tenim què és habitual als municipis de la seva mida, i per tant la xifra va sola. Sense comparació no diu si és molta o poca.

Això és una liquidació, no un pressupost. El pressupost és el que el ple aprova abans de començar l'any; la liquidació és el que l'ajuntament ha acabat reconeixent com a obligació, amb les modificacions de l'exercici incloses. No són la mateixa cosa i barrejar-les seria un error: del pressupost aprovat no hi ha cap font amb la mateixa definició per als 947 municipis, i per això aquesta pàgina no en publica cap xifra.

La lletra petitaObligacions reconegudes netes, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Els euros per habitant de cada exercici es divideixen pel padró d'aquell any. Liquidació del pressupost per programes, Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals.

D'on surten

Aquests són els ingressos que l'ajuntament decideix directament: impostos, taxes i preus públics. Les transferències d'altres administracions no hi entren.

2.053 € per habitant en impostos i taxes municipals, sumant-ho tot.

La lletra petitaRecaptat el 2025, en euros per habitant. La marca vertical és la mediana de tots els municipis catalans amb dada. És el que es recapta al terme dividit pels empadronats, no el que paga cada veí: on hi ha moltes segones residències, part de l'IBI el paga gent que no hi viu.

On van

La lletra petitaLiquidat el 2025. Les àrees són les de la classificació per programes, iguals per a tots els ajuntaments, i sumen el total. Les que no hi surten són zero: l'ajuntament no hi destina res.

Què paga la gent

El que costa l'aigua, el que surt al rebut de l'IBI i els tipus que vota el ple, amb els avisos que fan que aquestes xifres es puguin comparar sense mentir.

L'aigua

Subministrament, el tram comparable
0,704 € per metre cúbic, el 2025 Als 31 municipis fins a 100 habitants el més habitual són 0,670 €.
Cànon de l'aigua
0,433 € per metre cúbic · no és municipal El cànon de l'aigua el fixa la Generalitat, no l'ajuntament: és idèntic el 2023 i el 2025 a 913 dels 947 municipis i no compta com a decisió municipal.
Total del rebut
1,206 € per metre cúbic, segons el full de l'ACA, cànon inclòs · inclou el clavegueram i la depuració
Gestió
gestió directa, a càrrec de Ajuntament De Savallà Del Comtat
Tarifa social
De tarifa social, la font no en diu res. Una casella buida no està definida al full de l'ACA: no vol dir que el municipi no tingui tarifa social, vol dir que la font no ho diu.
Canvi del 2023 al 2025
0,0 % de 0,704 € a 0,704 € · als 7 de la seva mida amb la variació interpretable, 0,0 %
La lletra petitaPreus del full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, actualitzat el 2025-07-11. Aquest municipi va revisar les tarifes el 2024-04-17. La xifra que es pot comparar entre municipis és la del subministrament.

L'IBI

Del 2023 al 2025 el rebut mitjà ha passat de 71 € a 72 € (+1,8 %). Als 31 municipis de la seva mida on la variació és atribuïble al ple, la mediana ha estat +0,1 %.

La lletra petitaRebut mitjà = quota íntegra dividida pels rebuts. No és el tipus impositiu. No és el tipus impositiu que vota el ple: dos pobles amb el mateix tipus tenen rebuts diferents si el cadastre els valora diferent. Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI), taula 173 · Idescat.

Els tipus que vota el ple

Activitats (IAE), màxim
1,2
IBI urbà
0,4 %
Cotxe de 12-16 CV
71,94 €
Última revisió cadastral
1990
La lletra petitaTipus vigents el 2025, tal com els declara cada ajuntament al mateix formulari. No els comparem amb els d'altres municipis a propòsit: un tipus més alt no vol dir un rebut més alt, perquè el que mana és el valor cadastral i la majoria de municipis el tenen revisat fa dècades. El que es paga de veritat és el rebut mitjà de més amunt, en euros.

Què costa el govern, i què se'n pot saber

El que l'ajuntament dedica a retribuir els membres del seu govern, què en publica de cada regidoria i qui, a més, té un càrrec en un altre ens. Cap xifra de sou individual: la que publiquen els ajuntaments és només la part que paguen ells, i publicar-la exculparia.

Comparat amb els 25 municipis fins a 100 habitants dels quals en tenim la liquidació.

Del 2023 al 2024, el que l'ajuntament hi dedica ha passat de 12.104 € a 14.000 € (+15,7 %).

La lletra petitaEuros corrents, sense descomptar la inflació. «Per regidoria» és el total del municipi dividit pels escons del ple, no el que cobra cap regidor: en la majoria de plens només una part dels membres té dedicació. Les dietes i les indemnitzacions de l'article 23 inclouen el personal i no només els electes, i no se sumen mai amb les retribucions dels òrgans de govern. Les files de regidoria d'aquest full no porten nom: diuen quantes en cobren i quant, mai qui. «Sense dedicació» amb import vol dir assistències i indemnitzacions, no un sou. El que declara aquest ajuntament al Ministeri: Inventari de retribucions dels membres de les corporacions locals (ISPA 2025), Ministeri per a la Transformació Digital i de la Funció Pública, consultat el 2026-08-30.

Què en publica l'ajuntament

Aquí no hi ha cap import, i no és un descuit.

De les 3 regidories amb fitxa, cap no publica res del que cobra: ni una xifra de retribució, ni si en cobra d'altres administracions, ni dietes, ni indemnitzacions, ni la declaració de béns.

Apartat per apartat
Què publica aquest ajuntament de cada regidoria
Del que cobren els electesRegidories
Publica una xifra de retribució cap
Diu si en cobra d'altres administracions cap
Publica les dietes cap
Publica les indemnitzacions cap
Publica la declaració de béns cap

D'aquests camps només se'n compta la resposta, mai l'import. La xifra que hi publica un ajuntament sol ser només la part que paga ell: a Rubí, l'alcaldessa hi consta amb 17.027,70 € quan cobra 90.940,08 € més de la Diputació de Barcelona. Una xifra baixa exculpa, i publicar-la faria més mal que no publicar-ne cap. La declaració de béns no se'n descarrega: el robots.txt de seu-e prohibeix l'enllaç del document, i aquí només es diu si existeix, amb l'enllaç a la fitxa oficial per a qui la vulgui llegir.

La lletra petitaConsultat el 2026-08-29 a seu-e.cat (Consorci AOC), mòdul de càrrecs electes.

Què contracta, i amb quanta competència

Quant ha adjudicat aquest ajuntament i quantes de les seves licitacions van rebre una sola oferta, comparat amb els municipis de la seva mida.

Una sola oferta no vol dir que res s'hagi fet malament: hi ha serveis amb un únic proveïdor possible a la comarca. Vol dir que en aquell concurs no hi va haver competència, i qui llegeix que ho jutgi.

La font només publica adjudicacions de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026: és una finestra curta i no s'hi pot llegir cap tendència. Els noms de les empreses adjudicatàries hi són i aquí no es publiquen; qui vulgui saber qui ha guanyat cada contracte té l'enllaç a la plataforma.

La lletra petitaFont: Plataforma de Serveis de Contractació Pública (PSCP), via dades obertes de l'AOC.

Les escombraries: el que costen i el que se'n recull

Els euros que hi van i el que se'n recull bé, any a any i amb la mateixa base temporal. És l'única manera de mirar un pressupost i veure què n'ha sortit.

Despesa en escombraries i taxa de recollida selectiva, any a any
AnyEscombrariesRecollida selectiva
2023151,0 €72,7 %
2024168,1 €71,6 %
2025191,3 €—
Recollida selectiva
Quilos per habitant
La lletra petitaQuants diners costa recollir les escombraries, que és la despesa que tothom paga per taxa i tothom veu passar pel carrer. La despesa és en euros per habitant d'obligacions reconegudes netes, sense descomptar la inflació. Dels 945 ajuntaments que van liquidar el 2024, 816 hi destinen alguna cosa i 129 no hi destinen ni un euro. «liquidacio: false» vol dir que aquell exercici encara no s'ha liquidat i no en sabem res. Un import de 0 € vol dir que l'ajuntament ha presentat els comptes i no hi ha destinat cap euro.

No hi posem cap veredicte: gastar-hi més no vol dir fer-ho millor, i reciclar més amb menys diners tampoc no vol dir que la despesa sobri. Hi són les dues sèries i les dels seus.

El ple, elecció a elecció

L'ajuntament ha canviat de mans 1 vegada en 12 eleccions.

  • ERC
  • CiU
  • Junts
L'alçada de cada tros és la seva part del ple. La ratlla horitzontal és la majoria absoluta: qui la travessa, governa sol. Sota cada columna, l'any i les regidories que tenia el ple. La força més votada porta un contorn gruixut.
La lletra petitaCada columna és el ple sortit d'una elecció, i cada tros, una força. Comparem per força i no per sigles perquè les coalicions locals es rebategen sovint: el mateix partit hi surt com a PSC-PSOE, PSC-PM i PSC-CP segons l'any. Les llistes sense marca supramunicipal van totes juntes com a «llistes locals». Les tres últimes, candidatura a candidatura. Regidories obtingudes el 2015, el 2019 i el 2023, ara sí amb el nom exacte de cada llista.
Regidories per candidatura a cada elecció
2023
2CM 1ERC-AM
  • CM 2
  • ERC-AM 1
2019
1JUNTS
  • JUNTS 1
2015
1CiU
  • CiU 1
Els noms van tal com estan inscrits, amb les majúscules i els guions de la font: «BARCELONA EN COMÚ-ECG» i «ERC-MESBcnCO-ACatSí» estan escrits així de debò. No els endrecem perquè dins d'aquests noms hi ha sigles de partits i de coalicions, i posar-les en minúscula convertiria una marca registrada en una altra cosa.

Aquí es vota persones

Als municipis de fins a 250 habitants no es vota una llista sinó persones: cada elector escriu a la papereta els noms que vol, de la candidatura que vulgui, i surten elegides les més votades (article 184 de la llei electoral). Als que funcionen en consell obert s'elegeix directament només l'alcaldia, i la resta de decisions les pren l'assemblea de veïns. La darrera elecció amb dades aquí és la del 2019; les del 2023 encara no hi són.

El 2019 s'elegia una sola persona, l'alcaldia: el municipi funciona en consell obert entre 3 persones; cada elector podia escriure un sol nom. Van votar 45 dels 51 electors (1 en blanc, 1 nul).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Joan Altimis Santacana JUNTS 23 sí
Francisco Javier Jacobo Baeza SSS - AM 20 no
Manuel Moncayo Tarrago PSC-CP 0 no

Les anteriors

2015 · 1 regidoria, 2 persones

El 2015 s'elegia una sola persona, l'alcaldia: el municipi funciona en consell obert entre 2 persones; cada elector podia escriure un sol nom. Van votar 45 dels 60 electors (6 en blanc, 1 nul).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Joan Altimís Santacana CIU 31 sí
Manuel Moncayo Tarragó PSC-CP 7 no
2011 · 3 regidories, 5 persones

El 2011 s'elegien 3 regidories entre 5 persones; cada elector podia escriure fins a dos noms. Van votar 50 dels 62 electors (2 en blanc, 3 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Juan Altimís Santacana CiU 36 sí
Josep Maria Marimon Solé CiU 21 sí
Isidre Balcell Tous CiU 20 sí
En Manuel Moncayo Tarrago PSC-PSOE 6 no
Jesús Facal Pailos P.P. 0 no
2007 · 1 regidoria, 3 persones

El 2007 s'elegia una sola persona, l'alcaldia: el municipi funciona en consell obert entre 3 persones; cada elector podia escriure un sol nom. Van votar 51 dels 62 electors (5 en blanc).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Juan Altimis Santacana CIU 35 sí
Manuel Moncayo Tarrago PSC-PM 11 no
Concepcion Vericat Sales PP 0 no
2003 · 1 regidoria, 3 persones

El 2003 s'elegia una sola persona, l'alcaldia: el municipi funciona en consell obert entre 3 persones; cada elector podia escriure un sol nom. Van votar 51 dels 60 electors (1 en blanc).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Jordi Sole Poblet CIU 45 sí
Manuel Moncayo Tarrago PSC-PM 5 no
Antonia Jimenez Jimenez PP 0 no
1999 · 1 regidoria, 6 persones

El 1999 s'elegia una sola persona, l'alcaldia: el municipi funciona en consell obert entre 6 persones; cada elector podia escriure un sol nom. Van votar 49 dels 64 electors (4 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Jordi Sole Poblet (indepe Ndent) CIU 37 sí
Manuel Moncayo Tarrago PSCPMC 8 no
Francisco Guillen Garcia (independent) PP 0 no
Francisco Pau Marti PP 0 no
Jose Miguel Gil Muria FIC 0 no
Maria Asuncion Morcillo L Ozano PP 0 no
1995 · 1 regidoria, 2 persones

El 1995 s'elegia una sola persona, l'alcaldia: el municipi funciona en consell obert entre 2 persones; cada elector podia escriure un sol nom. Van votar 48 dels 53 electors (2 nuls).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Joan Altimis Santacana (i Nd) CIU 39 sí
Manuel Moncayo Tarrago PSC-PSOE 7 no
1991 · 1 regidoria, 2 persones

El 1991 s'elegia una sola persona, l'alcaldia: el municipi funciona en consell obert entre 2 persones; cada elector podia escriure un sol nom. Van votar 44 dels 51 electors (1 en blanc).

PersonaCandidaturaVotsElegida
Isidro Balcells Tous CIU 33 sí
Pere Ramon Roset Llorach UNIC 10 no
1983 · 5 regidories, 5 persones

El 1983 s'elegien 5 regidories entre 5 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 41 dels 51 electors.

PersonaCandidaturaVotsElegida
Salvador Aymerich Sole CIU 33 sí
Isidro Balcell Tous CIU 29 sí
Luis Fort Marimon CIU 25 sí
Jose Carol Valldosera CIU 22 sí
Jose Santacana Amenos CIU 20 sí
1979 · 5 regidories, 10 persones

El 1979 s'elegien 5 regidories entre 10 persones; cada elector podia escriure fins a quatre noms. Van votar 34 dels 64 electors.

PersonaCandidaturaVotsElegida
Magín Altimis Ibáñez CIU 26 sí
Isidro Ballcells Tous CIU 24 sí
José Santacana Amenos CIU 24 sí
Salvador Aymerich Sole CIU 19 sí
Luis Fort Marimón CIU 18 sí
Agapito Aguilera Pérez PTC 0 no
Antonio Berber Esteban PTC 0 no
Inés Arroyo Sánchez PTC 0 no
Josefa Egea Moya PTC 0 no
Valentín Sacrista Mateo PTC 0 no

Font: Ministeri de l'Interior, fitxers de candidats dels municipis de menys de 250 habitants de les municipals 1979-2019, consultats el 2026-09-03. Els noms s'escriuen com els publica el Ministeri; l'enllaç porta a la fitxa de qui és avui al ple amb el mateix nom.

Qui hi va anar a votar

On cau entre els de la seva mida, el 2023 els 32 municipis fins a 100 habitants
aquest municipi, 86,3 %
  • El més baix 51,3 %
  • La mediana del grup el municipi del mig79,1 %
  • El més alt 100,0 %

El cens i la participació des del 1979

El 2023 el cens electoral era de 51 persones i hi van votar 44, el 86,3 %. Des del 1979 el cens ha minvat un 20,3 %: el màxim va ser el del 1979 (64) i el mínim el del 1983 (51). La participació més alta va ser la del 1995 (90,6 %) i la més baixa la del 1979 (53,1 %).

Les xifres, elecció a elecció
EleccióCensVotantsParticipacióMediana dels de la seva midaEn blanc
1979643453,1 %64,2 %0
1983514180,4 %76,0 %0
1987533056,6 %67,8 %1
1991514486,3 %78,1 %1
1995534890,6 %81,8 %0
1999644976,6 %78,1 %0
2003605185,0 %80,9 %1
2007625182,3 %79,3 %5
2011625080,6 %83,8 %2
2015604575,0 %77,7 %6
2019514588,2 %85,4 %1
2023514486,3 %79,2 %0

Què hi decideix l'ajuntament. El cens el fa l'Oficina del Cens Electoral a partir del padró, i que creixi o minvi és demografia: gent que arriba, gent que marxa i gent que fa divuit anys. La participació depèn de la mida del municipi i de com de disputada és l'elecció; un ajuntament hi pot posar informació i meses a prop, i poca cosa més.

Font: Processos electorals · Participació, Generalitat de Catalunya, Subdirecció General de Processos Electorals i Democràcia Directa, 1979-2023, consultat el 2026-09-03. La participació és votants sobre cens, calculada aquí. La mediana és la dels municipis fins a 100 habitants segons el padró d'avui, també a les eleccions antigues, i només amb els que tenen la dada.

Qui hi viu

El cens del 2025 hi compta 49 persones. Del 2023 ençà, −4 persones (−7,5 %), quan als 32 municipis de la seva mida la variació habitual ha estat −2,5 %.

Això no ho decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.

Les edats, el 2025: el pes de cada tram sobre la població censada
EdatAquíDes del 2021A tot CatalunyaDel 2023 al 2025Als 32 de la seva mida
De 0 a 15 anys 4,1 % 14,4 % +2,2 punts −0,1 punts
De 65 anys o més 24,5 % 19,7 % −3,8 punts +0,4 punts
Edat mitjana 53,4 anys 43,7 anys −1,0 anys +0,2 anys

Població. Per grups d'edat · Idescat

També: 1 infants de 0 a 2 anys Població. Per grups d'edat · Idescat · 0 persones de 85 anys o més Població. Per grups d'edat · Idescat · 23 hi consten al padró però viuen a l'estranger Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe · Idescat.

Padró i cens, els anys que falten, i les dues xifres de l'origen

Al padró n'hi ha 49 i al cens 49: exactament els mateixos. El padró compta persones empadronades i el cens estima qui hi resideix. Als municipis turístics el padró sol anar per sobre. Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí.

Persones que no tenen la nacionalitat espanyola. NO és el mateix que haver nascut fora: n'hi ha que han nascut aquí, i n'hi ha de nascudes fora que sí que tenen nacionalitat espanyola.

Els percentatges d'aquest bloc —d'on ve la gent i quines edats hi ha— no poden anar tan enrere: surten del cens de població, que l'Idescat publica any a any des del 2021 i que abans no existeix amb aquesta definició. El padró sí que hi va, i és l'única sèrie d'aquest bloc que s'ha pogut allargar.

D'on ve la gent: dues xifres que no compten el mateix. El 2025, 0 persones (0,0 %) tenen nacionalitat estrangera i 3 persones (6,1 %; a tot Catalunya, 25,1 %) han nascut a l'estranger. Persones nascudes fora d'Espanya, tinguin la nacionalitat que tinguin. NO és el mateix que ser estranger: la majoria de qui fa anys que hi viu té nacionalitat espanyola. Població. Per lloc de naixement · Idescat

Entre les dues xifres hi ha 3 persones de diferència, i la més alta és la del lloc de naixement. Són dos recomptes de coses diferents, no dues estimacions de la mateixa cosa. Ni la suma ni la resta de tots dos vol dir res.

Les edats, què compta cada fila: Persones de 0 a 15 anys sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. Persones de 65 anys o més sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. Edat mitjana de la població censada, calculada per l'Idescat.

Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Les condicions d'ús de les seves API són a idescat.cat; la llista de taules d'aquest municipi és al peu de la pàgina.

Dones i homes

La lletra petitaLa mediana del grup es calcula només amb els municipis dels quals tenim la llista d'electes sencera, i per això aquest no hi entra ni s'hi compara. La llei electoral demana llistes equilibrades —ni més d'un 60 % ni menys d'un 40 % de cap sexe—, i això és de les llistes, no del resultat.

Nascuts aquí, segons Wikidata

Wikidata hi situa 2 persones nascudes, i són aquestes.

D'on surt el retrat

Lloc de naixement (P19) segons Wikidata (dades CC0 1.0), consultat el 3 de setembre del 2026. Es pot comprovar i completar a l'element Q739975.

Què en sabem i què no

Tenim indexades 22 actes de sessions des del juny del 2023, l'última del 19 de juny del 2026.

El seu portal de transparència publica 102 dels 158 apartats que li tocarien (65 %).

Els 5 apartats que hi consten publicats, un per un
  • Retribucions, indemnitzacions i dietes 89 % actualitzat el 2022
  • Declaracions de béns i activitats dels càrrecs 82 % actualitzat el 2022
  • Incompatibilitats dels càrrecs 39 % actualitzat el 2022
  • Compte general (els comptes anuals) 100 %
  • Execució del pressupost, trimestre a trimestre 92 % actualitzat el 2022
La barra de cada apartat és quants dels 936 ajuntaments catalans el publiquen. El que no surti en aquesta llista no vol dir que l'ajuntament no ho publiqui: el conjunt del Consorci AOC no distingeix entre un apartat que no s'ha omplert i un que no hi consta, i no volem acusar ningú d'opac amb una dada que no ho diu.

Els papers d'aquest mandat

El cartipàs del mandat 2023-2027 és el document que diu quina àrea porta cada regidoria i quines competències s'han delegat. Publicat el 25 de setembre del 2025. Cartipàs municipal per al mandat 2023-2027.

4 ordenances i reglaments s'han aprovat des del 2023. Els últims:

La lletra petitaFonts: Cartipàs: organització política (CIDO), via dades obertes de l'AOC · Ordenances reguladores i reglaments (CIDO), via dades obertes de l'AOC.
Les actes: què n'hem llegitLes actes d'aquest municipi les tenim indexades però no llegides: buidar-les punt per punt es fa als municipis de més de 20.000 habitants, on una votació dividida és una notícia i no una excepció. Fins que hi arribem, tot el que hi ha en aquesta pàgina surt de dades obertes i de càlculs que qualsevol pot repetir.

Tot el que hi ha en aquesta pàgina, en CSV i en JSON, amb l'esquema documentat de cada camp i la seva font.

D'on surt tot això

La lletra petitaEls càlculs derivats —qui governa contra qui va guanyar, els canvis d'alcaldia a mig mandat, la fragmentació i la paritat— són nostres i es poden reproduir amb el codi del projecte.