Ves al contingut
esborrany · dades obertes

Lluçanès · Barcelona

Oristà

555 habitants · 71,4 km² · 7,8 hab./km² · 468 m · oristanencs · 7 regidories al ple · llistes tancades

Governa CM, la llista més votada, amb majoria absoluta.

Marc Sucarrats Sabates Alcaldia · CM

Oristà, entre els 947 municipis de Catalunya

On cau entre els seus

Comparat amb els 294 municipis de 251 a 1.000 habitants, que és el que vol dir «els seus» a tota la fitxa. Cada barra va del municipi més baix del grup al més alt; la ratlla del mig és la mediana i el punt de coral, aquest municipi.

  1. Deute per habitant2025 · AOC 0 € sense comparació amb els de la seva mida
  2. El que sobra cada any (estalvi net)2025 · AOC 23,6 % més alt que el 84 % dels 294 municipis de la seva mida · mediana 13,7 %
  3. Dies que triga a pagar els proveïdors2025 · AOC 11 dies més baix que el 59 % dels 289 municipis de la seva mida · mediana 14 dies
  4. Rebut mitjà d'IBI2025 · Idescat 231 € més baix que el 63 % dels 294 municipis de la seva mida · mediana 280 €
  5. Preu de l'aigua (subministrament)2025 · ACA 1,96 €/m³ més alt que el 93 % dels 293 municipis de la seva mida · mediana 0,93 €/m³
  6. Recollida selectiva2024 · ARC 69,0 % més alt que el 77 % dels municipis de la seva mida · mediana 57,2 %
  7. Licitacions amb una sola oferta2025–2026 · PSCP 25,0 % sense comparació amb els de la seva mida
  8. Participació a les municipals2023 · Generalitat 77,6 % més alt que el 72 % dels 294 municipis de la seva mida · mediana 72,6 %
  9. Dones al ple2023 · Generalitat 43,0 % més alt que el 54 % dels 291 municipis de la seva mida · mediana 43,0 %
  10. Renda neta per persona2023 · INE · no ho decideix l'ajuntament 16.539 € més alt que el 67 % dels 294 municipis de la seva mida · mediana 15.832 €

Les barres diuen on cau, no cap veredicte: un deute alt pot ser una piscina nova, i un rebut alt, un servei més. Cada fila porta al bloc que ho explica. Per triar les xifres i els municipis hi ha el comparador, i per veure els 947 ordenats, els rànquings.

Què t'hi jugues el 23 de maig del 2027

  • Regidories en joc 7 es reparteixen el 23 de maig del 2027
  • En calen 4 per governar sense pactar amb ningú
  • Les té CM 4 de 7 · majoria absoluta
  • Canvis de mans des del 1979 7 en 12 eleccions · entre els 947 →

Estem preparant una brúixola electoral per a Oristà: 25 preguntes sobre el teu poble i què n'ha dit cada candidatura, amb l'evidència al costat. Avisa'm quan s'obri

La lletra petitaLa data és la del calendari electoral: les eleccions municipals se celebren el quart diumenge de maig, i el 2027 cau el 23. Les candidatures no es coneixeran fins a finals d'abril del 2027, quan la Junta Electoral les proclami.

Qui mana, i com hi va arribar

Laia Oliver Frauca: FEM-AM · vots: 160 · 44,1 % · regidories: 3 de 7 Olga Franquesa Soler: FEM-AM · vots: 160 · 44,1 % · regidories: 3 de 7 Bruna Rovira Costa: FEM-AM · vots: 160 · 44,1 % · regidories: 3 de 7 Marc Sucarrats Sabates: CM · al govern · vots: 203 · 55,9 % · regidories: 4 de 7 Josep Cabanas Boada: CM · al govern · vots: 203 · 55,9 % · regidories: 4 de 7 Joan Pla Rocadembosch: CM · al govern · vots: 203 · 55,9 % · regidories: 4 de 7 Joan Grau Llado: CM · al govern · vots: 203 · 55,9 % · regidories: 4 de 7
7 regidories · la ratlla marca la majoria absoluta, que són 4. Cada cercle és una regidoria: es poden comptar
La lletra petitaCalen 4 regidories de 7 per aprovar-hi res tot sol. L'índex de fragmentació que hi havia aquí (partits efectius) s'ha tret: l'hemicicle ja ho ensenya i es pot comptar amb els dits, i el número obligava a explicar-lo cada vegada.

Qui seu al ple

La lletra petitaComposició actual del ple segons el registre de càrrecs electes de la Generalitat. Cada cara porta a la fitxa de la persona; el nom i el càrrec hi són, i també en passar-hi per sobre. Hi surten el nom, el càrrec i el grup, que és el que deriva del càrrec públic; cap dada de contacte. Si hi ha un error o vols que retirem alguna cosa, escriu-nos.

Les alcaldies des del 1979

8 persones han ocupat l'alcaldia d'Oristà des de les primeres eleccions municipals democràtiques.

MandatAlcaldiaPartitDes de
2023-2027 Marc Sucarrats Sabates CM 17 de juny del 2023
2019-2023 Marc Sucarrats Sabatés JxCAT 15 de juny del 2019 segons el Ministeri
2015-2019 Marc Sucarrats Sabates CiU 13 de juny del 2015 segons el Ministeri
12 alcaldies anteriors, fins al 1979
MandatAlcaldiaPartitDes de
2011-2015 Vicenç Cornejo Hidalgo GMO-PM 11 de juny del 2011 segons el Ministeri
2011-2015 Marc Sucarrats Sabatés segons Wikidata Partit Demòcrata Europeu Català segons Wikidata 1 de gener del 2015
2007-2011 Vicenç Cornejo Hidalgo PM 16 de juny del 2007
2003-2007 Vicenç Cornejo Hidalgo GMO 14 de juny del 2003
1999-2003 Robert Pardo Maqueda fins al 1 de març del 2002 INDEPENDENTS 3 de juliol del 1999
1999-2003 Ramon Nogue Llora CIU 1 de març del 2002
1995-1999 Josep M. Cabanas Antich INDEPENDENTS 17 de juny del 1995
1991-1995 Joan Bruch Salada CIU 15 de juny del 1991
1987-1991 Ramon Bach Muns CIU 30 de juny del 1987
1983-1987 Joan Vilaseca Magem fins al 16 de juny del 1984 INDEPENDENTS 23 de maig del 1983
1983-1987 Joan Bruch Salada INDEPENDENTS 2 de juliol del 1984
1979-1983 Joan Vilaseca Magem INDEPENDENTS 19 d'abril del 1979

Els mandats que surten més d'una vegada no són cap duplicat: hi va haver un relleu a l'alcaldia sense passar per les urnes.

El que va marcat «segons Wikidata» no és a l'historial de la Generalitat: són passos, motius de relleu o noms sencers de partit que Wikidata (dades CC0) sí que té, afegits sense treure res de la font oficial.

El que va marcat «segons el Ministeri» —fins quan va durar una alcaldia, alguna data de possessió que a la Generalitat li falta, o un pas sencer— ve dels fulls «Alcaldes por mandato» del Sistema d'Informació Local del Ministeri de Política Territorial, que tampoc no diu mai per què algú plega.

Quant fa que mana el mateix

La lletra petita

Hi ha hagut 7 alternances de força a l'alcaldia, i 8 persones diferents l'han ocupada. La font no publica la data de constitució de les legislatures del 2011 al 2023 i s'ha pres la de la legislatura.

Quant es mou el ple d'una elecció a l'altra. De mitjana, 52,4 de cada 100 escons canvien de família política entre dues eleccions. Zero voldria dir un ple calcat; cent, que no hi queda res del repartiment anterior. La mediana dels 291 municipis de 251 a 1.000 habitants és 26,9. Calculat sobre 3 de 11 trams: els que tenen massa escons de llistes locals no hi entren, perquè allà l'índex mesuraria els noms de les candidatures i no el vot.

Els vots que no van arribar al ple. 11 vots del 2023 —el 2,9 % dels emesos— no van elegir ningú: ni un regidor. La mediana dels 292 municipis de 251 a 1.000 habitants és 7,3 %. Respecte del 2019, −16,4 punts.

Al vot sense regidoria hi entren els vots a candidatures que es van quedar sense cap regidoria, els nuls i els blancs. El denominador són els vots emesos i no el cens: això no parla de qui no va anar a votar —que té el seu propi bloc— sinó de qui hi va anar i va tornar a casa sense representació. No és cap defecte del sistema ni cap veredicte: és una conseqüència de repartir un nombre enter de regidories, i qui llegeix que ho jutgi.

Què ha fet aquest govern amb els comptes

El balanç del mandat

Compara el primer exercici liquidat d'aquest mandat (2023) amb l'últim que consta (2025).

Indicador2023canvi2025Diferència
El que el poble deu, per habitantdeute viu a 31 de desembre dividit pel padró d'aquell any 0 € → 0 € sense canvi
El que sobra cada anyun cop pagat el funcionament i les quotes del deute (estalvi net) 28,0 % ↓ 23,6 % −4,5 % el mandat anterior, +12,5 %
Del que pressuposten per invertir, quant gastensobre el pressupost definitiu d'inversions, amb les modificacions incloses 92,5 % ↓ 59,8 % −32,7 % el mandat anterior, +40,2 %
Invertit per habitantcapítol 6 liquidat 449 € ↑ 673 € +224 € el mandat anterior, −445 €
Part dels ingressos que va a personalno és la plantilla: hi pesen el conveni, l'antiguitat i el que està externalitzat 24,3 % → 24,0 % sense canvi
Dies que triguen a pagar els proveïdorsperíode mitjà de pagament; per sobre de 30 dies és un incompliment 15 dies ↓ 11 dies −4 dies el mandat anterior, −4 dies

Cada any d'aquest mandat s'han quedat sense gastar, de mitjana, 324.951 € del pressupost d'inversions. No se sumen els anys: els crèdits que no es gasten es traspassen al següent i es tornarien a comptar. Un pressupost d'inversions molt poc executat sol voler dir que s'ha pressupostat de més, no necessàriament que no s'hagi fet res.

La lletra petitaHi ha 3 exercicis liquidats dels 4 que té el mandat: les liquidacions triguen, i el darrer any encara no hi és. Que una xifra millori o empitjori no vol dir que s'hagi fet bé o malament: vol dir que ha canviat.

Com queda respecte dels seus

Comparat amb els 294 municipis catalans de 251 a 1.000 habitants. Destaca en 2 indicadors i va endarrerit en 1.

La lletra petitaCada barra és la posició dins del grup, i sempre vol dir el mateix: com més llarga, millor està aquest municipi en aquell indicador. Comparar-lo amb tot Catalunya barrejaria Barcelona amb pobles de tres-cents habitants i no voldria dir res.

Deute per habitant, any a any

0 €100 €200 €300 €400 €500 € Sucarrats 201520172019202120232025 Deute per habitant: 2015 · 0 € · mediana dels seus: 192 € · banda dels seus: de 0 € a 498 € · respecte a la mediana: −192 € · −100 % · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2016 · 0 € · mediana dels seus: 141 € · banda dels seus: de 0 € a 404 € · respecte a la mediana: −141 € · −100 % · respecte al 2015: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2017 · 0 € · mediana dels seus: 58 € · banda dels seus: de 0 € a 263 € · respecte a la mediana: −58 € · −100 % · respecte al 2016: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2018 · 1 € · mediana dels seus: 4 € · banda dels seus: de 0 € a 185 € · respecte a la mediana: −3 € · −75 % · respecte al 2017: +1 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2019 · 0 € · mediana dels seus: 1 € · banda dels seus: de 0 € a 156 € · respecte a la mediana: −1 € · −100 % · respecte al 2018: −1 € · −100 % · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2020 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 92 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2019: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2021 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 94 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2020: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2022 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 148 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2021: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2023 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 200 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2022: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2024 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 168 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2023: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2025 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 132 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2024: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre) 0 €200 €400 € Sucarrats 2015201920232025 Deute per habitant: 2015 · 0 € · mediana dels seus: 192 € · banda dels seus: de 0 € a 498 € · respecte a la mediana: −192 € · −100 % · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2016 · 0 € · mediana dels seus: 141 € · banda dels seus: de 0 € a 404 € · respecte a la mediana: −141 € · −100 % · respecte al 2015: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2017 · 0 € · mediana dels seus: 58 € · banda dels seus: de 0 € a 263 € · respecte a la mediana: −58 € · −100 % · respecte al 2016: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2018 · 1 € · mediana dels seus: 4 € · banda dels seus: de 0 € a 185 € · respecte a la mediana: −3 € · −75 % · respecte al 2017: +1 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2019 · 0 € · mediana dels seus: 1 € · banda dels seus: de 0 € a 156 € · respecte a la mediana: −1 € · −100 % · respecte al 2018: −1 € · −100 % · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2020 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 92 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2019: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2021 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 94 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2020: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2022 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 148 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2021: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2023 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 200 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2022: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2024 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 168 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2023: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)Deute per habitant: 2025 · 0 € · mediana dels seus: 0 € · banda dels seus: de 0 € a 132 € · respecte a la mediana: 0 € · respecte al 2024: 0 € · mandat: Sucarrats (font: Consorci AOC, deute viu a 31 de desembre)
aquest municipi la meitat central dels municipis de 251 a 1.000 habitants la seva mediana
Deute per habitant, amb la meitat central dels municipis de 251 a 1.000 habitants
AnyDeute per habitant Mediana del grup
20150 € 192 €
20160 € 141 €
20170 € 58 €
20181 € 4 €
20190 € 1 €
20200 € 0 €
20210 € 0 €
20220 € 0 €
20230 € 0 €
20240 € 0 €
20250 € 0 €
La lletra petitaDeute viu a 31 de desembre de cada any, dividit pel padró d'aquell any; l'últim exercici tancat que consta és el 2025. Les comparacions són amb els 294 municipis catalans de 251 a 1.000 habitants, no amb tot Catalunya: comparar un poble amb Barcelona no diu res. Això no és una nota al govern: diu com estan els comptes, no si algú ho ha fet bé.

Com ha anat aquests quatre anys

El que ha canviat des del començament del mandat, i el mateix canvi als municipis de la seva mida.

La xifra de la dreta és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Un poble que millora menys que els seus no ha millorat: s'ha quedat enrere, i al revés. No hi posem cap veredicte: hi són les dues xifres i qui llegeix que jutgi.

La lletra petitaDe l'aigua només se'n compara el tram del subministrament, que és l'únic que vol dir el mateix a tots els municipis. El cànon el fixa la Generalitat i no compta com a decisió municipal.El preu del lloguer no el decideix l'ajuntament: hi surt com a context del que ha passat al poble, no com a resultat de cap decisió seva.La població no la decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.

On han posat els diners, servei a servei

el zero aquest municipi el mateix canvi als municipis de 251 a 1.000 habitants
Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025, amb el mateix canvi als municipis de 251 a 1.000 habitants
QuèCanvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025Municipis de 251 a 1.000 habitants
Vies públiques+286,0 €/hab0,0 €/hab
Aigua potable+233,8 €/hab+29,3 €/hab
Escombraries i residus+26,8 €/hab+9,4 €/hab
Serveis socials−24,0 €/hab0,0 €/hab
Escoles d'infantil i primària−17,9 €/hab0,0 €/hab
Deute públic−1,5 €/hab0,0 €/hab
Instal·lacions esportives+1,3 €/hab0,0 €/hab
La lletra petitaEuros per habitant liquidats, del 2023 al 2025, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Gastar-hi més no vol dir fer-ho millor: vol dir haver-hi posat més diners. La ratlla grisa és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Els programes on l'ajuntament no hi posava res ni al començament ni al final del mandat no hi surten.

Com ha anat la seguretat

El Ministeri de l'Interior només publica el balanç de criminalitat dels municipis de més de 20.000 habitants —70 a Catalunya—, i aquest no hi és. El que es publica per a tot Catalunya —els fets penals que coneixen els Mossos— va per àrea bàsica policial, que agrupa municipis sencers, i no es pot atribuir a un poble sol: val més cap xifra que una xifra d'una altra banda.

Què hi decideix l'ajuntament. La seguretat aquí la porten sobretot els Mossos d'Esquadra i, als ports, aeroports i fronteres, la Policia Nacional i la Guàrdia Civil. El que hi posa l'ajuntament és la policia local, les ordenances de civisme, l'enllumenat i l'urbanisme: l'entorn on passen les coses, no la investigació dels delictes.

Quants vehicles hi ha

El 2024 hi havia 696 vehicles domiciliats: 1.223 per cada 1.000 habitants, i 52 de cada 100 són turismes.

Mena de vehicle2024del parcper 1.000 hab.
Turismes 359 51,6 % 631
Motocicletes 99 14,2 % 174
Camions, furgonetes i tractors industrials 191 27,4 % 336
Autobusos i altres 47 6,8 % 83
Total 696 100,0 % 1.223

Compta els vehicles amb permís de circulació domiciliats al municipi a final d'any, no els que hi circulen: un poble amb una empresa de lloguer o una flota d'autocars pot tenir més vehicles que veïns. Els ciclomotors no hi són.

Què hi decideix l'ajuntament. El permís de circulació el dona la DGT, i que hi hagi més o menys vehicles depèn de si hi ha tren o autobús, de si el poble és dispers i de si hi ha empreses que hi domicilien flotes. El que hi posa l'ajuntament és l'impost de vehicles, l'aparcament regulat, els carrils bici i la zona de baixes emissions si en té.

Font: Idescat, a partir de la DGT., parc de vehicles del 2024, actualitzat el 2025-11-10, consultat el 2026-09-03. La taxa es fa amb el padró del 2024 (569 habitants). La comparació és amb els municipis del mateix tram de població i només amb els que tenen la dada.

Els diners: quants són, d'on surten i on van

Quant gasta en total

El que aquest ajuntament ha acabat gastant, abans de mirar en què.

D'aquest exercici no en tenim què és habitual als municipis de la seva mida, i per tant la xifra va sola. Sense comparació no diu si és molta o poca.

Això és una liquidació, no un pressupost. El pressupost és el que el ple aprova abans de començar l'any; la liquidació és el que l'ajuntament ha acabat reconeixent com a obligació, amb les modificacions de l'exercici incloses. No són la mateixa cosa i barrejar-les seria un error: del pressupost aprovat no hi ha cap font amb la mateixa definició per als 947 municipis, i per això aquesta pàgina no en publica cap xifra.

La lletra petitaObligacions reconegudes netes, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Els euros per habitant de cada exercici es divideixen pel padró d'aquell any. Liquidació del pressupost per programes, Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals.

D'on surten

Aquests són els ingressos que l'ajuntament decideix directament: impostos, taxes i preus públics. Les transferències d'altres administracions no hi entren.

513 € per habitant en impostos i taxes municipals, sumant-ho tot.

La lletra petitaRecaptat el 2025, en euros per habitant. La marca vertical és la mediana de tots els municipis catalans amb dada. És el que es recapta al terme dividit pels empadronats, no el que paga cada veí: on hi ha moltes segones residències, part de l'IBI el paga gent que no hi viu.

On van

La lletra petitaLiquidat el 2025. Les àrees són les de la classificació per programes, iguals per a tots els ajuntaments, i sumen el total.

Què paga la gent

El que costa l'aigua, el que surt al rebut de l'IBI i els tipus que vota el ple, amb els avisos que fan que aquestes xifres es puguin comparar sense mentir.

L'aigua

Subministrament, el tram comparable
1,964 € per metre cúbic, el 2025 Als 293 municipis de 251 a 1.000 habitants el més habitual són 0,930 €.
Cànon de l'aigua
0,433 € per metre cúbic · no és municipal El cànon de l'aigua el fixa la Generalitat, no l'ajuntament: és idèntic el 2023 i el 2025 a 913 dels 947 municipis i no compta com a decisió municipal.
Total del rebut
2,397 € per metre cúbic, segons el full de l'ACA, cànon inclòsEl total no inclou el clavegueram i la depuració: aquest municipi no els calcula sobre el consum d'aigua. Per comparar amb altres municipis cal fer servir el preu del subministrament.
Gestió
gestió indirecta, a càrrec de Sociedad Gral. Aguas De Barcelona Sau
Tarifa social
Hi consta des del 2025 · estrenada aquest mandat
Canvi del 2023 al 2025
+21,3 % de 1,619 € a 1,964 € · als 150 de la seva mida amb la variació interpretable, +17,3 %
La lletra petitaPreus del full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, actualitzat el 2025-07-11. Aquest municipi va revisar les tarifes el 2025-04-24. La xifra que es pot comparar entre municipis és la del subministrament.

L'IBI

Del 2023 al 2025 el rebut mitjà ha passat de 228 € a 231 € (+1,1 %). Als 292 municipis de la seva mida on la variació és atribuïble al ple, la mediana ha estat +2,5 %.

La lletra petitaRebut mitjà = quota íntegra dividida pels rebuts. No és el tipus impositiu. No és el tipus impositiu que vota el ple: dos pobles amb el mateix tipus tenen rebuts diferents si el cadastre els valora diferent. Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI), taula 173 · Idescat.

Els tipus que vota el ple

Activitats (IAE), màxim
1,85
IBI urbà
0,56 %
Cotxe de 12-16 CV
107,19 €
Última revisió cadastral
1989
La lletra petitaTipus vigents el 2025, tal com els declara cada ajuntament al mateix formulari. No els comparem amb els d'altres municipis a propòsit: un tipus més alt no vol dir un rebut més alt, perquè el que mana és el valor cadastral i la majoria de municipis el tenen revisat fa dècades. El que es paga de veritat és el rebut mitjà de més amunt, en euros.

Què costa el govern, i què se'n pot saber

El que l'ajuntament dedica a retribuir els membres del seu govern, què en publica de cada regidoria i qui, a més, té un càrrec en un altre ens. Cap xifra de sou individual: la que publiquen els ajuntaments és només la part que paguen ells, i publicar-la exculparia.

Comparat amb els 265 municipis de 251 a 1.000 habitants dels quals en tenim la liquidació.

Del 2023 al 2024, el que l'ajuntament hi dedica ha passat de 15.914 € a 15.914 € (0,0 %).

La lletra petitaEuros corrents, sense descomptar la inflació. «Per regidoria» és el total del municipi dividit pels escons del ple, no el que cobra cap regidor: en la majoria de plens només una part dels membres té dedicació. Les dietes i les indemnitzacions de l'article 23 inclouen el personal i no només els electes, i no se sumen mai amb les retribucions dels òrgans de govern.

Què contracta, i amb quanta competència

Quant ha adjudicat aquest ajuntament i quantes de les seves licitacions van rebre una sola oferta, comparat amb els municipis de la seva mida.

Una sola oferta no vol dir que res s'hagi fet malament: hi ha serveis amb un únic proveïdor possible a la comarca. Vol dir que en aquell concurs no hi va haver competència, i qui llegeix que ho jutgi.

La font només publica adjudicacions de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026: és una finestra curta i no s'hi pot llegir cap tendència. Els noms de les empreses adjudicatàries hi són i aquí no es publiquen; qui vulgui saber qui ha guanyat cada contracte té l'enllaç a la plataforma.

La lletra petitaFont: Plataforma de Serveis de Contractació Pública (PSCP), via dades obertes de l'AOC.

Les escombraries: el que costen i el que se'n recull

Els euros que hi van i el que se'n recull bé, any a any i amb la mateixa base temporal. És l'única manera de mirar un pressupost i veure què n'ha sortit.

Despesa en escombraries i taxa de recollida selectiva, any a any
AnyEscombrariesRecollida selectiva
202389,8 €64,9 %
202494,0 €69,0 %
2025116,5 €—
Recollida selectiva
Quilos per habitant
La lletra petitaQuants diners costa recollir les escombraries, que és la despesa que tothom paga per taxa i tothom veu passar pel carrer. La despesa és en euros per habitant d'obligacions reconegudes netes, sense descomptar la inflació. Dels 945 ajuntaments que van liquidar el 2024, 816 hi destinen alguna cosa i 129 no hi destinen ni un euro. «liquidacio: false» vol dir que aquell exercici encara no s'ha liquidat i no en sabem res. Un import de 0 € vol dir que l'ajuntament ha presentat els comptes i no hi ha destinat cap euro.

No hi posem cap veredicte: gastar-hi més no vol dir fer-ho millor, i reciclar més amb menys diners tampoc no vol dir que la despesa sobri. Hi són les dues sèries i les dels seus.

El ple, elecció a elecció

L'ajuntament ha canviat de mans 7 vegades en 12 eleccions.

  • ERC
  • CiU
  • Junts
  • Llistes locals
L'alçada de cada tros és la seva part del ple. La ratlla horitzontal és la majoria absoluta: qui la travessa, governa sol. Sota cada columna, l'any i les regidories que tenia el ple. La força més votada porta un contorn gruixut.
La lletra petitaCada columna és el ple sortit d'una elecció, i cada tros, una força. Comparem per força i no per sigles perquè les coalicions locals es rebategen sovint: el mateix partit hi surt com a PSC-PSOE, PSC-PM i PSC-CP segons l'any. Les llistes sense marca supramunicipal van totes juntes com a «llistes locals». Les tres últimes, candidatura a candidatura. Regidories obtingudes el 2015, el 2019 i el 2023, ara sí amb el nom exacte de cada llista.
Regidories per candidatura a cada elecció
2023
4CM 3FEM-AM
  • CM 4
  • FEM-AM 3
2019
7JxCAT-JUNTS
  • JxCAT-JUNTS 7
2015
4CiU 3GMO
  • CiU 4
  • GMO 3
Els noms van tal com estan inscrits, amb les majúscules i els guions de la font: «BARCELONA EN COMÚ-ECG» i «ERC-MESBcnCO-ACatSí» estan escrits així de debò. No els endrecem perquè dins d'aquests noms hi ha sigles de partits i de coalicions, i posar-les en minúscula convertiria una marca registrada en una altra cosa.

Qui hi va anar a votar

On cau entre els de la seva mida, el 2023 els 294 municipis de 251 a 1.000 habitants
aquest municipi, 77,6 %
  • El més baix 32,4 %
  • La mediana del grup el municipi del mig72,6 %
  • El més alt 94,2 %

El cens i la participació des del 1979

El 2023 el cens electoral era de 482 persones i hi van votar 374, el 77,6 %. Des del 1979 el cens ha minvat un 37,8 %: el màxim va ser el del 1979 (775) i el mínim el del 2019 (452). La participació més alta va ser la del 2015 (87,8 %) i la més baixa la del 1983 (38,0 %).

Les xifres, elecció a elecció
EleccióCensVotantsParticipacióMediana dels de la seva midaEn blanc
197977552567,7 %67,1 %0
198374828438,0 %70,6 %5
198774235147,3 %72,2 %14
199172247665,9 %75,1 %4
199555043779,5 %80,1 %9
199957343676,1 %77,3 %10
200353242780,3 %81,4 %16
200751942982,7 %79,8 %35
201150441682,5 %78,3 %21
201546941287,8 %75,3 %10
201945235277,9 %79,0 %45
202348237477,6 %72,6 %4

Què hi decideix l'ajuntament. El cens el fa l'Oficina del Cens Electoral a partir del padró, i que creixi o minvi és demografia: gent que arriba, gent que marxa i gent que fa divuit anys. La participació depèn de la mida del municipi i de com de disputada és l'elecció; un ajuntament hi pot posar informació i meses a prop, i poca cosa més.

Font: Processos electorals · Participació, Generalitat de Catalunya, Subdirecció General de Processos Electorals i Democràcia Directa, 1979-2023, consultat el 2026-09-03. La participació és votants sobre cens, calculada aquí. La mediana és la dels municipis de 251 a 1.000 habitants segons el padró d'avui, també a les eleccions antigues, i només amb els que tenen la dada.

Qui hi viu

El cens del 2025 hi compta 556 persones. Del 2023 ençà, −29 persones (−5,0 %), quan als 294 municipis de la seva mida la variació habitual ha estat +0,7 %.

Això no ho decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.

Les edats, el 2025: el pes de cada tram sobre la població censada
EdatAquíDes del 2021A tot CatalunyaDel 2023 al 2025Als 294 de la seva mida
De 0 a 15 anys 12,6 % 14,4 % −0,6 punts −0,6 punts
De 65 anys o més 28,8 % 19,7 % +0,6 punts +0,5 punts
Edat mitjana 48,8 anys 43,7 anys +0,7 anys +0,4 anys

Població. Per grups d'edat · Idescat

També: 11 infants de 0 a 2 anys Població. Per grups d'edat · Idescat · 27 persones de 85 anys o més Població. Per grups d'edat · Idescat · 11 hi consten al padró però viuen a l'estranger Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe · Idescat.

Padró i cens, els anys que falten, i les dues xifres de l'origen

Al padró n'hi ha 555 i al cens 556: 1 persona menys al padró (−0,2 %). El padró compta persones empadronades i el cens estima qui hi resideix. Als municipis turístics el padró sol anar per sobre. Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí.

Persones que no tenen la nacionalitat espanyola. NO és el mateix que haver nascut fora: n'hi ha que han nascut aquí, i n'hi ha de nascudes fora que sí que tenen nacionalitat espanyola.

Els percentatges d'aquest bloc —d'on ve la gent i quines edats hi ha— no poden anar tan enrere: surten del cens de població, que l'Idescat publica any a any des del 2021 i que abans no existeix amb aquesta definició. El padró sí que hi va, i és l'única sèrie d'aquest bloc que s'ha pogut allargar.

D'on ve la gent: dues xifres que no compten el mateix. El 2025, 29 persones (5,2 %) tenen nacionalitat estrangera i 41 persones (7,4 %; a tot Catalunya, 25,1 %) han nascut a l'estranger. Persones nascudes fora d'Espanya, tinguin la nacionalitat que tinguin. NO és el mateix que ser estranger: la majoria de qui fa anys que hi viu té nacionalitat espanyola. Població. Per lloc de naixement · Idescat

Entre les dues xifres hi ha 12 persones de diferència, i la més alta és la del lloc de naixement. Són dos recomptes de coses diferents, no dues estimacions de la mateixa cosa. Ni la suma ni la resta de tots dos vol dir res.

Per què es diferencien, segons la taula creuada del 2025: 15 persones nascudes fora d'Espanya tenen nacionalitat espanyola i 0 persones estrangeres han nascut a Espanya. Xifres derivades de la taula creuada, que l'Idescat publica arrodonida. Els totals de la fitxa surten de les taules principals; aquestes dues són aproximades i no es poden afirmar a la unitat.

Les edats, què compta cada fila: Persones de 0 a 15 anys sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. Persones de 65 anys o més sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. Edat mitjana de la població censada, calculada per l'Idescat.

De la renda: La sèrie acaba el 2023, que és l'any en què es va constituir aquest ajuntament. No hi ha cap any de dades posterior a les eleccions: el que es veu aquí és el mandat anterior.

La renda surt de l'Instituto Nacional de Estadística (INE) (Atlas de distribución de renta de los hogares (ADRH)), extret el 2026-08-30. L'INE tapa per secret estadístic la renda dels municipis més petits. Un municipi sense xifra no és un municipi sense renda. Mediana dels municipis catalans amb dada, no la renda de Catalunya: dona el mateix pes a Barcelona que a un poble de trenta habitants.

Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Les condicions d'ús de les seves API són a idescat.cat; la llista de taules d'aquest municipi és al peu de la pàgina.

Dones i homes

De 0,0 % a 5,1 %: 3 municipis · part del grup: 1 % de 291De 5,1 % a 10,1 %: 0 municipis · part del grup: 0 % de 291De 10,1 % a 15,2 %: 24 municipis · part del grup: 8,2 % de 291De 15,2 % a 20,2 %: 0 municipis · part del grup: 0 % de 291De 20,2 % a 25,3 %: 0 municipis · part del grup: 0 % de 291De 25,3 % a 30,4 %: 79 municipis · part del grup: 27 % de 291De 30,4 % a 35,4 %: 0 municipis · part del grup: 0 % de 291De 35,4 % a 40,5 %: 0 municipis · part del grup: 0 % de 291De 40,5 % a 45,5 %: 100 municipis, aquest entre ells · part del grup: 34 % de 291De 45,5 % a 50,6 %: 0 municipis · part del grup: 0 % de 291De 50,6 % a 55,6 %: 0 municipis · part del grup: 0 % de 291De 55,6 % a 60,7 %: 67 municipis · part del grup: 23 % de 291De 60,7 % a 65,8 %: 0 municipis · part del grup: 0 % de 291De 65,8 % a 70,8 %: 0 municipis · part del grup: 0 % de 291De 70,8 % a 75,9 %: 17 municipis · part del grup: 5,8 % de 291De 75,9 % a 80,9 %: 0 municipis · part del grup: 0 % de 291De 80,9 % a 86,0 %: 1 municipi · part del grup: 0,3 % de 291 0,0 % 86,0 % 43,0 %
106 dels 291 municipis de 251 a 1.000 habitants en tenen menys de dones al ple; la mediana del grup és 43,0 %.
La lletra petitaLa mediana és la del ple, que és l'única de les tres xifres que es pot comparar amb la resta de municipis: de les llistes i dels caps de llista no en tenim el recompte de tothom. La llei electoral demana llistes equilibrades —ni més d'un 60 % ni menys d'un 40 % de cap sexe—, i això és de les llistes, no del resultat.

Nascuts aquí, segons Wikidata

Wikidata hi situa 5 persones nascudes, i són aquestes.

D'on surten els 3 retrats

Lloc de naixement (P19) segons Wikidata (dades CC0 1.0), consultat el 3 de setembre del 2026. Es pot comprovar i completar a l'element Q13796.

Què en sabem i què no

Només tenim indexades 1 actes des del juny del 2023. És poc per explicar un mandat sencer.

El seu portal de transparència publica 132 dels 156 apartats que li tocarien (85 %).

Els 9 apartats que hi consten publicats, un per un
  • Retribucions, indemnitzacions i dietes 89 %
  • Declaracions de béns i activitats dels càrrecs 82 %
  • Ordre del dia dels plens 94 %
  • Opinions i propostes dels grups municipals 74 %
  • Compte general (els comptes anuals) 100 %
  • Execució del pressupost, trimestre a trimestre 92 %
  • Auditories de comptes 81 %
  • Contractes adjudicats i per quin procediment 78 %
  • Ajuts i subvencions atorgats 89 % actualitzat el 2024
La barra de cada apartat és quants dels 936 ajuntaments catalans el publiquen. El que no surti en aquesta llista no vol dir que l'ajuntament no ho publiqui: el conjunt del Consorci AOC no distingeix entre un apartat que no s'ha omplert i un que no hi consta, i no volem acusar ningú d'opac amb una dada que no ho diu.

Els papers d'aquest mandat

El cartipàs del mandat 2023-2027 és el document que diu quina àrea porta cada regidoria i quines competències s'han delegat. Publicat el 26 de maig del 2025. Cartipàs municipal per al mandat 2023-2027.

2 ordenances i reglaments s'han aprovat des del 2023. Els últims:

La lletra petitaFonts: Cartipàs: organització política (CIDO), via dades obertes de l'AOC · Ordenances reguladores i reglaments (CIDO), via dades obertes de l'AOC.
Les actes: què n'hem llegitLes actes d'aquest municipi les tenim indexades però no llegides: buidar-les punt per punt es fa als municipis de més de 20.000 habitants, on una votació dividida és una notícia i no una excepció. Fins que hi arribem, tot el que hi ha en aquesta pàgina surt de dades obertes i de càlculs que qualsevol pot repetir.

Tot el que hi ha en aquesta pàgina, en CSV i en JSON, amb l'esquema documentat de cada camp i la seva font.

D'on surt tot això

La lletra petitaEls càlculs derivats —qui governa contra qui va guanyar, els canvis d'alcaldia a mig mandat, la fragmentació i la paritat— són nostres i es poden reproduir amb el codi del projecte.