Alt Urgell · Lleida
Montferrer i Castellbò
1.161 habitants · 9 regidories al ple · llistes tancades
Governa CM, la llista més votada, amb majoria absoluta.
Albert Marquet Lacaya Alcaldia · CM
Què t'hi jugues el 23 de maig del 2027
- Regidories en joc 9 es reparteixen el 23 de maig del 2027
- En calen 5 per governar sense pactar amb ningú
- Les té CM 7 de 9 · majoria absoluta
- Canvis de mans des del 1979 3 en 12 eleccions
Estem preparant una brúixola electoral per a Montferrer i Castellbò: 25 preguntes sobre el teu poble i què n'ha dit cada candidatura, amb l'evidència al costat. Avisa'm quan s'obri
La lletra petita
La data és la del calendari electoral: les eleccions municipals se celebren el quart diumenge de maig, i el 2027 cau el 23. Les candidatures no es coneixeran fins a finals d'abril del 2027, quan la Junta Electoral les proclami.Qui mana, i com hi va arribar
La lletra petita
Calen 5 regidories de 9 per aprovar-hi res tot sol. L'índex de fragmentació que hi havia aquí (partits efectius) s'ha tret: l'hemicicle ja ho ensenya i es pot comptar amb els dits, i el número obligava a explicar-lo cada vegada.Qui seu al ple
CM 7
La lletra petita
Composició actual del ple segons el registre de càrrecs electes de la Generalitat. Cada cara porta a la fitxa de la persona; el nom i el càrrec hi són, i també en passar-hi per sobre. Hi surten el nom, el càrrec i el grup, que és el que deriva del càrrec públic; cap dada de contacte. Si hi ha un error o vols que retirem alguna cosa, escriu-nos.Les alcaldies des del 1979
6 persones han ocupat l'alcaldia d'Montferrer i Castellbò des de les primeres eleccions municipals democràtiques.
| Mandat | Alcaldia | Partit | Des de |
|---|---|---|---|
| 2023-2027 | Albert Marquet Lacaya | CM | 17 de juny del 2023 |
| 2019-2023 | Albert Marquet Lacaya | JxCAT | — |
| 2015-2019 | Albert Marquet Lacaya | CiU | — |
9 alcaldies anteriors, fins al 1979
| Mandat | Alcaldia | Partit | Des de |
|---|---|---|---|
| 2011-2015 | Jordi Calvet Vila | Convergència i Unió | — |
| 2007-2011 | Ramon Fierro Rugall | CIU | 16 de juny del 2007 |
| 2003-2007 | Ramon Fierro Rugall | CIU | 14 de juny del 2003 |
| 1999-2003 | Jordi Cases Carrabina | PSOE | 3 de juliol del 1999 |
| 1995-1999 | Bonaventura Solans Navarro va arribar a mig mandat | CIU | 17 de juny del 1995 |
| 1991-1995 | Bonaventura Solans Navarro | CIU | 15 de juny del 1991 |
| 1987-1991 | Bonaventura Solans Navarro | CIU | 30 de juliol del 1987 |
| 1983-1987 | Domingo Canut Esteva | INDEPENDENTS | 23 de maig del 1983 |
| 1979-1983 | Domingo Canut Esteva | INDEPENDENTS | 19 d'abril del 1979 |
Quant fa que mana el mateix
- Fa que mana CM 7 anys des del 2019 · 2 legislatures seguides
- La mateixa persona 11 anys Albert Marquet Lacaya
- Vots sense regidoria 12,1 % 60 vots del 2023 · la mediana dels seus, 6,0 %
La lletra petita
Hi ha hagut 4 alternances de força a l'alcaldia, i 6 persones diferents l'han ocupada. La font no publica la data de constitució de les legislatures del 2011 al 2023 i s'ha pres la de la legislatura.
Quant es mou el ple d'una elecció a l'altra. De mitjana, 36,2 de cada 100 escons canvien de família política entre dues eleccions. Zero voldria dir un ple calcat; cent, que no hi queda res del repartiment anterior. La mediana dels 107 municipis de 1.001 a 2.000 habitants és 27,2. Calculat sobre 9 de 11 trams: els que tenen massa escons de llistes locals no hi entren, perquè allà l'índex mesuraria els noms de les candidatures i no el vot.
Els vots que no van arribar al ple. 60 vots del 2023 —el 12,1 % dels emesos— no van elegir ningú: ni un regidor. Si haguessin tingut traducció, serien 1,1 regidories. La mediana dels 109 municipis de 1.001 a 2.000 habitants és 6,0 %. Respecte del 2019, +9,1 punts.
Al vot sense regidoria hi entren els vots a candidatures que es van quedar sense cap regidoria, els nuls i els blancs. El denominador són els vots emesos i no el cens: això no parla de qui no va anar a votar —que té el seu propi bloc— sinó de qui hi va anar i va tornar a casa sense representació. No és cap defecte del sistema ni cap veredicte: és una conseqüència de repartir un nombre enter de regidories, i qui llegeix que ho jutgi.
Què ha fet aquest govern amb els comptes
El balanç del mandat
Compara el primer exercici liquidat d'aquest mandat (2023) amb l'últim que consta (2025).
| Indicador | 2023 | canvi | 2025 | Diferència |
|---|---|---|---|---|
| El que el poble deu, per habitantdeute viu a 31 de desembre dividit pel padró d'aquell any | 0 € | → | 0 € | sense canvi |
| El que sobra cada anyun cop pagat el funcionament i les quotes del deute (estalvi net) | 24,7 % | ↑ | 32,7 % | +8,0 % el mandat anterior, −4,0 % |
| Del que pressuposten per invertir, quant gastensobre el pressupost definitiu d'inversions, amb les modificacions incloses | 55,8 % | ↑ | 62,5 % | +6,7 % el mandat anterior, −7,8 % |
| Invertit per habitantcapítol 6 liquidat | 1.410 € | ↓ | 1.122 € | −288 € el mandat anterior, +1.219 € |
| Part dels ingressos que va a personalno és la plantilla: hi pesen el conveni, l'antiguitat i el que està externalitzat | 35,1 % | ↓ | 30,9 % | −4,2 % el mandat anterior, +1,9 % |
| Dies que triguen a pagar els proveïdorsperíode mitjà de pagament; per sobre de 30 dies és un incompliment | 19 dies | ↓ | 12 dies | −7 dies el mandat anterior, +8 dies |
Cada any d'aquest mandat s'han quedat sense gastar, de mitjana, 1.230.388 € del pressupost d'inversions. No se sumen els anys: els crèdits que no es gasten es traspassen al següent i es tornarien a comptar. Un pressupost d'inversions molt poc executat sol voler dir que s'ha pressupostat de més, no necessàriament que no s'hagi fet res.
La lletra petita
Hi ha 3 exercicis liquidats dels 4 que té el mandat: les liquidacions triguen, i el darrer any encara no hi és. Que una xifra millori o empitjori no vol dir que s'hagi fet bé o malament: vol dir que ha canviat.Com queda respecte dels seus
Comparat amb els 109 municipis catalans de 1.001 a 2.000 habitants. Destaca en 3 indicadors i va endarrerit en 1.
- El que sobra cada any millor que el 95 %
- El que sobra abans de pagar el deute (estalvi brut) millor que el 94 %
- Saldo no financer pitjor que el 86 %
- Càrrega financera millor que el 94 %
- Inversions executades millor que el 72 %
- Rapidesa pagant els proveïdors millor que el 51 %
La lletra petita
Cada barra és la posició dins del grup, i sempre vol dir el mateix: com més llarga, millor està aquest municipi en aquell indicador. Comparar-lo amb tot Catalunya barrejaria Barcelona amb pobles de tres-cents habitants i no voldria dir res.Deute per habitant, any a any
| Any | Deute per habitant | Mediana del grup |
|---|---|---|
| 2015 | 0 € | 212 € |
| 2016 | 0 € | 149 € |
| 2017 | 0 € | 74 € |
| 2018 | 0 € | 4 € |
| 2019 | 0 € | 1 € |
| 2020 | 0 € | 1 € |
| 2021 | 0 € | 0 € |
| 2022 | 0 € | 0 € |
| 2023 | 0 € | 0 € |
| 2024 | 0 € | 0 € |
| 2025 | 0 € | 1 € |
- 2015-2019 · ALBERT MARQUET LACAYA (CiU)
- 2019-2023 · Albert Marquet Lacaya (JxCAT)
- 2023-2027 · Albert Marquet Lacaya (CM)
La lletra petita
Deute viu a 31 de desembre de cada any, dividit pel padró d'aquell any; l'últim exercici tancat que consta és el 2025. Les comparacions són amb els 109 municipis catalans de 1.001 a 2.000 habitants, no amb tot Catalunya: comparar un poble amb Barcelona no diu res. Això no és una nota al govern: diu com estan els comptes, no si algú ho ha fet bé.Com ha anat aquests quatre anys
El que ha canviat des del començament del mandat, i el mateix canvi als municipis de la seva mida.
- Recollida selectiva +5,1 punts de 59 el 2023 a 64 el 2024 als 109 de la seva mida, +0,1
- Rebut mitjà d'IBI +4 € l'any de 263 el 2023 a 267 el 2025 als 109 de la seva mida, +4,0 %
- Deute per habitant 0,0 € de 0 el 2023 a 0 el 2025 sense comparació de grup
- Preu del lloguer +151,7 € al mes de 675 el 2023 a 827 el 2025 als 81 de la seva mida, +69,8
- Gent que hi viu +68 persones de 1.093 el 2023 a 1.161 el 2025 als 109 de la seva mida, +26
La xifra de la dreta és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Un poble que millora menys que els seus no ha millorat: s'ha quedat enrere, i al revés. No hi posem cap veredicte: hi són les dues xifres i qui llegeix que jutgi.
La lletra petita
El preu del lloguer no el decideix l'ajuntament: hi surt com a context del que ha passat al poble, no com a resultat de cap decisió seva.La població no la decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.On han posat els diners, servei a servei
| Què | Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025 | Municipis de 1.001 a 2.000 habitants |
|---|---|---|
| Aigua potable | +440,1 €/hab | +21,9 €/hab |
| Vies públiques | −395,9 €/hab | +0,0 €/hab |
| Habitatge | −277,1 €/hab | 0,0 €/hab |
| Escoles d'infantil i primària | −27,3 €/hab | +0,4 €/hab |
| Clavegueram | +18,1 €/hab | 0,0 €/hab |
| Enllumenat públic | +9,2 €/hab | −7,0 €/hab |
| Escombraries i residus | −8,0 €/hab | +3,1 €/hab |
| Òrgans de govern | −2,9 €/hab | +2,5 €/hab |
Els altres 3 programes, amb la mateixa escala
| Què | Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025 | Municipis de 1.001 a 2.000 habitants |
|---|---|---|
| Deute públic | −2,4 €/hab | 0,0 €/hab |
| Instal·lacions esportives | −0,4 €/hab | 0,0 €/hab |
| Serveis socials | −0,4 €/hab | +3,7 €/hab |
La lletra petita
Euros per habitant liquidats, del 2023 al 2025, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Gastar-hi més no vol dir fer-ho millor: vol dir haver-hi posat més diners. La ratlla grisa és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Els programes on l'ajuntament no hi posava res ni al començament ni al final del mandat no hi surten.Com ha anat la seguretat
El Ministeri de l'Interior només publica el balanç de criminalitat dels municipis de més de 20.000 habitants —70 a Catalunya—, i aquest no hi és. El que es publica per a tot Catalunya —els fets penals que coneixen els Mossos— va per àrea bàsica policial, que agrupa municipis sencers, i no es pot atribuir a un poble sol: val més cap xifra que una xifra d'una altra banda.
Què hi decideix l'ajuntament. La seguretat aquí la porten sobretot els Mossos d'Esquadra i, als ports, aeroports i fronteres, la Policia Nacional i la Guàrdia Civil. El que hi posa l'ajuntament és la policia local, les ordenances de civisme, l'enllumenat i l'urbanisme: l'entorn on passen les coses, no la investigació dels delictes.
Els diners: quants són, d'on surten i on van
Quant gasta en total
El que aquest ajuntament ha acabat gastant, abans de mirar en què.
- El que gasta en total 2.394.314 € liquidat el 2025 · 1.161 habitants
- Per habitant 2.062 € 20192025 Del 2019 al 2025: +1.047 € (+103,1 %) el mateix total dividit pel padró d'aquell any
D'aquest exercici no en tenim què és habitual als municipis de la seva mida, i per tant la xifra va sola. Sense comparació no diu si és molta o poca.
Això és una liquidació, no un pressupost. El pressupost és el que el ple aprova abans de començar l'any; la liquidació és el que l'ajuntament ha acabat reconeixent com a obligació, amb les modificacions de l'exercici incloses. No són la mateixa cosa i barrejar-les seria un error: del pressupost aprovat no hi ha cap font amb la mateixa definició per als 947 municipis, i per això aquesta pàgina no en publica cap xifra.
La lletra petita
Obligacions reconegudes netes, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Els euros per habitant de cada exercici es divideixen pel padró d'aquell any. Liquidació del pressupost per programes, Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals.D'on surten
Aquests són els ingressos que l'ajuntament decideix directament: impostos, taxes i preus públics. Les transferències d'altres administracions no hi entren.
- IBI 411 € habitual 19 % per sobre la mediana catalana
- Taxes 72 € habitual 68 % per sota la mediana catalana
- Vehicles 70 € habitual a tocar la mediana catalana
- Activitats econòmiques 49 € habitual 107 % per sobre la mediana catalana
- Plusvàlua 25 € habitual a tocar la mediana catalana
627 € per habitant en impostos i taxes municipals, sumant-ho tot.
La lletra petita
Recaptat el 2025, en euros per habitant. La marca vertical és la mediana de tots els municipis catalans amb dada. És el que es recapta al terme dividit pels empadronats, no el que paga cada veí: on hi ha moltes segones residències, part de l'IBI el paga gent que no hi viu.On van
- Serveis públics bàsics 1207 € habitual 109 % per sobre la mediana catalana
- Administració general 599 € habitual a tocar la mediana catalana
- Educació, cultura i esport 136 € habitual 59 % per sota la mediana catalana
- Protecció i promoció social 116 € habitual 128 % per sobre la mediana catalana
- Actuacions econòmiques 5,04 € habitual 94 % per sota la mediana catalana
La lletra petita
Liquidat el 2025. Les àrees són les de la classificació per programes, iguals per a tots els ajuntaments, i sumen el total. Les que no hi surten són zero: l'ajuntament no hi destina res.Què paga la gent
El que costa l'aigua, el que surt al rebut de l'IBI i els tipus que vota el ple, amb els avisos que fan que aquestes xifres es puguin comparar sense mentir.
L'aigua
- Subministrament, el tram comparable
- 0,719 € per metre cúbic, el 2025Als 109 municipis de 1.001 a 2.000 habitants el més habitual són 0,960 €.
- Cànon de l'aigua
- 0,654 € per metre cúbic · no és municipal El cànon de l'aigua el fixa la Generalitat, no l'ajuntament: és idèntic el 2023 i el 2025 a 913 dels 947 municipis i no compta com a decisió municipal.
- Total del rebut
- 1,373 € per metre cúbic, segons el full de l'ACA, cànon inclòsEl total no inclou el clavegueram i la depuració: aquest municipi no els calcula sobre el consum d'aigua. Per comparar amb altres municipis cal fer servir el preu del subministrament.
- Gestió
- gestió indirecta, a càrrec de Cassa Aigües I Depuració, Sl
- Tarifa social
- De tarifa social, la font no en diu res. Una casella buida no està definida al full de l'ACA: no vol dir que el municipi no tingui tarifa social, vol dir que la font no ho diu.
- Canvi durant el mandat
- Aquí no es pot dir si el preu ha pujat durant el mandat: les tarifes no es revisen des del 2022: que el preu no s'hagi mogut durant el mandat no vol dir que aquest govern hagi decidit no apujar-lo, vol dir que ningú no hi ha tocat
La lletra petita
Preus del full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, actualitzat el 2025-07-11. Aquest municipi va revisar les tarifes el 2022-03-15. La xifra que es pot comparar entre municipis és la del subministrament.L'IBI
- Rebut mitjà d'IBI urbà 267 € 20062025 l'any, el 2025 (dada provisional) · 1.697 rebuts Als 109 municipis de 1.001 a 2.000 habitants el més habitual són 367 €.
Del 2023 al 2025 el rebut mitjà ha passat de 263 € a 267 € (+1,7 %). Als 109 municipis de la seva mida on la variació és atribuïble al ple, la mediana ha estat +4,0 %.
La lletra petita
Rebut mitjà = quota íntegra dividida pels rebuts. No és el tipus impositiu. No és el tipus impositiu que vota el ple: dos pobles amb el mateix tipus tenen rebuts diferents si el cadastre els valora diferent. Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI), taula 173 · Idescat.Els tipus que vota el ple
- Activitats (IAE), màxim
- 3,8
- IBI urbà
- 0,57 %
- Cotxe de 12-16 CV
- 89,93 €
- Última revisió cadastral
- 1994
La lletra petita
Tipus vigents el 2025, tal com els declara cada ajuntament al mateix formulari. No els comparem amb els d'altres municipis a propòsit: un tipus més alt no vol dir un rebut més alt, perquè el que mana és el valor cadastral i la majoria de municipis el tenen revisat fa dècades. El que es paga de veritat és el rebut mitjà de més amunt, en euros.Què costa el govern, i què se'n pot saber
El que l'ajuntament dedica a retribuir els membres del seu govern, què en publica de cada regidoria i qui, a més, té un càrrec en un altre ens. Cap xifra de sou individual: la que publiquen els ajuntaments és només la part que paguen ells, i publicar-la exculparia.
- El que hi dedica l'ajuntament 23.040 € retribucions dels membres dels òrgans de govern, 2024 20192024
- Per habitant 19,8 € 26 % per sota de la mediana dels municipis de 1.001 a 2.000 habitants
- Per regidoria del ple 2.560 € 35 % per sota de la mediana dels municipis de 1.001 a 2.000 habitants no és el que cobra cap regidor: és el total dividit pels escons
- Sou de l'alcaldia 23.040 € l'any bruts, el 2024, segons el que publica el Ministeri · parcial la mediana de les 659 alcaldies catalanes amb sou és 23.040 €
Comparat amb els 105 municipis de 1.001 a 2.000 habitants dels quals en tenim la liquidació.
Del 2023 al 2024, el que l'ajuntament hi dedica ha passat de 22.872 € a 23.040 € (+0,7 %).
La lletra petita
Euros corrents, sense descomptar la inflació. «Per regidoria» és el total del municipi dividit pels escons del ple, no el que cobra cap regidor: en la majoria de plens només una part dels membres té dedicació. Les dietes i les indemnitzacions de l'article 23 inclouen el personal i no només els electes, i no se sumen mai amb les retribucions dels òrgans de govern. Les files de regidoria d'aquest full no porten nom: diuen quantes en cobren i quant, mai qui. «Sense dedicació» amb import vol dir assistències i indemnitzacions, no un sou. El que declara aquest ajuntament al Ministeri: Inventari de retribucions dels membres de les corporacions locals (ISPA 2025), Ministeri per a la Transformació Digital i de la Funció Pública, consultat el 2026-08-30.Qui té un càrrec en un altre ens
2 persones del ple ocupen també un càrrec al consell comarcal, a la diputació o a l'Àrea Metropolitana. Qui hi cobra i qui no depèn de l'ens, i qui ho publica també.
- Jordi Gutierrez Albanell Regidor Consell Comarcal de l'Alt Urgellsense import publicat
- Santiago Alvarez Blazquez Regidor Consell Comarcal de l'Alt Urgellsense import publicat
De la Consell Comarcal de l'Alt Urgell: Consell Comarcal de l'Alt Urgell té el mòdul de càrrecs electes buit a seu-e (Consell Comarcal de l'Alt Urgell).
Cada import és el que publica l'ens que el paga, i només ell. Aquí no s'hi suma cap total: el que cobra una persona de dues administracions diferents no l'ha publicat mai ningú, i una suma nostra seria una xifra sense font. Del camp de retribució que publiquen els ajuntaments a seu-e no se n'agafa cap euro, perquè només recull la part que paga l'ajuntament.
La lletra petita
A tot Catalunya, 186 alcaldies tenen un segon càrrec i només 56 en tenen l'import publicat per qui el paga. Consultat el 2026-08-29.Què contracta, i amb quanta competència
Quant ha adjudicat aquest ajuntament i quantes de les seves licitacions van rebre una sola oferta, comparat amb els municipis de la seva mida.
- El que ha adjudicat 1.108.674 € 11 contractes, de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026
- Per habitant, el 2025 955 € la mediana dels 94 municipis de 1.001 a 2.000 habitants és 392 €
- Licitacions amb una sola oferta 18,0 % la mediana dels 54 municipis de 1.001 a 2.000 habitants és 33,0 % sobre 11 licitacions amb el nombre d'ofertes informat
Una sola oferta no vol dir que res s'hagi fet malament: hi ha serveis amb un únic proveïdor possible a la comarca. Vol dir que en aquell concurs no hi va haver competència, i qui llegeix que ho jutgi.
La font només publica adjudicacions de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026: és una finestra curta i no s'hi pot llegir cap tendència. Els noms de les empreses adjudicatàries hi són i aquí no es publiquen; qui vulgui saber qui ha guanyat cada contracte té l'enllaç a la plataforma.
La lletra petita
Font: Plataforma de Serveis de Contractació Pública (PSCP), via dades obertes de l'AOC.Les escombraries: el que costen i el que se'n recull
Els euros que hi van i el que se'n recull bé, any a any i amb la mateixa base temporal. És l'única manera de mirar un pressupost i veure què n'ha sortit.
| Any | Escombraries | Recollida selectiva |
|---|---|---|
| 2023 | 8,0 € | 58,7 % |
| 2024 | 15,6 € | 63,8 % |
| 2025 | 0,0 € | — |
- Despesa en escombraries Del 2023 al 2025: −8,0 €/hab · als 95 de la seva mida, +3,1 €/hab
- Recollida selectiva Del 2023 al 2024: +5,1 punts · als 109 de la seva mida, +0,1 punts
La lletra petita
Quants diners costa recollir les escombraries, que és la despesa que tothom paga per taxa i tothom veu passar pel carrer. La despesa és en euros per habitant d'obligacions reconegudes netes, sense descomptar la inflació. Dels 945 ajuntaments que van liquidar el 2024, 816 hi destinen alguna cosa i 129 no hi destinen ni un euro. «liquidacio: false» vol dir que aquell exercici encara no s'ha liquidat i no en sabem res. Un import de 0 € vol dir que l'ajuntament ha presentat els comptes i no hi ha destinat cap euro.No hi posem cap veredicte: gastar-hi més no vol dir fer-ho millor, i reciclar més amb menys diners tampoc no vol dir que la despesa sobri. Hi són les dues sèries i les dels seus.
El ple, elecció a elecció
L'ajuntament ha canviat de mans 3 vegades en 12 eleccions.
- 7 19797
- 16 19837
- 43 19877
- 7 19917
- 52 19957
- 223 19997
- 142 20037
- 61 20077
- 9 20119
- 9 20159
- 7 20199
- 72 20239
- ERC
- PSC
- CiU
- Junts
- Llistes locals
- PP
La lletra petita
Cada columna és el ple sortit d'una elecció, i cada tros, una força. Comparem per força i no per sigles perquè les coalicions locals es rebategen sovint: el mateix partit hi surt com a PSC-PSOE, PSC-PM i PSC-CP segons l'any. Les llistes sense marca supramunicipal van totes juntes com a «llistes locals». Les tres últimes, candidatura a candidatura. Regidories obtingudes el 2015, el 2019 i el 2023, ara sí amb el nom exacte de cada llista.| 2023 |
|
|---|---|
| 2019 |
|
| 2015 |
|
Qui hi va anar a votar
- 2023 58,5 % −10,6 punts per sota de la mediana dels 109 municipis de 1.001 a 2.000 habitants (69,1 %) 497 de 849 · 11 en blanc
- 2019 72,0 % −4,4 punts per sota de la mediana (76,4 %) 567 de 787 · 14 en blanc
- 2015 49,0 % −21,5 punts per sota de la mediana (70,4 %) 389 de 794 · 39 en blanc
- El més baix 36,4 %
- La mediana del grup el municipi del mig69,1 %
- El més alt 84,2 %
Qui hi viu
El cens del 2025 hi compta 1.161 persones. Del 2023 ençà, +68 persones (+6,2 %), quan als 109 municipis de la seva mida la variació habitual ha estat +2,0 %.
Això no ho decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.
- Empadronats
1.161
19982025
el 2025 · el cens en compta 1.161
Del 2023 al 2025: +68 · als 109 de la seva mida, +25
Població. Per sexe · Idescat
Què compta exactament
Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí. - Pes de la població de nacionalitat estrangera 12,6 % 20212025 146 persones · a tot Catalunya, 18,7 % Del 2023 al 2025: +3,6 punts · als 109 de la seva mida, +0,7 punts Població. Per nacionalitat · Idescat
- Pes de la població de 0 a 15 anys
14,2 %
20212025
el 2025 · a tot Catalunya, 14,4 %
Del 2023 al 2025: −1,0 punts · als 109 de la seva mida, −0,8 punts
Població. Per grups d'edat · Idescat
Què compta exactament
Persones de 0 a 15 anys sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. - Pes de la població de 65 anys o més
20,8 %
20212025
el 2025 · a tot Catalunya, 19,7 %
Del 2023 al 2025: −0,7 punts · als 109 de la seva mida, +0,5 punts
Població. Per grups d'edat · Idescat
Què compta exactament
Persones de 65 anys o més sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. - Edat mitjana
44,9 anys
20212025
el 2025 · a tot Catalunya, 43,7 anys
Del 2023 al 2025: +0,2 anys · als 109 de la seva mida, +0,3 anys
Població. Per grups d'edat · Idescat
Què compta exactament
Edat mitjana de la població censada, calculada per l'Idescat. - Renda neta per persona 14.913 € 20152023 el 631è de 927 municipis amb dada · INE, 2023 Un ajuntament no decideix quant guanya la gent que hi viu. La renda depèn de qui hi viu, de què hi treballa i de com va l'economia; el que sí que depèn del ple és què en fa a partir d'aquí: quines taxes cobra, a qui les bonifica i en què gasta.
També: 20 infants de 0 a 2 anys Població. Per grups d'edat · Idescat · 29 persones de 85 anys o més Població. Per grups d'edat · Idescat · 159 hi consten al padró però viuen a l'estranger Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe · Idescat.
Padró i cens, els anys que falten, i les dues xifres de l'origen
Al padró n'hi ha 1.161 i al cens 1.161: exactament els mateixos. El padró compta persones empadronades i el cens estima qui hi resideix. Als municipis turístics el padró sol anar per sobre. Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí.
Persones que no tenen la nacionalitat espanyola. NO és el mateix que haver nascut fora: n'hi ha que han nascut aquí, i n'hi ha de nascudes fora que sí que tenen nacionalitat espanyola.
Els percentatges d'aquest bloc —d'on ve la gent i quines edats hi ha— no poden anar tan enrere: surten del cens de població, que l'Idescat publica any a any des del 2021 i que abans no existeix amb aquesta definició. El padró sí que hi va, i és l'única sèrie d'aquest bloc que s'ha pogut allargar.
D'on ve la gent: dues xifres que no compten el mateix. El 2025, 146 persones (12,6 %) tenen nacionalitat estrangera i 210 persones (18,1 %; a tot Catalunya, 25,1 %) han nascut a l'estranger. Persones nascudes fora d'Espanya, tinguin la nacionalitat que tinguin. NO és el mateix que ser estranger: la majoria de qui fa anys que hi viu té nacionalitat espanyola. Població. Per lloc de naixement · Idescat
Entre les dues xifres hi ha 64 persones de diferència, i la més alta és la del lloc de naixement. Són dos recomptes de coses diferents, no dues estimacions de la mateixa cosa. Ni la suma ni la resta de tots dos vol dir res.
Per què es diferencien, segons la taula creuada del 2025: 72 persones nascudes fora d'Espanya tenen nacionalitat espanyola i 9 persones estrangeres han nascut a Espanya. Xifres derivades de la taula creuada, que l'Idescat publica arrodonida. Els totals de la fitxa surten de les taules principals; aquestes dues són aproximades i no es poden afirmar a la unitat.
De la renda: La sèrie acaba el 2023, que és l'any en què es va constituir aquest ajuntament. No hi ha cap any de dades posterior a les eleccions: el que es veu aquí és el mandat anterior.
La renda surt de l'Instituto Nacional de Estadística (INE) (Atlas de distribución de renta de los hogares (ADRH)), extret el 2026-08-30. L'INE tapa per secret estadístic la renda dels municipis més petits. Un municipi sense xifra no és un municipi sense renda. Mediana dels municipis catalans amb dada, no la renda de Catalunya: dona el mateix pes a Barcelona que a un poble de trenta habitants.
Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Les condicions d'ús de les seves API són a idescat.cat; la llista de taules d'aquest municipi és al peu de la pàgina.
Dones i homes
- De dones al ple 33 % −11,0 punts per sota de la mediana dels 103 municipis de 1.001 a 2.000 habitants (44,0 %) 3 de 9 regidories
- De dones a les llistes 37 % 10 de 27 candidatures
- Caps de llista 1 de 3 eren dones
La lletra petita
La mediana és la del ple, que és l'única de les tres xifres que es pot comparar amb la resta de municipis: de les llistes i dels caps de llista no en tenim el recompte de tothom. La llei electoral demana llistes equilibrades —ni més d'un 60 % ni menys d'un 40 % de cap sexe—, i això és de les llistes, no del resultat.Què en sabem i què no
Tenim indexades 29 actes de sessions des del juny del 2023, l'última del 26 de març del 2026.
El seu portal de transparència publica 98 dels 157 apartats que li tocarien (62 %).
Els 6 apartats que hi consten publicats, un per un
- Retribucions, indemnitzacions i dietes 89 %
- Ordre del dia dels plens 94 %
- Compte general (els comptes anuals) 100 %
- Execució del pressupost, trimestre a trimestre 92 %
- Auditories de comptes 81 % actualitzat el 2016
- Ajuts i subvencions atorgats 89 % actualitzat el 2024
Els papers d'aquest mandat
El cartipàs del mandat 2023-2027 és el document que diu quina àrea porta cada regidoria i quines competències s'han delegat. Publicat el 30 de desembre del 2025. Cartipàs municipal per al mandat 2023-2027.
6 ordenances i reglaments s'han aprovat des del 2023. Els últims:
- Pla de protecció civil 24 d'abril del 2026
- Bases del procediment de preinscripció i ingrés a la llar d'infants municipal 2 d'abril del 2026
- Planejament urbanístic 2 d'abril del 2026
- Pla director d'abastament d'aigua potable 7 d'octubre del 2024
- Normes d'organització i funcionament de la llar d'infants 3 de juny del 2024
El que no surt a la liquidació
Aquest ajuntament té 1 ens dependent o vinculat: 1 entitats municipals descentralitzades.
- Entitat Municipal Descentralitzada de Vila i Vall de Castellbò Entitats municipals descentralitzades
El que gasten aquests ens no és a la liquidació de l'ajuntament, i per tant tampoc a les xifres de diners d'aquesta fitxa. Segons què hi hagi posat cada ajuntament, la mateixa quantitat de servei pot sortir com a despesa municipal en un poble i no sortir-hi en un altre. No en publiquem cap import perquè la font no en dona cap.
La lletra petita
Fonts: Cartipàs: organització política (CIDO), via dades obertes de l'AOC · Ordenances reguladores i reglaments (CIDO), via dades obertes de l'AOC · Organismes dependents o vinculats, dades obertes de l'AOC.Les actes: què n'hem llegit
Les actes d'aquest municipi les tenim indexades però no llegides: buidar-les punt per punt es fa als municipis de més de 20.000 habitants, on una votació dividida és una notícia i no una excepció. Fins que hi arribem, tot el que hi ha en aquesta pàgina surt de dades obertes i de càlculs que qualsevol pot repetir.Tot el que hi ha en aquesta pàgina, en CSV i en JSON, amb l'esquema documentat de cada camp i la seva font.
D'on surt tot això
- Padró, alcaldia i dades de l'ens: Generalitat de Catalunya,
6nei-4b44. - Vots i regidories de 2015, 2019 i 2023:
ntc4-rnwr. - Participació i vots en blanc:
irrv-2mfc. - Historial d'alcaldies:
2v2p-vu4h. - Llistes de candidats i sexe:
xnfg-weec. - Índex d'actes: Consorci AOC,
b5d370d0. - Liquidació pressupostària per capítols: AOC,
81f18313. - Deute viu: AOC,
34db8dc5. Pagament a proveïdors:eecca986. - Resultats de les dotze eleccions municipals des del 1979: AOC,
3539f7e6. - Tipus impositius: AOC,
82ae0ea2. Portal de transparència:1a9c1ede. - Ajuntaments sense oposició: Síndic de Greuges,
943d6174. - Recaptació i despesa per habitant: Generalitat,
ytva-5kp3. - Població, edats i lloc de naixement: Institut d'Estadística de Catalunya (Idescat), taules
pmh/446/477,censph/5992/5987,censph/293/296,censph/16400/19880,censph/10/5975,censph/539/5976,phre/3697/3577,censph/5990/25049. Les seves dades no són CC: Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Condicions d'ús de les seves API a idescat.cat. - Preu de l'aigua: full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, 2025-07-11.
- Rebut mitjà d'IBI: Idescat, a partir de la Direcció General del Cadastre.
- Despesa liquidada per programes: Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals,
5b96829f-d724-4059-a38a-abf514830558.