Ves al contingut
esborrany · dades obertes

Priorat · Tarragona

els Guiamets

254 habitants · 7 regidories al ple · llistes tancades

Governa PAG-AMUNT, la llista més votada, amb majoria absoluta.

Jordi Soldevila Amoros Alcaldia · PAG-AMUNT

els Guiamets, entre els 947 municipis de Catalunya

Què t'hi jugues el 23 de maig del 2027

  • Regidories en joc 7 es reparteixen el 23 de maig del 2027
  • En calen 4 per governar sense pactar amb ningú
  • Les té PAG-AMUNT 7 de 7 · majoria absoluta
  • Canvis de mans des del 1979 6 en 12 eleccions

Estem preparant una brúixola electoral per a els Guiamets: 25 preguntes sobre el teu poble i què n'ha dit cada candidatura, amb l'evidència al costat. Avisa'm quan s'obri

La lletra petitaLa data és la del calendari electoral: les eleccions municipals se celebren el quart diumenge de maig, i el 2027 cau el 23. Les candidatures no es coneixeran fins a finals d'abril del 2027, quan la Junta Electoral les proclami.

Qui mana, i com hi va arribar

PAG-AMUNT PAG-AMUNT PAG-AMUNT PAG-AMUNT PAG-AMUNT PAG-AMUNT PAG-AMUNT
7 regidories · la ratlla marca la majoria absoluta, que són 4. Cada cercle és una regidoria: es poden comptar
La lletra petitaCalen 4 regidories de 7 per aprovar-hi res tot sol. L'índex de fragmentació que hi havia aquí (partits efectius) s'ha tret: l'hemicicle ja ho ensenya i es pot comptar amb els dits, i el número obligava a explicar-lo cada vegada.

Qui seu al ple

La lletra petitaComposició actual del ple segons el registre de càrrecs electes de la Generalitat. Cada cara porta a la fitxa de la persona; el nom i el càrrec hi són, i també en passar-hi per sobre. Hi surten el nom, el càrrec i el grup, que és el que deriva del càrrec públic; cap dada de contacte. Si hi ha un error o vols que retirem alguna cosa, escriu-nos.

Les alcaldies des del 1979

8 persones han ocupat l'alcaldia d'els Guiamets des de les primeres eleccions municipals democràtiques.

MandatAlcaldiaPartitDes de
2023-2027 Jordi Soldevila Amoros PAG - AMUN 17 de juny del 2023
2019-2023 Manel Sales Martori CUP-PA
2015-2019 Miquel Perelló Segura CUP-PA
9 alcaldies anteriors, fins al 1979
MandatAlcaldiaPartitDes de
2011-2015 Jaume Guerola Vernet IpG-AM
2007-2011 Francesc Rubio Arrebola PM 16 de juny del 2007
2003-2007 Francesc Rubio Arrebola PM 14 de juny del 2003
1999-2003 Francesc Rubio Arrebola PSOE 3 de juliol del 1999
1995-1999 Francesc Rubio Arrebola va arribar a mig mandat PSOE 17 de juny del 1995
1991-1995 Jordi Castellví Montlleó CIU 15 de juny del 1991
1987-1991 Manuel Sales Sales CIU 30 de juny del 1987
1983-1987 Joan Castellví Pallejà INDEPENDENTS 23 de maig del 1983
1979-1983 Joan Castellví Pallejà INDEPENDENTS 19 d'abril del 1979

Quant fa que mana el mateix

La lletra petita

Hi ha hagut 6 alternances de força a l'alcaldia, i 8 persones diferents l'han ocupada.

Quant es mou el ple d'una elecció a l'altra. De mitjana, 38,1 de cada 100 escons canvien de família política entre dues eleccions. Zero voldria dir un ple calcat; cent, que no hi queda res del repartiment anterior. La mediana dels 291 municipis de 251 a 1.000 habitants és 26,9. Calculat sobre 6 de 11 trams: els que tenen massa escons de llistes locals no hi entren, perquè allà l'índex mesuraria els noms de les candidatures i no el vot.

Els vots que no van arribar al ple. 27 vots del 2023 —el 16,4 % dels emesos— no van elegir ningú: ni un regidor. Si haguessin tingut traducció, serien 1,1 regidories. La mediana dels 292 municipis de 251 a 1.000 habitants és 7,3 %. Respecte del 2019, +5,1 punts.

Al vot sense regidoria hi entren els vots a candidatures que es van quedar sense cap regidoria, els nuls i els blancs. El denominador són els vots emesos i no el cens: això no parla de qui no va anar a votar —que té el seu propi bloc— sinó de qui hi va anar i va tornar a casa sense representació. No és cap defecte del sistema ni cap veredicte: és una conseqüència de repartir un nombre enter de regidories, i qui llegeix que ho jutgi.

Què ha fet aquest govern amb els comptes

El balanç del mandat

Compara el primer exercici liquidat d'aquest mandat (2023) amb l'últim que consta (2025).

Indicador2023canvi2025Diferència
El que el poble deu, per habitantdeute viu a 31 de desembre dividit pel padró d'aquell any 171 € 141 € −30 € el mandat anterior, +54 €
El que sobra cada anyun cop pagat el funcionament i les quotes del deute (estalvi net) 9,1 % 18,1 % +9,0 % el mandat anterior, −4,5 %
Del que pressuposten per invertir, quant gastensobre el pressupost definitiu d'inversions, amb les modificacions incloses 66,4 % 14,5 % −51,9 % el mandat anterior, −22,5 %
Invertit per habitantcapítol 6 liquidat 404 € 457 € +53 € el mandat anterior, −19 €
Part dels ingressos que va a personalno és la plantilla: hi pesen el conveni, l'antiguitat i el que està externalitzat 24,5 % 33,8 % +9,3 % el mandat anterior, −4,7 %
Dies que triguen a pagar els proveïdorsperíode mitjà de pagament; per sobre de 30 dies és un incompliment 1 dies 29 dies +28 dies el mandat anterior, −15 dies

Cada any d'aquest mandat s'han quedat sense gastar, de mitjana, 253.557 € del pressupost d'inversions. No se sumen els anys: els crèdits que no es gasten es traspassen al següent i es tornarien a comptar. Un pressupost d'inversions molt poc executat sol voler dir que s'ha pressupostat de més, no necessàriament que no s'hagi fet res.

La lletra petitaHi ha 3 exercicis liquidats dels 4 que té el mandat: les liquidacions triguen, i el darrer any encara no hi és. Que una xifra millori o empitjori no vol dir que s'hagi fet bé o malament: vol dir que ha canviat.

Com queda respecte dels seus

Comparat amb els 294 municipis catalans de 251 a 1.000 habitants. Destaca en 1 indicador i va endarrerit en 2.

La lletra petitaCada barra és la posició dins del grup, i sempre vol dir el mateix: com més llarga, millor està aquest municipi en aquell indicador. Comparar-lo amb tot Catalunya barrejaria Barcelona amb pobles de tres-cents habitants i no voldria dir res.

Deute per habitant, any a any

0 €200 €400 €600 € SalesSoldevila 201520172019202120232025 0 €200 €400 €600 € Sales 2015201920232025
aquest municipi la meitat central dels municipis de 251 a 1.000 habitants la seva mediana
Deute per habitant, amb la meitat central dels municipis de 251 a 1.000 habitants
AnyDeute per habitant Mediana del grup
2015608 € 192 €
2016435 € 141 €
2017189 € 58 €
2018153 € 4 €
2019117 € 1 €
2020298 € 0 €
2021246 € 0 €
2022204 € 0 €
2023171 € 0 €
2024158 € 0 €
2025141 € 0 €
La lletra petitaDeute viu a 31 de desembre de cada any, dividit pel padró d'aquell any; l'últim exercici tancat que consta és el 2025. Les comparacions són amb els 294 municipis catalans de 251 a 1.000 habitants, no amb tot Catalunya: comparar un poble amb Barcelona no diu res. Això no és una nota al govern: diu com estan els comptes, no si algú ho ha fet bé.

Com ha anat aquests quatre anys

El que ha canviat des del començament del mandat, i el mateix canvi als municipis de la seva mida.

La xifra de la dreta és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Un poble que millora menys que els seus no ha millorat: s'ha quedat enrere, i al revés. No hi posem cap veredicte: hi són les dues xifres i qui llegeix que jutgi.

La lletra petitaDe l'aigua només se'n compara el tram del subministrament, que és l'únic que vol dir el mateix a tots els municipis. El cànon el fixa la Generalitat i no compta com a decisió municipal.La població no la decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.

On han posat els diners, servei a servei

el zero aquest municipi el mateix canvi als municipis de 251 a 1.000 habitants
Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025, amb el mateix canvi als municipis de 251 a 1.000 habitants
QuèCanvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025Municipis de 251 a 1.000 habitants
Vies públiques−255,5 €/hab0,0 €/hab
Habitatge−125,2 €/hab0,0 €/hab
Aigua potable−109,4 €/hab+29,3 €/hab
Òrgans de govern+49,3 €/hab+1,6 €/hab
Enllumenat públic+30,9 €/hab−6,3 €/hab
Instal·lacions esportives+26,9 €/hab0,0 €/hab
Deute públic−16,2 €/hab0,0 €/hab
Escoles d'infantil i primària+9,0 €/hab0,0 €/hab
Els altres 5 programes, amb la mateixa escala
el zero aquest municipi el mateix canvi als municipis de 251 a 1.000 habitants
Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025, amb el mateix canvi als municipis de 251 a 1.000 habitants
QuèCanvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025Municipis de 251 a 1.000 habitants
Clavegueram−9,0 €/hab0,0 €/hab
Escombraries i residus−8,1 €/hab+9,4 €/hab
Parcs i jardins−6,0 €/hab0,0 €/hab
Serveis socials−0,6 €/hab0,0 €/hab
Neteja viària+0,4 €/hab0,0 €/hab
La lletra petitaEuros per habitant liquidats, del 2023 al 2025, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Gastar-hi més no vol dir fer-ho millor: vol dir haver-hi posat més diners. La ratlla grisa és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Els programes on l'ajuntament no hi posava res ni al començament ni al final del mandat no hi surten.

Com ha anat la seguretat

El Ministeri de l'Interior només publica el balanç de criminalitat dels municipis de més de 20.000 habitants —70 a Catalunya—, i aquest no hi és. El que es publica per a tot Catalunya —els fets penals que coneixen els Mossos— va per àrea bàsica policial, que agrupa municipis sencers, i no es pot atribuir a un poble sol: val més cap xifra que una xifra d'una altra banda.

Què hi decideix l'ajuntament. La seguretat aquí la porten sobretot els Mossos d'Esquadra i, als ports, aeroports i fronteres, la Policia Nacional i la Guàrdia Civil. El que hi posa l'ajuntament és la policia local, les ordenances de civisme, l'enllumenat i l'urbanisme: l'entorn on passen les coses, no la investigació dels delictes.

Els diners: quants són, d'on surten i on van

Quant gasta en total

El que aquest ajuntament ha acabat gastant, abans de mirar en què.

D'aquest exercici no en tenim què és habitual als municipis de la seva mida, i per tant la xifra va sola. Sense comparació no diu si és molta o poca.

Això és una liquidació, no un pressupost. El pressupost és el que el ple aprova abans de començar l'any; la liquidació és el que l'ajuntament ha acabat reconeixent com a obligació, amb les modificacions de l'exercici incloses. No són la mateixa cosa i barrejar-les seria un error: del pressupost aprovat no hi ha cap font amb la mateixa definició per als 947 municipis, i per això aquesta pàgina no en publica cap xifra.

La lletra petitaObligacions reconegudes netes, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Els euros per habitant de cada exercici es divideixen pel padró d'aquell any. Liquidació del pressupost per programes, Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals.

D'on surten

Aquests són els ingressos que l'ajuntament decideix directament: impostos, taxes i preus públics. Les transferències d'altres administracions no hi entren.

625 € per habitant en impostos i taxes municipals, sumant-ho tot.

La lletra petitaRecaptat el 2025, en euros per habitant. La marca vertical és la mediana de tots els municipis catalans amb dada. És el que es recapta al terme dividit pels empadronats, no el que paga cada veí: on hi ha moltes segones residències, part de l'IBI el paga gent que no hi viu.

On van

La lletra petitaLiquidat el 2025. Les àrees són les de la classificació per programes, iguals per a tots els ajuntaments, i sumen el total.

Què paga la gent

El que costa l'aigua, el que surt al rebut de l'IBI i els tipus que vota el ple, amb els avisos que fan que aquestes xifres es puguin comparar sense mentir.

L'aigua

Subministrament, el tram comparable
0,923 € per metre cúbic, el 2025 Als 293 municipis de 251 a 1.000 habitants el més habitual són 0,930 €.
Cànon de l'aigua
0,654 € per metre cúbic · no és municipal El cànon de l'aigua el fixa la Generalitat, no l'ajuntament: és idèntic el 2023 i el 2025 a 913 dels 947 municipis i no compta com a decisió municipal.
Total del rebut
1,736 € per metre cúbic, segons el full de l'ACA, cànon inclòs · inclou el clavegueram i la depuració
Gestió
gestió directa, a càrrec de Ajuntament D'Els Guiamets
Tarifa social
Hi consta des del 2019
Canvi del 2023 al 2025
0,0 % de 0,923 € a 0,923 € · als 150 de la seva mida amb la variació interpretable, +17,3 %
La lletra petitaPreus del full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, actualitzat el 2025-07-11. Aquest municipi va revisar les tarifes el 2024-06-26. La xifra que es pot comparar entre municipis és la del subministrament.

L'IBI

Del 2023 al 2025 el rebut mitjà ha passat de 129 € a 130 € (+0,5 %). Als 292 municipis de la seva mida on la variació és atribuïble al ple, la mediana ha estat +2,5 %.

La lletra petitaRebut mitjà = quota íntegra dividida pels rebuts. No és el tipus impositiu. No és el tipus impositiu que vota el ple: dos pobles amb el mateix tipus tenen rebuts diferents si el cadastre els valora diferent. Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI), taula 173 · Idescat.

Els tipus que vota el ple

Activitats (IAE), màxim
1
IBI urbà
0,58 %
Cotxe de 12-16 CV
119,66 €
Última revisió cadastral
1990
La lletra petitaTipus vigents el 2025, tal com els declara cada ajuntament al mateix formulari. No els comparem amb els d'altres municipis a propòsit: un tipus més alt no vol dir un rebut més alt, perquè el que mana és el valor cadastral i la majoria de municipis el tenen revisat fa dècades. El que es paga de veritat és el rebut mitjà de més amunt, en euros.

Què costa el govern, i què se'n pot saber

El que l'ajuntament dedica a retribuir els membres del seu govern, què en publica de cada regidoria i qui, a més, té un càrrec en un altre ens. Cap xifra de sou individual: la que publiquen els ajuntaments és només la part que paguen ells, i publicar-la exculparia.

La lletra petitaEuros corrents, sense descomptar la inflació. «Per regidoria» és el total del municipi dividit pels escons del ple, no el que cobra cap regidor: en la majoria de plens només una part dels membres té dedicació. Les dietes i les indemnitzacions de l'article 23 inclouen el personal i no només els electes, i no se sumen mai amb les retribucions dels òrgans de govern. Les files de regidoria d'aquest full no porten nom: diuen quantes en cobren i quant, mai qui. «Sense dedicació» amb import vol dir assistències i indemnitzacions, no un sou. El que declara aquest ajuntament al Ministeri: Inventari de retribucions dels membres de les corporacions locals (ISPA 2025), Ministeri per a la Transformació Digital i de la Funció Pública, consultat el 2026-08-30.

Qui té un càrrec en un altre ens

Una persona del ple ocupa també un càrrec al consell comarcal, a la diputació o a l'Àrea Metropolitana. Qui hi cobra i qui no depèn de l'ens, i qui ho publica també.

De la Consell Comarcal del Priorat: Consell Comarcal del Priorat no publica cap import anual per a aquesta persona: el camp de retribució de la seva fitxa és buit. (Consell Comarcal del Priorat).

La lletra petita

Què contracta, i amb quanta competència

Quant ha adjudicat aquest ajuntament i quantes de les seves licitacions van rebre una sola oferta, comparat amb els municipis de la seva mida.

Una sola oferta no vol dir que res s'hagi fet malament: hi ha serveis amb un únic proveïdor possible a la comarca. Vol dir que en aquell concurs no hi va haver competència, i qui llegeix que ho jutgi.

La font només publica adjudicacions de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026: és una finestra curta i no s'hi pot llegir cap tendència. Els noms de les empreses adjudicatàries hi són i aquí no es publiquen; qui vulgui saber qui ha guanyat cada contracte té l'enllaç a la plataforma.

La lletra petitaFont: Plataforma de Serveis de Contractació Pública (PSCP), via dades obertes de l'AOC.

Les escombraries: el que costen i el que se'n recull

Els euros que hi van i el que se'n recull bé, any a any i amb la mateixa base temporal. És l'única manera de mirar un pressupost i veure què n'ha sortit.

Despesa en escombraries i taxa de recollida selectiva, any a any
AnyEscombrariesRecollida selectiva
2023101,4 €54,3 %
2024164,6 €54,1 %
202593,3 €
Recollida selectiva
Quilos per habitant
La lletra petitaQuants diners costa recollir les escombraries, que és la despesa que tothom paga per taxa i tothom veu passar pel carrer. La despesa és en euros per habitant d'obligacions reconegudes netes, sense descomptar la inflació. Dels 945 ajuntaments que van liquidar el 2024, 816 hi destinen alguna cosa i 129 no hi destinen ni un euro. «liquidacio: false» vol dir que aquell exercici encara no s'ha liquidat i no en sabem res. Un import de 0 € vol dir que l'ajuntament ha presentat els comptes i no hi ha destinat cap euro.

No hi posem cap veredicte: gastar-hi més no vol dir fer-ho millor, i reciclar més amb menys diners tampoc no vol dir que la despesa sobri. Hi són les dues sèries i les dels seus.

El ple, elecció a elecció

L'ajuntament ha canviat de mans 6 vegades en 12 eleccions.

  • CUP
  • ERC
  • PSC
  • CiU
  • Llistes locals
L'alçada de cada tros és la seva part del ple. La ratlla horitzontal és la majoria absoluta: qui la travessa, governa sol. Sota cada columna, l'any i les regidories que tenia el ple. La força més votada porta un contorn gruixut.
La lletra petitaCada columna és el ple sortit d'una elecció, i cada tros, una força. Comparem per força i no per sigles perquè les coalicions locals es rebategen sovint: el mateix partit hi surt com a PSC-PSOE, PSC-PM i PSC-CP segons l'any. Les llistes sense marca supramunicipal van totes juntes com a «llistes locals». Les tres últimes, candidatura a candidatura. Regidories obtingudes el 2015, el 2019 i el 2023, ara sí amb el nom exacte de cada llista.
Regidories per candidatura a cada elecció
2023
7PAG-AMUNT
  • PAG-AMUNT 7
2019
6CUP-AMUNT 1TSG
  • CUP-AMUNT 6
  • TSG 1
2015
5CUP-PA 2TSG
  • CUP-PA 5
  • TSG 2
Els noms van tal com estan inscrits, amb les majúscules i els guions de la font: «BARCELONA EN COMÚ-ECG» i «ERC-MESBcnCO-ACatSí» estan escrits així de debò. No els endrecem perquè dins d'aquests noms hi ha sigles de partits i de coalicions, i posar-les en minúscula convertiria una marca registrada en una altra cosa.

Qui hi va anar a votar

On cau entre els de la seva mida, el 2023 els 294 municipis de 251 a 1.000 habitants
aquest municipi, 68,2 %
  • El més baix 32,4 %
  • La mediana del grup el municipi del mig72,6 %
  • El més alt 94,2 %

Qui hi viu

El cens del 2025 hi compta 253 persones. Del 2023 ençà, −12 persones (−4,5 %), quan als 294 municipis de la seva mida la variació habitual ha estat +0,7 %.

Això no ho decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.

També: 1 infants de 0 a 2 anys Població. Per grups d'edat · Idescat · 21 persones de 85 anys o més Població. Per grups d'edat · Idescat · 5 hi consten al padró però viuen a l'estranger Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe · Idescat.

Padró i cens, els anys que falten, i les dues xifres de l'origen

Al padró n'hi ha 254 i al cens 253: 1 persona més al padró (+0,4 %). El padró compta persones empadronades i el cens estima qui hi resideix. Als municipis turístics el padró sol anar per sobre. Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí.

Persones que no tenen la nacionalitat espanyola. NO és el mateix que haver nascut fora: n'hi ha que han nascut aquí, i n'hi ha de nascudes fora que sí que tenen nacionalitat espanyola.

Els percentatges d'aquest bloc —d'on ve la gent i quines edats hi ha— no poden anar tan enrere: surten del cens de població, que l'Idescat publica any a any des del 2021 i que abans no existeix amb aquesta definició. El padró sí que hi va, i és l'única sèrie d'aquest bloc que s'ha pogut allargar.

D'on ve la gent: dues xifres que no compten el mateix. El 2025, 10 persones (4,0 %) tenen nacionalitat estrangera i 10 persones (4,0 %; a tot Catalunya, 25,1 %) han nascut a l'estranger. Persones nascudes fora d'Espanya, tinguin la nacionalitat que tinguin. NO és el mateix que ser estranger: la majoria de qui fa anys que hi viu té nacionalitat espanyola. Població. Per lloc de naixement · Idescat

Entre les dues xifres hi ha 0 persones de diferència. Són dos recomptes de coses diferents, no dues estimacions de la mateixa cosa. Ni la suma ni la resta de tots dos vol dir res.

De la renda: La sèrie acaba el 2023, que és l'any en què es va constituir aquest ajuntament. No hi ha cap any de dades posterior a les eleccions: el que es veu aquí és el mandat anterior.

La renda surt de l'Instituto Nacional de Estadística (INE) (Atlas de distribución de renta de los hogares (ADRH)), extret el 2026-08-30. L'INE tapa per secret estadístic la renda dels municipis més petits. Un municipi sense xifra no és un municipi sense renda. Mediana dels municipis catalans amb dada, no la renda de Catalunya: dona el mateix pes a Barcelona que a un poble de trenta habitants.

Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Les condicions d'ús de les seves API són a idescat.cat; la llista de taules d'aquest municipi és al peu de la pàgina.

Dones i homes

0,0 % 86,0 % 29,0 %
27 dels 291 municipis de 251 a 1.000 habitants en tenen menys de dones al ple; la mediana del grup és 43,0 %.
La lletra petitaLa mediana és la del ple, que és l'única de les tres xifres que es pot comparar amb la resta de municipis: de les llistes i dels caps de llista no en tenim el recompte de tothom. La llei electoral demana llistes equilibrades —ni més d'un 60 % ni menys d'un 40 % de cap sexe—, i això és de les llistes, no del resultat.

Què en sabem i què no

Tenim indexades 29 actes de sessions des del juny del 2023, l'última del 31 de març del 2026.

El seu portal de transparència publica 97 dels 156 apartats que li tocarien (62 %).

Els 4 apartats que hi consten publicats, un per un
  • Retribucions, indemnitzacions i dietes 89 % actualitzat el 2016
  • Ordre del dia dels plens 94 % actualitzat el 2022
  • Compte general (els comptes anuals) 100 %
  • Execució del pressupost, trimestre a trimestre 92 % actualitzat el 2022
La barra de cada apartat és quants dels 936 ajuntaments catalans el publiquen. El que no surti en aquesta llista no vol dir que l'ajuntament no ho publiqui: el conjunt del Consorci AOC no distingeix entre un apartat que no s'ha omplert i un que no hi consta, i no volem acusar ningú d'opac amb una dada que no ho diu.

Els papers d'aquest mandat

El cartipàs del mandat 2023-2027 és el document que diu quina àrea porta cada regidoria i quines competències s'han delegat. Publicat el 15 de juliol del 2025. Cartipàs municipal per al mandat 2023-2027.

3 ordenances i reglaments s'han aprovat des del 2023. Els últims:

La lletra petitaFonts: Cartipàs: organització política (CIDO), via dades obertes de l'AOC · Ordenances reguladores i reglaments (CIDO), via dades obertes de l'AOC.
Les actes: què n'hem llegitLes actes d'aquest municipi les tenim indexades però no llegides: buidar-les punt per punt es fa als municipis de més de 20.000 habitants, on una votació dividida és una notícia i no una excepció. Fins que hi arribem, tot el que hi ha en aquesta pàgina surt de dades obertes i de càlculs que qualsevol pot repetir.

Tot el que hi ha en aquesta pàgina, en CSV i en JSON, amb l'esquema documentat de cada camp i la seva font.

D'on surt tot això

La lletra petitaEls càlculs derivats —qui governa contra qui va guanyar, els canvis d'alcaldia a mig mandat, la fragmentació i la paritat— són nostres i es poden reproduir amb el codi del projecte.