Priorat · Tarragona
Cabacés
296 habitants · 31,2 km² · 9,5 hab./km² · 358 m · 7 regidories al ple · llistes tancades
Governa IpCAM, la llista més votada, amb majoria absoluta.
Jaume Pujals Pujals Alcaldia · IpCAM
- Gasta per habitant 1.588 € liquidat el 2025
- Deu per habitant 0 € l'exercici 2025
- Rebut mitjà d'IBI 139 € el més habitual als de la seva mida són 280 € entre els 947 →
- Va anar a votar 87,6 % 15,0 punts més que el poble del mig de la seva mida entre els 947 →
- Mana des de IpCAM des del 2019 · 2 legislatures la llista més votada
On cau entre els seus
Comparat amb els 294 municipis de 251 a 1.000 habitants, que és el que vol dir «els seus» a tota la fitxa. Cada barra va del municipi més baix del grup al més alt; la ratlla del mig és la mediana i el punt de coral, aquest municipi.
- Deute per habitant2025 · AOC 0 € sense comparació amb els de la seva mida
- El que sobra cada any (estalvi net)2025 · AOC 12,8 % més baix que el 54 % dels 294 municipis de la seva mida · mediana 13,7 %
- Dies que triga a pagar els proveïdors2025 · AOC 18 dies més alt que el 65 % dels 289 municipis de la seva mida · mediana 14 dies
- Rebut mitjà d'IBI2025 · Idescat 139 € més baix que el 90 % dels 294 municipis de la seva mida · mediana 280 €
- Preu de l'aigua (subministrament)2025 · ACA 0,72 €/m³ més baix que el 62 % dels 293 municipis de la seva mida · mediana 0,93 €/m³
- Recollida selectiva2024 · ARC 59,7 % més alt que el 55 % dels municipis de la seva mida · mediana 57,2 %
- Licitacions amb una sola oferta2025–2026 · PSCP sense dada d'aquest municipi no en tenim la xifra
- Participació a les municipals2023 · Generalitat 87,6 % més alt que el 97 % dels 294 municipis de la seva mida · mediana 72,6 %
- Dones al ple2023 · Generalitat 43,0 % més alt que el 54 % dels 291 municipis de la seva mida · mediana 43,0 %
- Renda neta per persona2023 · INE · no ho decideix l'ajuntament 13.074 € més baix que el 93 % dels 294 municipis de la seva mida · mediana 15.832 €
Les barres diuen on cau, no cap veredicte: un deute alt pot ser una piscina nova, i un rebut alt, un servei més. Cada fila porta al bloc que ho explica. Per triar les xifres i els municipis hi ha el comparador, i per veure els 947 ordenats, els rànquings.
Què t'hi jugues el 23 de maig del 2027
- Regidories en joc 7 es reparteixen el 23 de maig del 2027
- En calen 4 per governar sense pactar amb ningú
- Les té IpCAM 6 de 7 · majoria absoluta
- Canvis de mans des del 1979 3 en 12 eleccions · entre els 947 →
Estem preparant una brúixola electoral per a Cabacés: 25 preguntes sobre el teu poble i què n'ha dit cada candidatura, amb l'evidència al costat. Avisa'm quan s'obri
La lletra petita
La data és la del calendari electoral: les eleccions municipals se celebren el quart diumenge de maig, i el 2027 cau el 23. Les candidatures no es coneixeran fins a finals d'abril del 2027, quan la Junta Electoral les proclami.Qui mana, i com hi va arribar
- IpCAM 6 regidories 156 vots · 75,7 % · 26 vots per regidoria
- CM 1 regidoria 49 vots · 23,8 % · 49 vots per regidoria
La lletra petita
Calen 4 regidories de 7 per aprovar-hi res tot sol. L'índex de fragmentació que hi havia aquí (partits efectius) s'ha tret: l'hemicicle ja ho ensenya i es pot comptar amb els dits, i el número obligava a explicar-lo cada vegada.Qui seu al ple
IpCAM 6
La lletra petita
Composició actual del ple segons el registre de càrrecs electes de la Generalitat. Cada cara porta a la fitxa de la persona; el nom i el càrrec hi són, i també en passar-hi per sobre. Hi surten el nom, el càrrec i el grup, que és el que deriva del càrrec públic; cap dada de contacte. Si hi ha un error o vols que retirem alguna cosa, escriu-nos.Les alcaldies des del 1979
4 persones han ocupat l'alcaldia de Cabacés des de les primeres eleccions municipals democràtiques.
| Mandat | Alcaldia | Partit | Des de |
|---|---|---|---|
| 2023-2027 | Jaume Pujals Pujals | IpC - AM | 17 de juny del 2023 |
| 2019-2023 | Jaume Pujals Pujals | IpC - AM | 15 de juny del 2019 segons el Ministeri |
| 2015-2019 | Ricard Masip Rosello | CIU | 13 de juny del 2015 segons el Ministeri |
| 2015-2019 | Jaume Pujals Pujals segons Wikidata | — | 26 de maig del 2019 |
10 alcaldies anteriors, fins al 1979
| Mandat | Alcaldia | Partit | Des de |
|---|---|---|---|
| 2011-2015 | José Antonio Robles Cerezo fins al 25 d'octubre del 2013 | Convergència i Unió | 11 de juny del 2011 segons el Ministeri |
| 2011-2015 | Ricard Masip Roselló segons el Ministeri | CIU segons el Ministeri | 25 d'octubre del 2013 |
| 2007-2011 | Jose Antonio Robles Cerezo | CIU | 16 de juny del 2007 |
| 2003-2007 | Jose Antonio Robles Cerezo | CIU | 14 de juny del 2003 |
| 1999-2003 | Jose Antonio Robles Cerezo | CIU | 3 de juliol del 1999 |
| 1995-1999 | Jose Antonio Robles Cerezo | INDEPENDENTS | 17 de juny del 1995 |
| 1991-1995 | Joan Masip Bru | INDEPENDENTS | 15 de juny del 1991 |
| 1987-1991 | Joan Masip Bru | INDEPENDENTS | 30 de juny del 1987 |
| 1983-1987 | Joan Masip Bru | INDEPENDENTS | 23 de maig del 1983 |
| 1979-1983 | Joan Masip Bru | UCD | 19 d'abril del 1979 |
Els mandats que surten més d'una vegada no són cap duplicat: hi va haver un relleu a l'alcaldia sense passar per les urnes.
El que va marcat «segons Wikidata» no és a l'historial de la Generalitat: són passos, motius de relleu o noms sencers de partit que Wikidata (dades CC0) sí que té, afegits sense treure res de la font oficial.
El que va marcat «segons el Ministeri» —fins quan va durar una alcaldia, alguna data de possessió que a la Generalitat li falta, o un pas sencer— ve dels fulls «Alcaldes por mandato» del Sistema d'Informació Local del Ministeri de Política Territorial, que tampoc no diu mai per què algú plega.
Quant fa que mana el mateix
- Fa que mana IpC - AM 7 anys des del 2019 · 2 legislatures seguides
- La mateixa persona 7 anys Jaume Pujals Pujals
- Vots sense regidoria 6,4 % 14 vots del 2023 · la mediana dels seus, 7,3 %
La lletra petita
Hi ha hagut 3 alternances de força a l'alcaldia, i 4 persones diferents l'han ocupada. La font no publica la data de constitució de les legislatures del 2011 al 2023 i s'ha pres la de la legislatura.
Quant es mou el ple d'una elecció a l'altra. De mitjana, 19,1 de cada 100 escons canvien de família política entre dues eleccions. Zero voldria dir un ple calcat; cent, que no hi queda res del repartiment anterior. La mediana dels 291 municipis de 251 a 1.000 habitants és 26,9. Calculat sobre 6 de 11 trams: els que tenen massa escons de llistes locals no hi entren, perquè allà l'índex mesuraria els noms de les candidatures i no el vot.
Els vots que no van arribar al ple. 14 vots del 2023 —el 6,4 % dels emesos— no van elegir ningú: ni un regidor. La mediana dels 292 municipis de 251 a 1.000 habitants és 7,3 %. Respecte del 2019, −8,8 punts.
Al vot sense regidoria hi entren els vots a candidatures que es van quedar sense cap regidoria, els nuls i els blancs. El denominador són els vots emesos i no el cens: això no parla de qui no va anar a votar —que té el seu propi bloc— sinó de qui hi va anar i va tornar a casa sense representació. No és cap defecte del sistema ni cap veredicte: és una conseqüència de repartir un nombre enter de regidories, i qui llegeix que ho jutgi.
Què ha fet aquest govern amb els comptes
El balanç del mandat
Compara el primer exercici liquidat d'aquest mandat (2023) amb l'últim que consta (2025).
| Indicador | 2023 | canvi | 2025 | Diferència |
|---|---|---|---|---|
| El que el poble deu, per habitantdeute viu a 31 de desembre dividit pel padró d'aquell any | 0 € | → | 0 € | sense canvi |
| El que sobra cada anyun cop pagat el funcionament i les quotes del deute (estalvi net) | 8,3 % | ↑ | 12,8 % | +4,5 % el mandat anterior, −7,0 % |
| Del que pressuposten per invertir, quant gastensobre el pressupost definitiu d'inversions, amb les modificacions incloses | 67,9 % | ↓ | 59,1 % | −8,8 % el mandat anterior, +6,9 % |
| Invertit per habitantcapítol 6 liquidat | 601 € | ↓ | 398 € | −203 € el mandat anterior, +192 € |
| Part dels ingressos que va a personalno és la plantilla: hi pesen el conveni, l'antiguitat i el que està externalitzat | 35,4 % | ↑ | 36,7 % | +1,3 % el mandat anterior, +3,4 % |
| Dies que triguen a pagar els proveïdorsperíode mitjà de pagament; per sobre de 30 dies és un incompliment | 13 dies | ↑ | 18 dies | +5 dies el mandat anterior, +7 dies |
Cada any d'aquest mandat s'han quedat sense gastar, de mitjana, 98.054 € del pressupost d'inversions. No se sumen els anys: els crèdits que no es gasten es traspassen al següent i es tornarien a comptar. Un pressupost d'inversions molt poc executat sol voler dir que s'ha pressupostat de més, no necessàriament que no s'hagi fet res.
La lletra petita
Hi ha 3 exercicis liquidats dels 4 que té el mandat: les liquidacions triguen, i el darrer any encara no hi és. Que una xifra millori o empitjori no vol dir que s'hagi fet bé o malament: vol dir que ha canviat.Com queda respecte dels seus
Comparat amb els 294 municipis catalans de 251 a 1.000 habitants. Destaca en 1 indicador.
- El que sobra cada any pitjor que el 54 %
- El que sobra abans de pagar el deute (estalvi brut) pitjor que el 61 %
- Saldo no financer millor que el 99 %
- Càrrega financera millor que el 53 %
- Inversions executades millor que el 63 %
- Rapidesa pagant els proveïdors pitjor que el 65 %
La lletra petita
Cada barra és la posició dins del grup, i sempre vol dir el mateix: com més llarga, millor està aquest municipi en aquell indicador. Comparar-lo amb tot Catalunya barrejaria Barcelona amb pobles de tres-cents habitants i no voldria dir res.Deute per habitant, any a any
| Any | Deute per habitant | Mediana del grup |
|---|---|---|
| 2015 | 52 € | 192 € |
| 2016 | 28 € | 141 € |
| 2017 | 0 € | 58 € |
| 2018 | 0 € | 4 € |
| 2019 | 0 € | 1 € |
| 2020 | 0 € | 0 € |
| 2021 | 0 € | 0 € |
| 2022 | 0 € | 0 € |
| 2023 | 0 € | 0 € |
| 2024 | 0 € | 0 € |
| 2025 | 0 € | 0 € |
- 2015-2019 · RICARD MASIP ROSELLO (CIU)
- 2019-2023 · Jaume Pujals Pujals (IpC - AM)
- 2023-2027 · Jaume Pujals Pujals (IpC - AM)
La lletra petita
Deute viu a 31 de desembre de cada any, dividit pel padró d'aquell any; l'últim exercici tancat que consta és el 2025. Les comparacions són amb els 294 municipis catalans de 251 a 1.000 habitants, no amb tot Catalunya: comparar un poble amb Barcelona no diu res. Això no és una nota al govern: diu com estan els comptes, no si algú ho ha fet bé.Com ha anat aquests quatre anys
El que ha canviat des del començament del mandat, i el mateix canvi als municipis de la seva mida.
- Recollida selectiva +2,7 punts de 57 el 2023 a 60 el 2024 als 294 de la seva mida, +0,3
- Preu de l'aigua +0,490 €/m³ de 0,223 el 2023 a 0,717 el 2025 als 150 de la seva mida, +17,3 %
- Rebut mitjà d'IBI +0 € l'any de 138 el 2023 a 139 el 2025 als 292 de la seva mida, +2,5 %
- Deute per habitant 0,0 € de 0 el 2023 a 0 el 2025 sense comparació de grup
- Gent que hi viu −10 persones de 305 el 2023 a 295 el 2025 als 294 de la seva mida, +3
La xifra de la dreta és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Un poble que millora menys que els seus no ha millorat: s'ha quedat enrere, i al revés. No hi posem cap veredicte: hi són les dues xifres i qui llegeix que jutgi.
La lletra petita
De l'aigua només se'n compara el tram del subministrament, que és l'únic que vol dir el mateix a tots els municipis. El cànon el fixa la Generalitat i no compta com a decisió municipal.La població no la decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.On han posat els diners, servei a servei
| Què | Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025 | Municipis de 251 a 1.000 habitants |
|---|---|---|
| Aigua potable | +158,6 €/hab | +29,3 €/hab |
| Vies públiques | +127,8 €/hab | 0,0 €/hab |
| Habitatge | −63,3 €/hab | 0,0 €/hab |
| Clavegueram | −36,8 €/hab | 0,0 €/hab |
| Instal·lacions esportives | −14,2 €/hab | 0,0 €/hab |
| Enllumenat públic | −8,1 €/hab | −6,3 €/hab |
| Serveis socials | −6,7 €/hab | 0,0 €/hab |
| Escoles d'infantil i primària | +5,6 €/hab | 0,0 €/hab |
Els altres 3 programes, amb la mateixa escala
| Què | Canvi de la despesa per habitant del 2023 al 2025 | Municipis de 251 a 1.000 habitants |
|---|---|---|
| Escombraries i residus | +5,0 €/hab | +9,4 €/hab |
| Parcs i jardins | +2,0 €/hab | 0,0 €/hab |
| Òrgans de govern | +0,4 €/hab | +1,6 €/hab |
La lletra petita
Euros per habitant liquidats, del 2023 al 2025, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Gastar-hi més no vol dir fer-ho millor: vol dir haver-hi posat més diners. La ratlla grisa és el mateix canvi als municipis de la seva mida. Els programes on l'ajuntament no hi posava res ni al començament ni al final del mandat no hi surten.Com ha anat la seguretat
El Ministeri de l'Interior només publica el balanç de criminalitat dels municipis de més de 20.000 habitants —70 a Catalunya—, i aquest no hi és. El que es publica per a tot Catalunya —els fets penals que coneixen els Mossos— va per àrea bàsica policial, que agrupa municipis sencers, i no es pot atribuir a un poble sol: val més cap xifra que una xifra d'una altra banda.
Què hi decideix l'ajuntament. La seguretat aquí la porten sobretot els Mossos d'Esquadra i, als ports, aeroports i fronteres, la Policia Nacional i la Guàrdia Civil. El que hi posa l'ajuntament és la policia local, les ordenances de civisme, l'enllumenat i l'urbanisme: l'entorn on passen les coses, no la investigació dels delictes.
Quants vehicles hi ha
El 2024 hi havia 329 vehicles domiciliats: 1.089 per cada 1.000 habitants, i 58 de cada 100 són turismes.
- Vehicles per 1.000 habitants 1.089 2024 · la mediana dels 294 de la seva mida, 1.081 · percentil 52
- Turismes 192 636 per 1.000 hab. · el 58,4 % del parc
- Motocicletes 38 126 per 1.000 hab. · el 11,6 % del parc
| Mena de vehicle | 2024 | del parc | per 1.000 hab. |
|---|---|---|---|
| Turismes | 192 | 58,4 % | 636 |
| Motocicletes | 38 | 11,6 % | 126 |
| Camions, furgonetes i tractors industrials | 80 | 24,3 % | 265 |
| Autobusos i altres | 19 | 5,8 % | 63 |
| Total | 329 | 100,0 % | 1.089 |
Compta els vehicles amb permís de circulació domiciliats al municipi a final d'any, no els que hi circulen: un poble amb una empresa de lloguer o una flota d'autocars pot tenir més vehicles que veïns. Els ciclomotors no hi són.
Què hi decideix l'ajuntament. El permís de circulació el dona la DGT, i que hi hagi més o menys vehicles depèn de si hi ha tren o autobús, de si el poble és dispers i de si hi ha empreses que hi domicilien flotes. El que hi posa l'ajuntament és l'impost de vehicles, l'aparcament regulat, els carrils bici i la zona de baixes emissions si en té.
Font: Idescat, a partir de la DGT., parc de vehicles del 2024, actualitzat el 2025-11-10, consultat el 2026-09-03. La taxa es fa amb el padró del 2024 (302 habitants). La comparació és amb els municipis del mateix tram de població i només amb els que tenen la dada.
Els diners: quants són, d'on surten i on van
Quant gasta en total
El que aquest ajuntament ha acabat gastant, abans de mirar en què.
- El que gasta en total 468.444 € liquidat el 2025 · 295 habitants
- Per habitant 1.588 € 20192025 Del 2019 al 2025: +302 € (+23,5 %) el mateix total dividit pel padró d'aquell any
D'aquest exercici no en tenim què és habitual als municipis de la seva mida, i per tant la xifra va sola. Sense comparació no diu si és molta o poca.
Això és una liquidació, no un pressupost. El pressupost és el que el ple aprova abans de començar l'any; la liquidació és el que l'ajuntament ha acabat reconeixent com a obligació, amb les modificacions de l'exercici incloses. No són la mateixa cosa i barrejar-les seria un error: del pressupost aprovat no hi ha cap font amb la mateixa definició per als 947 municipis, i per això aquesta pàgina no en publica cap xifra.
La lletra petita
Obligacions reconegudes netes, en euros corrents i sense descomptar la inflació. Els euros per habitant de cada exercici es divideixen pel padró d'aquell any. Liquidació del pressupost per programes, Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals.D'on surten
Aquests són els ingressos que l'ajuntament decideix directament: impostos, taxes i preus públics. Les transferències d'altres administracions no hi entren.
- Taxes 232 € habitual a tocar la mediana catalana
- IBI 141 € habitual 59 % per sota la mediana catalana
- Vehicles 66 € habitual a tocar la mediana catalana
- Activitats econòmiques 9,09 € habitual 61 % per sota la mediana catalana
448 € per habitant en impostos i taxes municipals, sumant-ho tot.
La lletra petita
Recaptat el 2025, en euros per habitant. La marca vertical és la mediana de tots els municipis catalans amb dada. És el que es recapta al terme dividit pels empadronats, no el que paga cada veí: on hi ha moltes segones residències, part de l'IBI el paga gent que no hi viu.On van
- Administració general 706 € habitual 28 % per sobre la mediana catalana
- Serveis públics bàsics 479 € habitual 17 % per sota la mediana catalana
- Educació, cultura i esport 342 € habitual a tocar la mediana catalana
- Actuacions econòmiques 49 € habitual 38 % per sota la mediana catalana
- Protecció i promoció social 6,15 € habitual 88 % per sota la mediana catalana
La lletra petita
Liquidat el 2025. Les àrees són les de la classificació per programes, iguals per a tots els ajuntaments, i sumen el total. Les que no hi surten són zero: l'ajuntament no hi destina res.Què paga la gent
El que costa l'aigua, el que surt al rebut de l'IBI i els tipus que vota el ple, amb els avisos que fan que aquestes xifres es puguin comparar sense mentir.
L'aigua
- Subministrament, el tram comparable
- 0,717 € per metre cúbic, el 2025 20172025 Als 293 municipis de 251 a 1.000 habitants el més habitual són 0,930 €.
- Cànon de l'aigua
- 0,488 € per metre cúbic · no és municipal El cànon de l'aigua el fixa la Generalitat, no l'ajuntament: és idèntic el 2023 i el 2025 a 913 dels 947 municipis i no compta com a decisió municipal.
- Total del rebut
- 1,372 € per metre cúbic, segons el full de l'ACA, cànon inclòs · inclou el clavegueram i la depuració
- Gestió
- gestió directa, a càrrec de Ajuntament De Cabacés
- Tarifa social
- De tarifa social, la font no en diu res. Una casella buida no està definida al full de l'ACA: no vol dir que el municipi no tingui tarifa social, vol dir que la font no ho diu.
- Canvi del 2023 al 2025
- +221,5 % de 0,223 € a 0,717 € · als 150 de la seva mida amb la variació interpretable, +17,3 %
La lletra petita
Preus del full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, actualitzat el 2025-07-11. Aquest municipi va revisar les tarifes el 2025-06-05. La xifra que es pot comparar entre municipis és la del subministrament.L'IBI
- Rebut mitjà d'IBI urbà 139 € 20062025 l'any, el 2025 (dada provisional) · 265 rebuts Als 294 municipis de 251 a 1.000 habitants el més habitual són 280 €.
Del 2023 al 2025 el rebut mitjà ha passat de 138 € a 139 € (+0,2 %). Als 292 municipis de la seva mida on la variació és atribuïble al ple, la mediana ha estat +2,5 %.
La lletra petita
Rebut mitjà = quota íntegra dividida pels rebuts. No és el tipus impositiu. No és el tipus impositiu que vota el ple: dos pobles amb el mateix tipus tenen rebuts diferents si el cadastre els valora diferent. Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI), taula 173 · Idescat.Els tipus que vota el ple
- Activitats (IAE), màxim
- 1
- IBI urbà
- 0,72 %
- Cotxe de 12-16 CV
- 99,71 €
- Última revisió cadastral
- 1990
La lletra petita
Tipus vigents el 2025, tal com els declara cada ajuntament al mateix formulari. No els comparem amb els d'altres municipis a propòsit: un tipus més alt no vol dir un rebut més alt, perquè el que mana és el valor cadastral i la majoria de municipis el tenen revisat fa dècades. El que es paga de veritat és el rebut mitjà de més amunt, en euros.Què costa el govern, i què se'n pot saber
El que l'ajuntament dedica a retribuir els membres del seu govern, què en publica de cada regidoria i qui, a més, té un càrrec en un altre ens. Cap xifra de sou individual: la que publiquen els ajuntaments és només la part que paguen ells, i publicar-la exculparia.
- El que hi dedica l'ajuntament 9.560 € retribucions dels membres dels òrgans de govern, 2024 20192024
- Per habitant 31,7 € a tocar de la mediana dels municipis de 251 a 1.000 habitants
- Per regidoria del ple 1.366 € 40 % per sota de la mediana dels municipis de 251 a 1.000 habitants no és el que cobra cap regidor: és el total dividit pels escons
- Sou de l'alcaldia 9.564 € l'any bruts, el 2024, segons el que publica el Ministeri · parcial la mediana de les 659 alcaldies catalanes amb sou és 23.040 €
Comparat amb els 265 municipis de 251 a 1.000 habitants dels quals en tenim la liquidació.
Del 2023 al 2024, el que l'ajuntament hi dedica ha passat de 9.580 € a 9.560 € (−0,2 %).
La lletra petita
Euros corrents, sense descomptar la inflació. «Per regidoria» és el total del municipi dividit pels escons del ple, no el que cobra cap regidor: en la majoria de plens només una part dels membres té dedicació. Les dietes i les indemnitzacions de l'article 23 inclouen el personal i no només els electes, i no se sumen mai amb les retribucions dels òrgans de govern. Les files de regidoria d'aquest full no porten nom: diuen quantes en cobren i quant, mai qui. «Sense dedicació» amb import vol dir assistències i indemnitzacions, no un sou. El que declara aquest ajuntament al Ministeri: Inventari de retribucions dels membres de les corporacions locals (ISPA 2025), Ministeri per a la Transformació Digital i de la Funció Pública, consultat el 2026-08-30.Qui té un càrrec en un altre ens
2 persones del ple ocupen també un càrrec al consell comarcal, a la diputació o a l'Àrea Metropolitana. Qui hi cobra i qui no depèn de l'ens, i qui ho publica també.
- Carles Prats Ferré Regidor Consell Comarcal del Prioratsense import publicat
- Jaume Pujals Pujals Regidor Consell Comarcal del Prioratsense import publicat
De la Consell Comarcal del Priorat: Consell Comarcal del Priorat publica els seus càrrecs electes però no cap retribució (Consell Comarcal del Priorat).
Cada import és el que publica l'ens que el paga, i només ell. Aquí no s'hi suma cap total: el que cobra una persona de dues administracions diferents no l'ha publicat mai ningú, i una suma nostra seria una xifra sense font. Del camp de retribució que publiquen els ajuntaments a seu-e no se n'agafa cap euro, perquè només recull la part que paga l'ajuntament.
La lletra petita
A tot Catalunya, 186 alcaldies tenen un segon càrrec i només 56 en tenen l'import publicat per qui el paga. Consultat el 2026-08-29.Què contracta, i amb quanta competència
Quant ha adjudicat aquest ajuntament i quantes de les seves licitacions van rebre una sola oferta, comparat amb els municipis de la seva mida.
- El que ha adjudicat 169.641 € 55 contractes, de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026
- Per habitant, el 2025 362 € la mediana dels 218 municipis de 251 a 1.000 habitants és 554 €
Una sola oferta no vol dir que res s'hagi fet malament: hi ha serveis amb un únic proveïdor possible a la comarca. Vol dir que en aquell concurs no hi va haver competència, i qui llegeix que ho jutgi.
La font només publica adjudicacions de l'1 de gener del 2025 al 21 d'agost del 2026: és una finestra curta i no s'hi pot llegir cap tendència. Els noms de les empreses adjudicatàries hi són i aquí no es publiquen; qui vulgui saber qui ha guanyat cada contracte té l'enllaç a la plataforma.
La lletra petita
Font: Plataforma de Serveis de Contractació Pública (PSCP), via dades obertes de l'AOC.Les escombraries: el que costen i el que se'n recull
Els euros que hi van i el que se'n recull bé, any a any i amb la mateixa base temporal. És l'única manera de mirar un pressupost i veure què n'ha sortit.
| Any | Escombraries | Recollida selectiva |
|---|---|---|
| 2023 | 57,9 € | 57,0 % |
| 2024 | 59,0 € | 59,7 % |
| 2025 | 62,9 € | — |
- Despesa en escombraries Del 2023 al 2025: +5,0 €/hab · als 261 de la seva mida, +9,4 €/hab
- Recollida selectiva Del 2023 al 2024: +2,7 punts · als 294 de la seva mida, +0,3 punts
La lletra petita
Quants diners costa recollir les escombraries, que és la despesa que tothom paga per taxa i tothom veu passar pel carrer. La despesa és en euros per habitant d'obligacions reconegudes netes, sense descomptar la inflació. Dels 945 ajuntaments que van liquidar el 2024, 816 hi destinen alguna cosa i 129 no hi destinen ni un euro. «liquidacio: false» vol dir que aquell exercici encara no s'ha liquidat i no en sabem res. Un import de 0 € vol dir que l'ajuntament ha presentat els comptes i no hi ha destinat cap euro.No hi posem cap veredicte: gastar-hi més no vol dir fer-ho millor, i reciclar més amb menys diners tampoc no vol dir que la despesa sobri. Hi són les dues sèries i les dels seus.
El ple, elecció a elecció
L'ajuntament ha canviat de mans 3 vegades en 12 eleccions.
- 34 19797
- 7 19837
- 7 19877
- 7 19917
- 34 19957
- 7 19997
- 7 20037
- 7 20077
- 7 20117
- 7 20157
- 7 20197
- 61 20237
- ERC
- CiU
- Junts
- Llistes locals
La lletra petita
Cada columna és el ple sortit d'una elecció, i cada tros, una força. Comparem per força i no per sigles perquè les coalicions locals es rebategen sovint: el mateix partit hi surt com a PSC-PSOE, PSC-PM i PSC-CP segons l'any. Les llistes sense marca supramunicipal van totes juntes com a «llistes locals». Les tres últimes, candidatura a candidatura. Regidories obtingudes el 2015, el 2019 i el 2023, ara sí amb el nom exacte de cada llista.| 2023 |
|
|---|---|
| 2019 |
|
| 2015 |
|
Qui hi va anar a votar
- 2023 87,6 % +15,0 punts per sobre de la mediana dels 294 municipis de 251 a 1.000 habitants (72,6 %) 219 de 250 · 6 en blanc
- 2019 83,5 % +4,5 punts per sobre de la mediana (79,0 %) 197 de 236 · 23 en blanc
- 2015 69,1 % −6,2 punts per sota de la mediana (75,2 %) 183 de 265 · 8 en blanc
- El més baix 32,4 %
- La mediana del grup el municipi del mig72,6 %
- El més alt 94,2 %
El cens i la participació des del 1979
El 2023 el cens electoral era de 250 persones i hi van votar 219, el 87,6 %. Des del 1979 el cens ha minvat un 25,1 %: el màxim va ser el del 1979 (334) i el mínim el del 2019 (236). La participació més alta va ser la del 1995 (92,5 %) i la més baixa la del 1987 (54,5 %).
aquest municipi mediana dels de 251 a 1.000 habitants
Les xifres, elecció a elecció
| Elecció | Cens | Votants | Participació | Mediana dels de la seva mida | En blanc |
|---|---|---|---|---|---|
| 1979 | 334 | 254 | 76,0 % | 67,1 % | 4 |
| 1983 | 301 | 165 | 54,8 % | 70,6 % | 0 |
| 1987 | 297 | 162 | 54,5 % | 72,2 % | 7 |
| 1991 | 288 | 157 | 54,5 % | 75,1 % | 2 |
| 1995 | 280 | 259 | 92,5 % | 80,1 % | 0 |
| 1999 | 305 | 244 | 80,0 % | 77,3 % | 41 |
| 2003 | 310 | 237 | 76,5 % | 81,4 % | 46 |
| 2007 | 293 | 210 | 71,7 % | 79,8 % | 16 |
| 2011 | 281 | 194 | 69,0 % | 78,3 % | 10 |
| 2015 | 265 | 183 | 69,1 % | 75,3 % | 8 |
| 2019 | 236 | 197 | 83,5 % | 79,0 % | 23 |
| 2023 | 250 | 219 | 87,6 % | 72,6 % | 6 |
Què hi decideix l'ajuntament. El cens el fa l'Oficina del Cens Electoral a partir del padró, i que creixi o minvi és demografia: gent que arriba, gent que marxa i gent que fa divuit anys. La participació depèn de la mida del municipi i de com de disputada és l'elecció; un ajuntament hi pot posar informació i meses a prop, i poca cosa més.
Font: Processos electorals · Participació, Generalitat de Catalunya, Subdirecció General de Processos Electorals i Democràcia Directa, 1979-2023, consultat el 2026-09-03. La participació és votants sobre cens, calculada aquí. La mediana és la dels municipis de 251 a 1.000 habitants segons el padró d'avui, també a les eleccions antigues, i només amb els que tenen la dada.
Qui hi viu
El cens del 2025 hi compta 295 persones. Del 2023 ençà, −10 persones (−3,3 %), quan als 294 municipis de la seva mida la variació habitual ha estat +0,7 %.
Això no ho decideix l'ajuntament. Un ajuntament no decideix qui neix, qui mor ni qui es muda. Aquestes xifres descriuen el poble, no la gestió del consistori, i el que sí que en depèn és què hi fa a partir d'aquí: llars d'infants, atenció domiciliària, habitatge.
- Empadronats
296
19982025
el 2025 · el cens en compta 295
Del 2023 al 2025: −8 · als 294 de la seva mida, +3
Població. Per sexe · Idescat
Què compta exactament
Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí. - Pes de la població de nacionalitat estrangera 9,2 % 20212025 27 persones · a tot Catalunya, 18,7 % Del 2023 al 2025: +0,3 punts · als 294 de la seva mida, +0,6 punts Població. Per nacionalitat · Idescat
- Renda neta per persona 13.074 € 20152023 el 863è de 927 municipis amb dada · INE, 2023 · entre els 947 → Un ajuntament no decideix quant guanya la gent que hi viu. La renda depèn de qui hi viu, de què hi treballa i de com va l'economia; el que sí que depèn del ple és què en fa a partir d'aquí: quines taxes cobra, a qui les bonifica i en què gasta.
| Edat | Aquí | Des del 2021 | A tot Catalunya | Del 2023 al 2025 | Als 294 de la seva mida |
|---|---|---|---|---|---|
| De 0 a 15 anys | 7,1 % | 20212025 | 14,4 % | −2,1 punts | −0,6 punts |
| De 65 anys o més | 30,2 % | 20212025 | 19,7 % | +1,3 punts | +0,5 punts |
| Edat mitjana | 50,6 anys | 20212025 | 43,7 anys | +0,7 anys | +0,4 anys |
Població. Per grups d'edat · Idescat
També: 0 infants de 0 a 2 anys Població. Per grups d'edat · Idescat · 16 persones de 85 anys o més Població. Per grups d'edat · Idescat · 2 hi consten al padró però viuen a l'estranger Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe · Idescat.
Padró i cens, els anys que falten, i les dues xifres de l'origen
Al padró n'hi ha 296 i al cens 295: 1 persona més al padró (+0,3 %). El padró compta persones empadronades i el cens estima qui hi resideix. Als municipis turístics el padró sol anar per sobre. Persones inscrites al padró municipal d'habitants a 1 de gener. Compta empadronats, no residents: qui viu al poble sense empadronar-s'hi no hi surt, i qui hi manté l'empadronament sense viure-hi sí.
Persones que no tenen la nacionalitat espanyola. NO és el mateix que haver nascut fora: n'hi ha que han nascut aquí, i n'hi ha de nascudes fora que sí que tenen nacionalitat espanyola.
Els percentatges d'aquest bloc —d'on ve la gent i quines edats hi ha— no poden anar tan enrere: surten del cens de població, que l'Idescat publica any a any des del 2021 i que abans no existeix amb aquesta definició. El padró sí que hi va, i és l'única sèrie d'aquest bloc que s'ha pogut allargar.
D'on ve la gent: dues xifres que no compten el mateix. El 2025, 27 persones (9,2 %) tenen nacionalitat estrangera i 34 persones (11,5 %; a tot Catalunya, 25,1 %) han nascut a l'estranger. Persones nascudes fora d'Espanya, tinguin la nacionalitat que tinguin. NO és el mateix que ser estranger: la majoria de qui fa anys que hi viu té nacionalitat espanyola. Població. Per lloc de naixement · Idescat
Entre les dues xifres hi ha 7 persones de diferència, i la més alta és la del lloc de naixement. Són dos recomptes de coses diferents, no dues estimacions de la mateixa cosa. Ni la suma ni la resta de tots dos vol dir res.
Les edats, què compta cada fila: Persones de 0 a 15 anys sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. Persones de 65 anys o més sobre el total de població censada, tal com ho calcula l'Idescat. Edat mitjana de la població censada, calculada per l'Idescat.
De la renda: La sèrie acaba el 2023, que és l'any en què es va constituir aquest ajuntament. No hi ha cap any de dades posterior a les eleccions: el que es veu aquí és el mandat anterior.
La renda surt de l'Instituto Nacional de Estadística (INE) (Atlas de distribución de renta de los hogares (ADRH)), extret el 2026-08-30. L'INE tapa per secret estadístic la renda dels municipis més petits. Un municipi sense xifra no és un municipi sense renda. Mediana dels municipis catalans amb dada, no la renda de Catalunya: dona el mateix pes a Barcelona que a un poble de trenta habitants.
Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Les condicions d'ús de les seves API són a idescat.cat; la llista de taules d'aquest municipi és al peu de la pàgina.
Dones i homes
- De dones al ple 43 % just a la mediana dels 291 municipis de 251 a 1.000 habitants (43,0 %) 3 de 7 regidories
- De dones a les llistes 57 % 12 de 21 candidatures
- Caps de llista 0 de 3 eren dones
La lletra petita
La mediana és la del ple, que és l'única de les tres xifres que es pot comparar amb la resta de municipis: de les llistes i dels caps de llista no en tenim el recompte de tothom. La llei electoral demana llistes equilibrades —ni més d'un 60 % ni menys d'un 40 % de cap sexe—, i això és de les llistes, no del resultat.Nascuts aquí, segons Wikidata
Wikidata hi situa 9 persones nascudes, i són aquestes.
- Longí Navàs i Ferré1858-1938 · teòleg catòlicQ3571428 a Wikidata
Delfí Navàs i Ferré1855-1929 · historiadorQ110905515 a Wikidata
Josep-Enric Peris i Vidal1944 · músicQ116458384 a Wikidata- Lluís Pascual Estevill1934-2022 · juristaQ5984145 a Wikidata
- Marc Vidal i Bru1883-1964 · escriptorQ85844182 a Wikidata
- Pere Arnau Amorós1623-1677 · camperolQ99371702 a Wikidata
- Prudenci Seró i Navàs1883-1963 · professor d'educació secundàriaQ92096473 a Wikidata
- Ramon Roigé i Badia1856-1932 · botànicQ91816352 a Wikidata
Vicent Porqueres Argany1898-1939 · políticQ110905343 a Wikidata
D'on surten els 3 retrats
- Delfí Navàs i Ferré · Foto: Unknown author Unknown author, Public domain — Wikimedia Commons
- Josep-Enric Peris i Vidal · Foto: Cpratsferre, CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons
- Vicent Porqueres Argany · Foto: Cpratsferre, CC0 — Wikimedia Commons
Lloc de naixement (P19) segons Wikidata (dades CC0 1.0), consultat el 3 de setembre del 2026. Es pot comprovar i completar a l'element Q1248525.
Què en sabem i què no
Tenim indexades 31 actes de sessions des del juny del 2023, l'última del 29 d'octubre del 2025.
El seu portal de transparència publica 99 dels 157 apartats que li tocarien (63 %).
Els 4 apartats que hi consten publicats, un per un
- Retribucions, indemnitzacions i dietes 89 % actualitzat el 2016
- Ordre del dia dels plens 94 % actualitzat el 2022
- Compte general (els comptes anuals) 100 %
- Execució del pressupost, trimestre a trimestre 92 %
Els papers d'aquest mandat
El cartipàs del mandat 2023-2027 és el document que diu quina àrea porta cada regidoria i quines competències s'han delegat. Publicat el 5 de maig del 2025. Cartipàs municipal per al mandat 2023-2027.
2 ordenances i reglaments s'han aprovat des del 2023. Els últims:
- Pla de protecció civil 5 de novembre del 2025
- Reglament Orgànic Municipal de Participació Ciutadana 17 de febrer del 2025
La lletra petita
Fonts: Cartipàs: organització política (CIDO), via dades obertes de l'AOC · Ordenances reguladores i reglaments (CIDO), via dades obertes de l'AOC.Les actes: què n'hem llegit
Les actes d'aquest municipi les tenim indexades però no llegides: buidar-les punt per punt es fa als municipis de més de 20.000 habitants, on una votació dividida és una notícia i no una excepció. Fins que hi arribem, tot el que hi ha en aquesta pàgina surt de dades obertes i de càlculs que qualsevol pot repetir.Tot el que hi ha en aquesta pàgina, en CSV i en JSON, amb l'esquema documentat de cada camp i la seva font.
D'on surt tot això
- Padró, alcaldia i dades de l'ens: Generalitat de Catalunya,
6nei-4b44. - Vots i regidories de 2015, 2019 i 2023:
ntc4-rnwr. - Participació i vots en blanc:
irrv-2mfc. - Historial d'alcaldies:
2v2p-vu4h. - Llistes de candidats i sexe:
xnfg-weec. - Índex d'actes: Consorci AOC,
b5d370d0. - Liquidació pressupostària per capítols: AOC,
81f18313. - Deute viu: AOC,
34db8dc5. Pagament a proveïdors:eecca986. - Resultats de les dotze eleccions municipals des del 1979: AOC,
3539f7e6. - Tipus impositius: AOC,
82ae0ea2. Portal de transparència:1a9c1ede. - Ajuntaments sense oposició: Síndic de Greuges,
943d6174. - Recaptació i despesa per habitant: Generalitat,
ytva-5kp3. - Població, edats i lloc de naixement: Institut d'Estadística de Catalunya (Idescat), taules
pmh/446/477,censph/5992/5987,censph/293/296,censph/16400/19880,censph/10/5975,censph/539/5976,phre/3697/3577,censph/5990/25049. Les seves dades no són CC: Cada xifra s'ha de presentar amb l'enllaç que ha donat l'API, tal com l'ha donat. No se'n pot construir cap ni modificar-ne cap. Condicions d'ús de les seves API a idescat.cat. - Preu de l'aigua: full de tarifes de l'Agència Catalana de l'Aigua, 2025-07-11.
- Rebut mitjà d'IBI: Idescat, a partir de la Direcció General del Cadastre.
- Despesa liquidada per programes: Consorci AOC, a partir de les liquidacions dels ens locals,
5b96829f-d724-4059-a38a-abf514830558.